Google da Telif Hakkı Olmayan Resim Nasıl Bulunur

Resimler, yazımızda 100 lerce kelimeyle anlatmak istediğimiz konuyu özetleyebilme ve yazımızı daha çekici kılma noktasında oldukça yararlı bir araçtır.Bu yüzden olabildiğince etkili resimlerle yazımızı süslemeye özen gösteririz.Yalnız etkili resimler kullanmaya çalışırken kimi zaman telif haklarını ihlal etme durumuyla karşı karşıya kalabiliriz.Çünkü çoğu blog yazarı resim araştırması yaparken resmi bulduktan sonra pek google görseller telif hakkı konusuna bakmaz.Yani sıradan bir şekilde google görsellerde arama yapar ve bulduğu ilk güzel resmi yazısına ekler.Peki ya resim telif hakları sebebiyle korunuyorsa…

Kopya içerik konusunda dürüst blog yazarları özgün olma ve başkasının yazısını kopyalamamaya dikkat   ederler.Fakat resim konusu istemeden de olsa gözden kaçabiliyor.Bu yüzden yarın herhangi bir sorunla karşılaşmamanız ve bulduğunuz resmi gönüş rahatlığıyla kullanmanız için telif hakkı olmayan resim bulma konusunu hatırlatmak istedim.

>>Kopyalanan İçeriğinize Telif Hakkı Linki Ekleyin

Telif Hakkı Olmayan Resim Nasıl Bulunur?

Sizleri uzun uzadıya bir uğraş içerisinde bırakmayacağım.Yine google resim arama servisini kullanarak bu işlemi kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

 • Google a tıklayın ve arama yapmak istediğiniz kelimeyi yazın.
 • Alt sekmede Görseller’i seçin.
 • Bir alt sekmede kullanım hakları seçeneği var.Fare ile üzerine gelerek onu seçin.
 • Aşağı açılan menüde Lisansla Filtrelenmemiş Olanlar ı seçin.

google-resim-arama

Yukarıdaki adımlar sonucunda bulduğunuz resimler için herhangi bir telif hakkı istenmemiş olacağından resimleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Son Sözler

Bir okuyucumun “yazım için resim ararken google görseller telif hakkı olup olmadığını nasıl anlarım” sorusu üzerine kısa bir yazı yazmak istedim.Google varsayılan olarak telif hakkı olmayan resimleri size sunuyor.En azından ilk arama yaptığınızda bunu kontrol edebilirsiniz ve bulduğunuz resimden de bu şekilde emin olabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

21 yorum:

 1. teşekkürler, gerçekten de faydalı bir bilgilendirme olmuş.

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Hocam hakkında bilginiz varsa bunu yayın yapabilirmsiniz.

  http://mkr.googlecode.com/svn/Tools/Lipsum-UI/index.html

  Google code 'a şu şekilde (script mi denir buna bilemiyorum) elimde bir dosya var ve önizlencek şekilde google code'a upload etmek istiyorum ama nasıl yapılacağına dair hiçbir bilgim yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam olarak ne yapmak istediğinizi anlamadım ama js dosyayı google code a aktarmayı düşünüyorsanız bu yazı blogumda mevcut

   Sil
  2. misal şu linki de inceleyebilirsiniz :

   http://mkr.googlecode.com/svn/Tools/CSS3ButtonGenerator-V3/index.html
   Göründüğü gibi bir buton generatörü, linke bakıldığında ise google code'a upload edilmiş ve bir araç olarak kullanılmakta.
   Kaynak kodlarına bakıldığında ise sadece js. değil html, css'de mevcut (tabii generatörün çalışması için gereken kodlar).

   Şablon > Klasik Şablonlara geçin yöntemiyle,
   https://mkr.googlecode.com/svn/HTML/html-escaper.html
   linkindeki generatörü kendime ait bir blogger adresinde kullanabildim (aşağıdaki link)
   http://edit-ca.blogspot.com.tr/

   Fakat böyle her iş için blog açmanın iyi olmuyacağını düşündüğüm için bu tarz generatörlerin nasıl google code'a upload edilip önizlemesi ile araç olarak kullanabiliriz demek istedim.

