Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı telefon tercihinde markaların ve modellerin çokluğu sonucu bazen karar alma konusunda sıkıntı yaşayabiliyoruz.Kimi zaman arkadaşımızın elinde gördüğü telefonu almaya çalışırken kimi zaman da internette modelleri inceleyerek telefon almaya çalışıyoruz.Fakat her iki durumda da ne aradığımızı bilmezsek ihtiyacımız olmayan özellikteki bir telefon için fazladan para ödemek zorunda kalabiliriz.Bu yüzden  bu yazımda sizlerle telefon alırken dikkat edilmesi gerekenleri bir bakıma akıllı telefonda olması gereken özellikler nelerdir onları paylaşacağım:

Telefon almadan önce muhakkak aşağıdaki soruları kendinize sormalısınız :
  • Neden yeni bir telefona ihtiyacım var?
  • Hangi özellikler olmazsa olmazım?

Marka

Eğer marka takıntınız varsa bunu ilk sıraya yazmalısınız.Örneğin iphone serisini kullanan birisiyseniz memnu olmanız durumunda yeni bir iphone modelini denemek isteyebilirsiniz.Tabii bu durumda işletim sistemi Tercihiniz de devreye giriyor.Iphone için ios işletim sistemini tercih etmek zorundasınız ya da windows için nokia nın lumia serisi ya da htc den bir model seçebilirsiniz.

İşletim Sistemi

Az çok yukarıda da bahsettiğim gibi ios işletim sistemini tercih edecekseniz apple ürünlerini ya da windows işletim sistemi seçecekseniz nokia, htc markalarının uygun modellerini seçebilirsiniz.Burada en geniş yelpazeyi android işletim sistemi sunuyor.Eğer android li bir telefone kullanacaksanız telefon alternatifleriniz kısmen daralıyor.

Ayrıca işletim sistemlerinin birbirlerine nazaran bazı üstünlükleri söz konusu olabilir.Örneğin windows işletim sistemi daha stabil ve windows bilgisayarlarla iletişimi daha kolay andoride e göre fakat daha az uygulamaya sahip.Bunun yanında android telefonlar daha özelleştirilebilir ve daha sık güncelleme almakta.Burda bence karar vermeniz gereken nokta kullanılabilirlilik ve uygulama alternatifi seçiminizi oluşturmalı.

İşlemci

islemci

Akıllı telefonlarda oyun merakı ve uygulamaların harcadığı ram oranı arttığı için bugün ram ve işlemci önemli bir konuma yerleştiğini söyleyebiliriz.Örneğin daha önce 512 mbyte lık RAM yeterli iken bugün facebook uygulamasının aldığı güncellemeler yüzünde çoğu telefon uygulamayı açarken kasılıyor.O yüzden günümüzdeki uygulamalara bakarak standart kullanım için 1GHz işlemci ve 1gbyte RAM şu an için yeterli olduğunu düşünüyorum.Fakat ileri seviye kullanımlar için siz daha üst modelleri tercih edebilirsiniz.Bunun yanında işletim sisteminizin standart kullanımda ne kadar RAM miktarı kullandığını iyi bilmelisiniz.

Ekran

Bir diğer seçim kriterimiz de ekran büyüklüğü.Cebinize sığan küçük bir telefon da tercih edebilirsiniz ya da geniş ekranlı samsung galaxy s3 – s4 gibi telefonlar da tercih edebilirsiniz.Bu da kullanım tercihlerinize bağlı olacağından tamamen sizin tercih etmeniz gereken bir durum.

>>Samsung Galaxy S4 Mini İnceleme

Wireless, 3G İnternet

Günümüzde mobil internette oldukça revaçta.O yüzden telefonunuzun en azından wireless özelliği ve 3G ile görüntülü konuşma özelliği olması bence gerekli.Ayrıca mobil interneti paylaşma  sayesinde bilgisayarınızdan internete girmenizi sağlayan özelliğini de telefon seçerken sorgulayın.Yarın seyehatte telofonunuzun mobil internetine ihtiyaç duyabilirsiniz.

>>Cep Telefonları Arasında Nasıl Kıyaslama Yapılır

Son Sözler

Yukarıda sizlerle akıllı telefon seçerken kriterlerinizi oluşturan ana etkenleri paylaştım.Umarım akıllı telefonda olması gereken özellikler nelerdir sorunuza tatminkar cevaplar bulabilmişsinizdir.Bunlara belki batarya ömrünü de ekleyebiliriz fakat akıllı telefonların bataryaları yeterli olmadığından pek ana etken gibi gelmedi bana.Ama yine de kıyaslama yaparken bu özelliği göz ardı etmeyin.Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler için yukarıdakilere ilave ekleyeceğiniz özellikler nelerdir?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

  1. Gerçekten telefon alırken verdiğiniz bilgilere dikkat edilmesi gerekir. Superkarinca.com dan bakmıştım oda güzeldi ama burada ki bilgi kesinlikle daha kaliteli

    YanıtlaSil
  2. 7000 dolarlık Şarjı Tükenmeyen Telefonu gördünüz mü?

    http://www.cerezlerim.com/2014/04/7000-dolarlk-sarj-hic-tukenmeyen.html

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.