Google Analytics ile Trafik Kaynaklarınızı Öğrenin [Full Url]

Blogunuzun ziyaretçi sayısı önemli olduğu kadar bu ziyaretçinin nereden geldiği de önemlidir.Çünkü hangi siteden olumlu geri besleme aldığınız ileriki dönemdeki çalışmalarınızda size fayda sağlayacaktır.Şöyle düşünün bir kampanya düzenlediniz ve herhangi bir siteye banner eklediniz.Bu siteden blogunuza ziyaretçi akışı gerçekleşmiş mi, eğer gerçekleşmişse kaç kişi gelmiş bilgisi ileriki dönemde reklam alma konusunda size kesin bilgi verecektir.Bu yüzden trafik yönledirmeleri her blog yazarı için önem taşımaktadır.Aldığınız sağlam bilgilerle nereye daha çok yatırım yapmanız gerektiği konusunda karar verebilirsiniz.

image_thumb%25255B9%25255D[1]

>>Siterobot ile Sitenizin Ziyaretçi Trafiğini Artırın

>>Google Arama Trend ile Hitinizi Artırın

Peki sitemize kim link vermiş, trafik yönlendirmesi nereden geliyor?

Bu sorumuzun cevabı elbette ki google analytics de gizli.Biz blog yazarlarının trafik hakkında merak edilen sorularını analytics hesabı üzerinden bulmanız mümkün.Yukarıdaki sorumuzun cevabını da yine analytics hesabımız üzerinden gerçekleştireceğiz.Yalnız şunu hatırlatmak isterim ki google analytics trafik yönlendirmeleriniz için linkin tam adresini değil de anasayfa url sini göstermekte.Fakat bu konudaki eksikliği gidererek yapacağımız ufak ayarla linkin tamamını görebileceksiniz.

Örneğin sitenize http://www.ehliblog.com/2014/02/siterobot-ziyaretci-trafik-artir.html yönlendirme geliyorsa siz hesabınızda sadece http://www.ehliblog.com ‘u göreceksiniz.Yukarıda bahsettiğim gibi tam url yi görmenizi yazımın sonunda sağlayacağım.

>>Google Anaytics Nedir, Blogger  a Nasıl Eklenir

 

Google Analytics de Trafik Yönlendirmeleri Nasıl Görüntülenir

  • Şimdi google analytics hesabınıza giriş yapın.
  • Sol tarafta menüler göreceksiniz.Edinme menüsüne tıklayın.
  • Bu menü altında farklı seçenekler mevcut.Tüm yönlendirmeler seçeneğine tıklayın.

analytics-tum-yonlendirmeler

2-3 saniye sonra açılan sayfada sitenize gelen yönlendirmeleri göreceksiniz.Burada tarih dönemlerini değiştirerek istediğiniz dönemi görüntüleyebilirsiniz.Yukarıda da bahsettiğim gibi sitelerin sadece anasayfaları mevcut.Bu aşamada sitenin hangi yazısından geldiğini göremiyorsunuz.

analytics-yonlendirilen-siteler

Yönlendirilen Tam Adres Nasıl Gösterilir

Analytics hesabınızda iken üst sekmede Özelleştirme tabını göreceksiniz.Buraya tıklayın.Burada yeni bir raporlarma şekli oluşturacağız.

Bu menüde hemen sol tarafta yeni özel rapor butonunu göreceksiniz.Buna tıklayın.

analytic-ozel-rapor

Burda raporumuzda olmasını istediğimiz şeyleri ekleyeceğiz.Bunun için raporunuza isim verdikten sonra raporunuza aşağıdaki resimdeki gibi metrik ve filtreleri ekleyin:

GA-full-yonlendirme-adresi

Ve raporunuzu kaydedin.Şimdi raporunuzu görüntülediğinizde yönlendirilen tam adresi görebileceksiniz.

analytics-full-url

Bonus

Bunlar sadece olayın nasıl işlediğini göstermek içindi.Yukarıda bu işlemleri benzaten oluşturdum.Siz yeni raporlama yapmanıza gerek kalmadan aşağıdaki linke tıklayarak bu rapora direkt ulaşabilirsiniz.Linke tıklamadan önce analytics hesabınıza giriş yapmış olmanız gerekmekte.

Analytics de yönlendirilen tam adresi görüntüleme

Son Sözler

Yukarıda blog ziyaretçi trafiğinizi izlemede önemli olacak bir yazımı paylaştım.Google analytics ile sitenize yönlenen tam adresi bu adımlarla gerçekleştirmiş olduk.Aklınıza takılan bir yer olursa yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.Yazımı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

  1. Ben tarihin üzerine tıkladığımda o gün gelen hiti göstermiyor. Genel olarak o güne kadar toplam kaç kişi siteye girmişse o gözüküyor ve gün içerisinde analytics girdiğimde istatislikler gözükmüyor önceki gün gözüküyor bugün'ün istatistikleri gece görünüyor. Bu sorunları nasıl çözerim?

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.