Düşük Kaliteli İçeriğinizi Sitenizin Seo ‘sunu Etkilemeden Kaldırın

Bir blog yönetmek eğer o blog 4-5 yıldır aktif ve içerisinde 1000’e yakın yazı varsa bazen oldukça zor olabiliyor.Hangi yazıyı yazdınız, atladığınız konu var mı, okuyucularınızın beklentileri neler gibi konularda boğuşuyor olabilirsiniz.Bunun yanında yılların getirdiği blog tecrübesi artık ilk yazılarınızı çok acemice gösterebilir.Örneğin geriye dönüp baktığınızda eski yazılarınızı gerçekten acemice bulabilirsiniz.İlaveten kendi kusurunuzun yanında zamanında yazdığınız yazılarda artık geçerliliğini kaybetmiş olabilir.Yani 2013 yılında en iye tabir ettiğiniz eklentiler 2014 yılıyla birlikte demode olabilir.Tüm bu ve buna benzer durumlar için eski kalitesiz yazılarınızı blogunuzun seo sunu etkilemeden kaldırmak isteyebilirsiniz.

Düsük-kaliteli-icerik

Seo uyumlu makale yazma konusunda ilk dönemlerde dikkatsiz davranmışsanız o yazılarınızı toparlamak, kalitesiz içeriğinizi ayırmak siteniz için önemlidir.Çünkü google algoritmalar geliştirdikçe kaliteli içerik her geçen gün biraz daha önem taşıyor.Bunun yanında sitenize bir şekilde ulaşmış bir kişiyi eksik ve kalitesiz içerik yüzünden kaybetmek istemezsiniz.Bu yüzden bu yazımda düşük kaliteli  gördüğümüz içeriği nasıl ayıklayabiliriz onu paylaşacağım:

301 Yönlendirme

Bildiğiniz gibi blogger son zamanlardaki gelişmeyle birlikte yazılarımızı yönlendirme yapmamıza imkan veriyor.Yani yanlış url verdiğimiz ya da silmek istediğimiz yazıları başka yazılara blogger 301 yönlendirmesi sayesinde yönlendirebiliyoruz.Siz de eski , kalitesiz yazılarınızı silip, oradaki eski URL nizi bu şekilde yeni yazılarınıza yönlendirebilirsiniz.

Yazının İndexini Kaldırın

Eğer yazınızın çok da kalitesiz olduğunu düşünmüyor fakat blogunuzda kalmasının içerdiği linkler bakımından size zararı olacağını düşünüyorsanız sadece belirli bir yazının indexlenmesini engelleyebilirsiniz.Bu sayede arama motorları bu yazınızı es geçecek fakat yazınız hala sitenizde var olmuş olacak.

Son Sözler

Eğer siteniz içerisinde size artık zarar getirecek bir yazınızın olduğunu düşünüyorsanız yukarıda paylaştığım şekilde düşük kaliteli  içeriğinizi SEO ya etki etmeden kaldırabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Ben Aras Yıldız Blog ipuçları, SEO, adsense ve sosyal medya konularını takip ediyorum ve yakın zamanda bu konularda faydalı yazıları okuyucularımla BloggerTr adlı blogumda yayınlayacağım.Blog yazarları arkadaşlarımı tecrübelerini paylaşmak ve yeni bilgiler öğrenmek için bloguma davet ediyorum.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

8 yorum:

 1. En sevdiğim blog yazıları işte bu tarzda yazılanlar. Bloga değer katanlar da bu tür eğitici makaleler. Bilinmeyeni yada farkında olmadığımız detayları bize hatırlatan yazılar her zaman fark yaratır. Teşekkürler Aras Yıldız, Teşekkürler Ehl-i blog

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorumunuz için çok teşekkür ederim.Sizlerde böylesine olumlu tepkiler almak beni çok memnun ediyor

   Sil
  2. @En iyi blog sitesi
   yorumun için teşekkürler.Değer katan yazı yazmak her zaman ilk hedefim omluştur blog dünyasında.Daha farklı yazılar yayınlamaya devam edeceğim.Senin güzel yorumların beni destekleyecektir...

   Sil
 2. Sizce az index alanlar silinerek google webmasterdan url kaldır yöntemiyle silinmeli mi? Başka bir yöntem var mı bunun için? Daha doğrusu bunun dışında yapmamız gereken bir durum söz konusumu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. az index alan diye bir durum söz konusu değil.Bir yazı ya index alır ya da almaz.Burada konu kalitesiz gördüğünüz ya da önceden yazdınız fakat şimdi sitenize zarar veren yazılar için

   Sil
 3. Sanırım AZ index derken, ziyretçi sayısının azlığından bahsediyor. Kendi siten ortalamanın çok altında ziyaretçi o sayfaya geliyorsa kaldıra bilir.

  YanıtlaSil
 4. nasıl sizin ki gibi kaliteli içerikler yapıcam ya benimki berbat

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlaşılır bir şekilde yazınızı hazırlayıp, kapsamlı bir araştırma yaparsanız kaliteli içeriğe ulaşacaksınızdır

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.