İnternette İz Bırakmadan Nasıl Sörf Yapılır

Google da arama yaparken bile sanırım takip edildiğinizin farkınızdasınızdır.Hatta daha da ileriye gideyim gmail de mail yazarken dosyayı ekte gönderdim şeklinde yazdığınızda eğer dosya ekte değilse gmail maili göndermeden sizi ekte bir şey olmadığına dair uyarıyor.Yani hiç bir yere kaçamazsanız internete adım attığınızdan itibaren birileri sizi takip ediyor.Hele google hesabınız açıkken video olsun, resim olsun, yazı olsun ne ararsanız google “bunları ileride size lazım olur” diye arka planda saklıyor. Bu yüzden arama geçmişinizin tutulmasını istemiyorsanız google arama geçmişi silme işlemini yapmanız gerekir.Google da durum böyleyken facebook farklı mı sanıyorsunuz?Facebook hesabınızda ne aradıysanız maalesef facebook da arama geçmişinizi saklıyor.Ne aradığınız görmek ve facebook geçmişi temizlemek için blogumdaki yazılarımı okuyabilirsiniz.

google-takip

Peki internette iz bırakmadan nasıl sörf yapılır ?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, google ve facebook gibi araçların sizin yaptıklarınızı kaydetme işlemini kontrol edebiliyorsunuz.Bu cepte.Bu yazımda daha da ötesine giderek ardımızda hiç bir iz bırakmadan %100 olarak gizlice nasıl surf edebilirsiniz onu paylaşacağım.

DuckDuckGo internette surf yaparken hiç bir şekilde takip edilmemenize imkan veren arama motoru.2006 yılında kurulan duckduckgo türkçe arayüze de sahip.İnternette dolaşmaya başlarken bu arama motorunu kullanarak başlarsanız meraklı gözlerin takibinden kurutulmuş olacaksınız.

google-seni-takip-ediyor

Yukarıdaki arama motoruna alternatif olarak  bir de Tor Browser kullanmayı deneyebilirsiniz.Bu küçük tarayıcı uygulamasını bilgisayarınıza kurarak gizli surf yapmayı başarabilirsiniz.

Elbette sizlerle paylaştığım 2 farklı yöntem dışında farklı servislerde mevcut.Ama özellikle duckduckgo online erişilebilir ve türkçe olması onu diğerlerinden ön plana çıkarıyor.internette iz bırakmadan nasıl sörf yapılır diyorsanız yukarıdaki servisleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

 1. Ayrıca bu TOR ve VPN veya Proxy veya DNS gibi yöntemler de bile eğer istenirse çok kolaylıkla bilgilerin elegeçirilebilceğini de yeni öğrendim.

  YanıtlaSil
 2. İş yerlerinde , şirket ağı ve onları verdiği kullanıcı kimliği kullanarak , internete girildiğinde , tüm girdiğin yerler , bilgi işlem departmanı tarafından arşivleniyor.
  Sizin konunuzu okuduğumda acaba dedim ; DuckDuckGo ve Tor Browser kullanarak , bu takipten kurtulmak mümkünmü ama sanırım değil.
  Sonuçta şirket ağını ve kimliğini kullandığınız için, tabiri caiz ise fişlenmekten, kayıt altında tutulmaktan kurtulamıyorsunuz.
  Keşke bunu da engelleyecek bir arama motoru olsa.
  Bilgilendirme için teşekkürler

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.