   Sil
  3. Böyle bir generatör oluşturup ekleme hiç yapmadım.Js dosyaları yükleme konusuyla benzerse buradaki yazıyı okuyabilirsiniz
   http://www.ehliblog.com/2012/07/javascript-dosyalari-google-hostuna.html

   Sil
  4. Poyraz bey ben google görsellerde bulunan şahsıma ait olan fotoğrafı kaldırmak istiyorum ne yapmalıyım

   Sil
  5. Bunun için https://support.google.com/legal/answer/3110420?visit_id=1-636188876898958249-2050167500&rd=1 adresindeki yönergeleri okuyabilirsiniz. Ancak ilgili fotoğraf arama sonuçlarından kaldırılsa bile, ilgili sitelerde yer almaya devam edebilir. Ne tür bir görselin kaldırılmasını istiyorsunuz bilmiyorum ama eğer site sahibiyle iletişime geçerseniz bu çok daha rahat olacaktır.

   Sil
  6. Kaldirdim tşk 😃

   Sil
 4. Bu konu beni hep düşündürmüştür, bilgi için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Moda sitesi açmayı düşünüyorum. Sitede kullanacağım görseller kafamda hep soru işaretiydi. Sayenizde gönül rahatlığıyla sitede görsel kullanabilirim, sağolun.

  YanıtlaSil
 6. Yazınız tamamen yanlış bilgiler içeriyor. Google görsel aramanın Arama araçları - Kullanım hakları kısmında - Lisansla filtrelenmemiş olanlar seçeneği Kullanım izni ile ilgili herhangi bir etiket girilmediği anlamını taşır ve aramalarda bu seçenek varsayılandır. Resmin Telif içermediğini göstermez aksine telif ile ilgili bir filtreleme uygulanmamış der. asıl kullanım ile ilgili izinler bu seçeneğin altındaki diğer 4 maddede yeralır. Bu maddeler Bu görseli yeniden kullanım, değiştirerek yeniden kullanım , Ticari yeniden kullanım ve Değiştirerek ticari yeniden kullanım hakkı verilmiş olarak gruplandırır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adam haklı beyler. Ben de bu olaya takılmıştım. Buradaki yanlış anlamayı düzeltelim. Lisansla filtrelenmemiş olan seçiliyse, o resmin lisansa sahip olma ihtimali her zaman vardır. Zaten default olarak gelen bir seçenek olduğundan, eğer lisanssızlar o seçenekte listelenseydi, bu konuya da gerek kalmazdı.

   Sil
 7. cok güzel paylaşım emeğine sağlık teşekkürler...

  YanıtlaSil
 8. Telif hakkı olmayan resmi tişört üzerine baskı yapıp satabilir miyim aceba ?

  YanıtlaSil
 9. Bence bu işe yaramaz. Zaten otomatik lisansla filtrelenmemiş olanlar aratılıyor ilk.
  Mesela disney diye aratın. Kullanım haklarında lisansla filtrelenmemiş olanlar ayarlı olsun.
  Eee sonuç? Disney'in şatolu logo fotoğrafları çıktı. Ben bu fotoğrafı istediğim yerde ticari amaçlarla kullanmak istiyorum diyelim. Fotoğraf üzerindeki Walt Disney yazısını silip başka bişey yazıyorum mesela. Sonra da ne bileyim bir kitabın ya da bir albümün kapak resmi olarak piyasaya sürüyorum. Bu olacak şey mi? Değil.
  Demek ki google'ın kullanım hakları lisansla filtrelenmemiş olanlar taraması pek de işe yaramıyor.

  YanıtlaSil
 10. Çok faydalı bir bigi olmuş teşekkürler. Daha önce eklediklerimizi tarayabileceğimşz bir yöntem var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef! öyle bir yöntem olacağını sanmıyorum

   Sil
 11. Merhaba.Bu bilgilerin doğru olduğuna emin misiniz?

  YanıtlaSil
 12. Sizin sayenizde içim rahatladı. Her blog yazarının son derece dikkat etmesi gereken bir durum bu.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.