Windows 8 de Harddisk Nasıl Birleştirilir

disk-birleştirme Windows 8 disk bölmek konusunu bildiğiniz gibi önceki yazılarımda paylaşmıştım.Eğer bütün halinde gelen bir diskimiz varsa kişisel dosyalarımızı korumak ve sistem diskinden ayırmak adına bunu yapabiliyorduk.Bu yazımda ise tam aksine daha önce böldüğümüz diskimizi birleştirmek üzerine olacak.Daha hızlı index ve daha hızlı dosya erişimi için harddiskinizin performansını artırmak adına bölünmüş diskinizi birleştirmek için bu yazımda paylaştıklarım size yardımcı olacaktır.
Windows 8 de harddisk birleştirmek için herhangi harici bir programa ihtiyaç duymuyorsunuz. Bilgisayar yönetim aracı sayesinde bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Windows 8 de Harddisk Nasıl Birleştirilir

 • Windows + X tuşları yardımıyla bilgisayar yönetimi aracına ulaşın.Bu işlemi denetim masası > sistem ve güvenlik > yönetimsel araçlar > bilgisayar yönetimi yolunu izleyerek de ulaşabilirsiniz.
 • Sol taraftaki menüde depolama menüsünü göreceksiniz.Ona tıklayın ve açılan alt menüden disk yönetimini seçin.
windows8-disk-yonetimi
 • Bu ekran kısa bir süre sonra yüklenecek ve mevcut depolama alanlarınızı göreceksiniz.
 • Bu noktada 2 diskiniz olacak.Yani birisi silinen diğeri de genişletilen disk.(Örneğin E diskini silip D diskine ekleyeceğiz).O yüzden E diskinizi yedekleyin.
 • Yedekleme işlemi tamamlandıysa E diskine sağ tıklayarak Birimi sil i tıklayın.
windows8-disk-sil
 • Bu birimi silince yeşil alanla göreceğiniz üzere boş bir alanınız oluşacak.Bu alanı hangi diskinize eklemek istiyorsanız o diskin üzerine fare ile gelerek sağ tıklayın ve birimi genişlet i seçin.
 • Karşınıza gelecek pencerede ne kadarlık kısmı almak istediğinizi ayarlayabiliyorsunuz.Eğer tamamını eklemek istiyorsanız direkt ileri butonuyla windows 8 de disk birleştirme işini tamamlayabilirsiniz.
Son Sözler
Evet yukarıda paylaştığım gibi daha önce böldüğünüz diskinizi benzer yöntemlerle harici bir program kullanmadan Windows 8 disk birleştirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

9 yorum:

 1. Cok saol kardesim seni takip ediyorum

  YanıtlaSil
 2. @beşiktaş haberleri
  @sefa güler
  değerli yorumlarınız için teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler kardeşim çok yararlı bilgiler ellerine sağlık...

  YanıtlaSil
 4. birimi genişlet linki bende pasiff görünüyor nasıl olacak ?

  YanıtlaSil
 5. çok iyi tarif.Allah razı olsun.

  YanıtlaSil
 6. merhaba. benim merak ettiğim disk silme işlemi yaptıktan sonra eğer silinmiş bölüm birleştirmek istediğiniz bölümün sol tarafında ise birleştirme işlemi yapılamıyor ve orası boş bir şekilde kalıyor. bunun için neler yapılabilir?

  YanıtlaSil
 7. birimi sil gelmiyor kardeş

  YanıtlaSil
 8. teşekkürler poyraz kardeş

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.