Her Google Kullanıcısının Bilmesi Gereken Önemli Adresler

Google, internet yaşantımızı kolaylaştıran ve düzenleyen temel hizmetleri içinde barındıran en önemli kaynağımızdır. Mail, video, resim, sosyal medya, arama motoru, adsense, analytics gibi hizmetler internet kullanan tüm kullanıcılar için temel olup bunların hepsinde de Google fazlasıyla yer almaktadır. Bu yüzden her Google servisini olabildiğince etkili kullanmalı ve bu servisin inceliklerini öğrenmeliyiz. Takip eden okuyucularım bilir Google ı etkili kullanmamızı sağlayacak ipuçlarını yazılarımda paylaşıyorum. Bu yazımda ise farklı olarak her Google kullanıcısının bilmesi gereken servislerin adreslerini sizlerle paylaşacağım. Yani Google da olası durumlar için hangi adresleri kullanmanız gerekir bu yazımda bulabileceksiniz.

google-onemli-adres

1 - Mail adresinizle Google hesabı oluşturun

Eğer bir Google hesabı oluşturmak istiyorsanız gmail.com adresine girerek yeni hesap oluşturuyorsunuz.Fakat mevcut kullandığınız e-posta hesabıyla Google erişim sağlamak isterseniz aşağıdaki adrese bağlanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz :

https://accounts.google.com/SignUpWithoutGmail

2-Google sizi nasıl biliyor

Google, girdiğiniz sitelerden, Google plus hesabınızdan size ait bir profil ortaya çıkarır ve ilgili reklamları size sunmaya çalışır.Aşağıdaki linkteki profilinize bakarak Google ın sizi nasıl gördüğünü kontrol edebilirsiniz.

https://www.google.com/ads/preferences/

3-Tüm datalarınızı yedekleyin

Daha onceki yazılarımda da bahsetmiştim.Googlehesabınıza ait tüm verileri export edebilirsiniz.Blogger hesabınızı yedekleyebilir, resimlerinizi,videolarınızı ve maillerinizi yedekleyebilirsiniz.Bunun için ypamanız gereken aşağıdaki adrese giriş yapıp hangi serviste yedek almak istiyorsanız onu seçmek.

https://www.google.com/takeout

4-Kopya içeriği şikayet edin

Son dönemde artan kopya içerik konusu bazen sizin de başınıza gelerek canınızı sıkan bir gelişmedir.Bu durum google tarafından da desteklenmese de arada gözden kaçan siteler olabiliyor.Eğer içeriğinizin kopyalandığını düşünüyorsanız aşağıdaki linkten google a bilgi verebilirsiniz.Bu adres aynı zamanda arama sonuçlarında kendi içeriğinizi kaldırmak için de kullanılabilir.

https://support.google.com/legal

google

5-Web geçmişinizi temizleyin

Google web de yaptığınız tüm aramaları kaydeder belki daha sonra ulaşmak istersiniz diye.Eğer siz bu geçmişinizi temizlemek ya da google ın aramalarınızı kaydetmesini engellemek isterseniz aşağıdaki adrese giriş yaparak kontrol edebilirsiniz.

https://history.google.com/

6-Kullanmadığınız hesabınız ne olacak

Bunu kibarca söylesem de aslında konu başlığı siz öldüğünüzde Google hesabınız ne olacak?Google politikası gereği 9 ayda bir hesaplara giriş yapılmasını söylüyor.Eğer siz de iki hesabınızı birleştirdiyseniz ve bir hesabınıza hiç giriş yapmıyorsanız Google ın size uyarı gönderme süresini ayarlayabilirsiniz.Bunun yanında vefat ettiğinizde hesabınıza ne olacağı konusunda Google a bilgi verebilirsiniz.

https://www.google.com/settings/account/inactive

7-Hesabınıza erişim sağlayan birileri mi var?

Eğer hesabınıza erişim sağlayan birilerinden şüphe ediyorsanız hesabınızı kullandığınız cihazları aşağıdaki adresten kontrol edebilirsiniz.Üstelik kim hangi bölgeden bağlanmış öğrenebilirsiniz.Sorunuzun cevabına gelince maalesef uzaktan oturumu kapat özelliği bulunmamakta.

https://security.google.com/settings/security/activity

Son Sözler

Günlük internet kullanımınızda Google a fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuzdan Google ile sağlıklı iletişim kurmak adına gerekli olan adresleri sizler için derledim. Bu sayede hangi konuda bir işiniz varsa o konuyla ilgili iletişim adresini bulabileceksiniz.Gün gelir herhangi bir likne ihtiyaç duyabilirsiniz.Bu yüzden bu yazımı kaydetmenizde ve arkadaşlarınızla paylaşmada fayda var.Bilmeniz gereken önemli Google adreslerine ilave adresler de eklenebilir. Benim atladığım sizin önerdiğiniz adresler varsa paylaşırsanız sevinirim.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

6 yorum:

 1. Güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.
  Googlenin birçok servisi var. Her gün bir başkasını öğreniyoruz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorumunuz için ben teşekkür ederim.Bu servisleri kayıt altında tutmak gerek.Her an ihtiyacımız olabilir

   Sil
 2. Öncelikle güzel ve çok faydalı olduğunü düşündüğüm paylaşımlarınız için teşekkür ediyor ve devamını diliyorum.
  Verdiğiniz bilgi ile google yedeklemeden blogger blogumun yedeğini aldım.Aldığım yedek daha önce hiç duymadığım Atom dosyası şeklinde oluştu.Boyut:1797KB oranda %84 demiş.Şimdi ben gerektiğinde bu yedeği nasıl bloggera atarım.bu yedek dosyasını açmayı denedim ama açamadım.
  Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayarlar menüsüne girip, diğer sekmesini tıklayarak elinizdeki dosyayı import edebilirsiniz.

   Sil
 3. Paylaşımınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. Paylaşımınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.