Blogunuzu Güncellemediğinizde Neler Meydana Gelir

Biz blog yazarlarının en önemli problemlerinden birisi de periyodik olarak blogumuzu güncellemektir.Yeni ve güncel konu bulmak, bunu hazırlamak ve yayına almak emek ve zaman isteyen bir iş.Bu yüzden gündelik yaşantımızda yeni yazı yazmaya vakit bulamayabiliriz.Böyle bir durum için maalesef somut bir reçete sizlere sunamayacağım.Yalnız tek tavsiyem yazılarınızı planlayıp önceden hazırlayarak önden hareket etmek olacaktır.Bu yazımda size söyleyeceklerim ise yazı yazmadığınız zaman blogunuzda neler meydana geleceği konusunda olacak.Evet eminim blogumuza en azından haftada 3-4 yazı girmemiz gerektiğini biliyorsunuz.Peki ya yazamazsak, blogumuzu güncelleyemezsek…

update-blog

Ziyaretçi Trafiğiniz Azalır

İlk ve en kötü şey ziyaretçi trafiğinin düşmesidir.Blogunuzun sosyal medya hesaplarınız yeni yazı yazdıkça güncellenmekte.Fakat yeni yazıların gelmesi kesilince takipçileriniz güncellemeleri alamayacak.Aynı şey mail aboneleriniz için de geçerli.Mail adresine yeni yazınız ulaşmayan takipçileriniz sitenizi ziyaret etmeyecektir.Bu durumda tek geçim kaynağınız :) google dan gelen ziyaretçileriniz olacaktır.

>>Siterobot ile Ziyaretçi Trafiğinizi Artırın

Kazancınız Düşecek

Ziyaretçi trafiğinizin azalması ile birlikte sitenizde tıklama başı kazandığınız geliriniz de azalacaktır.Çoğu blogun google adsense kullandığınız düşünürsek gelir kaybı önemli derecede olabilir.Tabii banner reklamlarınız varsa böyle bir düşüş yaşamazsınız.

>>Adsense Gelirinizi Artıracak İpuçları

Okuyucu Kaybedebilirsiniz

Şu bir gerçek ki hiç bir okuyucu pasif bir blogu takip etmek istemez.Her zaman yeni yazı, yeni içerik görmek ister.Hafta boyunca yeni yazıların geleceğinden emin olmak ister.Eğer güncel içerik görmezse sitenizde faydalanabildiği kadar faydalanır ve takip etmez.Özellikle son dönemde benimle aynı kategoride yazan blog arkdaşlarımın blog güncellemesinde yaşadığı problemleri görüyorum ve aksine bu dönemde ziyaretçi trafiğinden artış yaşıyorum.Bunu faydalı içerikle blogumu güncellemeye bağlıyorum.

>>Okuyucularınız Blogunuzda Neden Fazla Kalmıyor

Site Değerleriniz Düşecek

Siteniz güncellemediğiniz de arama motorları sitenize daha seyrek uğrayacaktır.Bu yazılarınızın geç indexlenmesine yol açacak.Bunun yanında alexa değerleriniz rekabet ettiğiniz bloglar düştükçe yükselecektir.

İşler Birikecek

biriken-isler

Blogunuza yeni yazı yazmıyorsanız eğer büyük ihtimalle blogunuza uğrayacak vakti bulamıyorsunuz demektir.Bu da gelen yorumları yayınlama ve yanıtlama, maillere cevap verme gibi durumlarda aksaklığa yol açacak.İşlerinizin iyice birikmesine sebep olacaktır.

Çözüm :

 1. Konuk yazar sistemiyle yeni yazarları göreve çağırın.
 2. Yazılarınızı Planlayın
 3. Blogunuzu güncellemediğinizde yapabileceğiniz 4 şey konulu yazımı okuyun.

Bazı haftalar işlerim dolayısıyla yazı yazmakta zorlanan birisi olarak önce kendime sonra siz değerli okuyucularıma bu yazımı sunuyorum.Umarım okumaktan keyif aldığınız faydalı bir içerik olmuştur.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

5 yorum:

 1. Güzel bir yazı. Bu sorun çoğu blogger için önem teşkil ediyor. Bu konuya dikkat çektiğiniz için teşekkürler. Yapılacak şey aslında yazınızın başında belirttiğiniz şey. Eğer bir içerik takvimi hazırlayacak kadar çok içeriğimiz hazırda yoksa, en son yayınlanan içerikten sonra yeni yazı hazırlıklarını 2-3 güne hatta 4 güne yaymakta fayda var.

  YanıtlaSil
 2. Yeni bir blog yazarı olmama rağmen makalelerimi stokladım. Ne olur ne olmaz diye hazır da bekliyorlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumlarınız için teşekkürler

   Sil
 3. Hevesle bu işe başlayıp hemen heves kaybının yaşanmaması için yeni arkadaşların dikkat etmesi gereken konulardan.

  YanıtlaSil
 4. Üstad paylaşım için çok teşekkürler. Çok işime yaradı.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.