Bloggerde Blog Adresiniz Farklı Bir Adrese Nasıl Yönlendirilir

Geçen haftalarda bildiğiniz gibi blogger 301 yönlendirmesi hakkında bir yazı yayınlamıştım.Bu yazımda da bahsettiğim gibi blogumuzda silmemiz gereken ya da daha sonradan yayından kaldırdığımız herhangi bir içerik olması durumunda eski linkimizi blogumuzdaki yeni bir linke yönlendirebiliyorduk.Fark edeceğiniz gibi blogger 301 yönlendirmesi sadece aynı blog içerisindeki linkler arasında yönlendirme yapabiliyor.Peki blogunuzu farklı bir adrese yönlendirmek isterseniz ne yapmalısınız?Bu konuda çok soru aldığım için bir yazı yazmanın daha doğru olduğunu düşündüm.O yüzden aşağıdaki adımlaı doğru bir şekilde uygularsanız blogunuzu farklı bir adrese yönlendirebileceksiniz.

Aşağıda sizlerle farklı durumlar için birden fazla kod paylaşacağım.Bunları eklemek gayet basit.

blog-adres-yonlendir

Blog Adresiniz Farklı Adrese Nasıl Yönlendirilir

 • Her zamanki gibi blogger sayfanıza giriş yapın :
 • Şablon kısmına tıklayın ve Edit Html ‘i seçin.
 • Aşağıdaki kodları kopyalayın ve <head> kodundan hemen sonra yapıştırın.
<script type='text/javascript'>
 var d='<data:blog.url/>';
 d=d.replace(/.*\/\/[^\/]*/, '');
 location.href = 'http://ehliblog.com';
</script>

 

Yukarıdaki kodda ehliblog.com yerine siz sitenizin yönlenmesini istediğiniz sitenin adresini gireceksiniz.Şablonunuzu kaydettiğinizde eski blogunuz tüm sayfa ve yazılarıyla yeni adrese yönlenecektir.

Sadece Bir Yazı İçin Yönlendirme Nasıl Yapılır

Eğer yönlendirme işlemini sadece bir yazı için yapmayı düşünüyorsanız kodlarda ufak bir değişiklik yaparak bunu yapmanız mümkün.Aynı yolları izleyerek aşağıdaki kodları kendinize göre düzenleyin ve ekleyin :

<script>
if(window.location.href == 'http://eskiblogadresiniz.blogspot
.com
') { window.location="http://ehliblog.com"; } </script>

Kırmızı renkli kısımları kendinize göre düzenleyeceksiniz.

Belirli bir Süre Sonra Yönlendirme Nasıl Yapılır

Eğer ki blog zyaretçilerinizin sayfanıza ulaşıp belirli bir süre sonra yönlenmesini istiyorsanız o zaman aşağıdaki kodları meta tag ları arasına ekleyin :

<meta content='5;url=http://ehliblog.com' http-equiv=
'refresh'/>

 

Bu kodlardaki 5 rakamı ne kadar saniye bekleneceğini gösteriyor.Yani yukarıdaki kodlara göre blogunuz 5 saniye sonra ehliblog.com adresine yönlenecek.

Son Sözler

Ne tür bir yönlendirme yapacaksınız bilmiyorum ama aynı yazıları yayınlayacaksanız duplicate content yüzünden google dan ban yemeyin.Bunu engellemek için arama motorlarının eski sitenizi indexlemesini engellemelisiniz.Bunu da blogger robots.txt dosyasını düzenleyerek çözebilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

8 yorum:

 1. Teknik konularda yazılan yazıları ayrı bir seviyorum. Öğrenmeye ve öğretmeye yönelik oluşundan olsa gerek. Paylaşımın için teşekkürler. Bu gün olmasa da daha sonra mutlaka işe yarayacaktır.

  YanıtlaSil
 2. pekii yönlendirilmiş blog nasıl eskiye dönüştürülür :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yukarıdaki yöntemle yönlendirme yaptıysanız kodları kaldırın, düzelir.Farklı yöntemler denediyseniz birlikte bakmak gerek.İletişim bölümünden bana yazabilirsiniz.

   Sil
 3. Merhaba,
  Uzun süredir bu sorunun cevabını arıyordum, nihayet öğrenmiş oldum :) Az önce denedim; başarılı şekilde diğer adrese yöneliyor ancak yeni adreste eski blogumdaki yazılar, şablon üzerinde yaptığım değişiklikler, widgetler vs gözükmüyor. Bunun için başka bir işlem daha mı gerekiyor? Yoksa her şeyi yeniden düzenlemem mi gerek?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaptığınız işlem sadece yönlendirme işlemi . O yüzden yeni blogunuzu nasıl ayarlamak istiyorsanız o şekilde ayarlamalısınız.

   Sil
 4. merhabalar. bilgilendirmeniz için teşekkür ederim ancak bir sorum oalcaktı.

  blogger'da alan adı yönlendirmesi bu şekilde yapıldığı takdirde seo açısından ne gibi etkileri oluyor?

  benim de böyle bir sorunum var. alan adı değişikliği yapmak istiyorum ancak yeni alan adı yönlendirmesi sonucunda google'daki yerimden olma korkusundan dolayı bir türlü yapamıyorum.

  bu konu hakkında da bilgi verirseniz sevinirim. iyi günler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alan adı değişikliği tabii doğru bir davranış değil.Ama yapmak istiyorsanız biraz hit kaybı yaşadıktan sonra toparlarsınız.Eski yazılarınıza gelen ziyaretçiler yeni sitenize yönlenir.Bunun yerine direkt yönlendirme de yapabilirsiniz blogger üzerinden.Google indexlemesi ve sitenizin toparlanması 1 ayı bulur ama daha iyi olur bence.

   Sil
 5. Merhaba. Blogger sitemdeki bir yazıyı normal siteye yönlendirdim fakat mobilden bloggera girince bu işlemi yapmıyor. Mobilde yönlendirmeyi nasıl yapacağız?

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.