Twitter ı Etkili Kullanmak İçin Listeler Oluşturun

Twitter da gün geçtikçe o kadar fazla sayıda insanı takip etmişsinizdir ki önemli olan ile önemsiz olanın tweet leri artık birbirine girmiş ve arkadaşlarınızın ne yazdıklarını yakalayamaz olmuşsunuzdur.Anasayfanızı açtığınızda takip ettiğiniz insanların neler paylaştıklarını zaman sıralamasına göre takip edebiliyorsunuz fakat önemli arkadaşlarınızı bir yere toplamak ya da konusuna göre takip listesi oluşturmak sağlıklı bir şekilde olayları kaçırmamak ve olan bitene hakim olmak adına yapılabilecek önemli bir adımdır.Eğer twitter de liste oluşturmak konusunda bilginiz yoksa ve yukarıda paylaştığım sorunları yaşıyorsanız bu yazımda paylaştıklarımı takip ederek hesabınızı kontrol altında tutabilir ve twitter listelerinizi oluşturabilirsiniz.

>>Twitter Vine Servisini Duyurdu

http://www.dreamstime.com/stock-photo-girl-twitter-bird-image24291800

Twitter da Liste Nasıl Oluşturulur

Sizlerle adım adım twitter da liste nasıl oluşturulur ve listelerle nasıl çalışılır onu paylaşacağım.Öncelikle liste sayfamıza birlikte ulaşalım :

Twitter hesabınıza girşi yaptığınızda üst kısımda Me sekmesini göreceksiniz.Ona tıklayın.Karşınıza çıkan sayfada Lists menüsünü göreceksiniz.

twitter-liste

Lists menüsüne tıklarsanız daha önce oluşturduğunuz listeler varsa bu ekranda yer aldığını göreceksiniz.Eğer yoksa hemen yeni bir liste oluşturabilirsiniz.Bunun için Create List butonuna tıklayın.

twitter-liste-olusturmak

List Name kısmına listenizin adını ve description kısmına ise listenizin kısa açıklamasını yazabilirsiniz.Eğer listenizi sizden başka kimse ulaşmasın istiyorsanız private veya herkese açık olmasını istiyorsanız public seçeneğini işaretleyip Save List butonuna tıklayabilirsiniz.

Twitter da Listenize Kişi Nasıl Eklenir

Listenizi oluşturduktan sonra karşınıza çıkan sayfada bir arama çubuğu mevcut.Bu kısma arkadaşlarınızın ismini yazarak arama yapabilir ve listeye ekleyebilirsiniz.Arama sayfası size kişiyi sunduğunda sağ taraftaki kişi ikonuna tıklayarak açılan penceredeki Add or Remove linkine tıklayarak kişiyi istediğiniz listeye ekleyebilirsiniz.

twitter-listeye-kisi-ekle

>>Twitter da Spam Hesap Nasıl Bildirilir

Son Sözler

Yukarıda paylaştığım şekilde twitter da liste oluşturabilir ve arkadaşlarınızı ekleyebilirsiniz.Bunun yanında :

 • Listenizi gizli tutarak başkalarının erişmesini engelleyebilirsiniz.
 • Takip etmek istemediğiniz kişileri listenize ekleyebilirsiniz.
 • Listenize kimler abone olmuş görebilirsiniz.

Twitter da akış sayfanızdaki kirliliği kaldırmak, takip ettiklerinizi kategorize etmek ve twitter i etkin kullanmak adına liste özelliğinden faydalanabilirsiniz.Bu şekilde twitter kullanımınızı daha etkin bir hale getirmiş olacaksınız.Eğer henüz bir listeniz yoksa hemen şimdi oluşturmayı deneyin.

Peki twitter listeleri hangi amaç için kullanıyorsunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

 1. vallah hic bi listeler olayina girmedim daha:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kolay oluyor bu şekilde bence deneyebilirsiniz...

   Sil
 2. Şuradan da twitter aktif kullanma yöntemlerine bakabilirsiniz bkz: http://www.yazarkafam.com/twitteri-daha-aktif-kullanmak-icin-ne-yapilmali/

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.