Blogger da Belirli Bir Yazının İndexlenmesi Nasıl Engellenir

Blog yazarı arkadaşlarımın çoğu sorunu google neden benim sitemi indexlemiyor oluyor.Bu tip sorular sık geldiği için çeşitli yöntemleri blogumda sizlerle paylaşıyorum.Hatta daha da iddialı olarak blogunuzu 1 günde nasıl indexlersiniz konulu yazımı da sizlere sunmuştum.Bu yazımda ise tam tersine herhangi bir yazınızın indexlenmesi nasıl engellenir onu paylaşacağım:Belki şu an neden bir yazımın indexlenmesini engellemek isteyeyim diye soruyor olabilirsiniz.Bildiğiniz gibi google kaliteli içeriğe artık fazlasıyla önem veriyor.Sizin de sitenize zarar verecek cinsten bir yazınız var ve bunun indexlenmesini engellemek istiyor olabilirsiniz.

Blogger robots.txt dosyası blogunuzu arama motorlarına sunucağınız önemli bir dosyadır.Bu dosyayı kullanarak blogunuzdaki herhangi bir yazının index almasını engelleyebilirsiniz.Nasıl mı ?

google-hizli-index%25255B5%25255D[1]

Blogger da Bir Yazının İndexlenmesi Nasıl Engellenir?

Daha önce blogumda özel robot başlık etiketi düzenleme konulu yazımı paylaşmıştım.Eğer blogunuzda bu özelliği aktifleştirmediyseniz aşağıdaki adıma geçmeden önce özel robot başlık etiketini aktifleştirmelisiniz. Bu adımı başarıyla gerçekleştirdiğinizi varsayarsak:

  • İndexlenmesini engellemek istediğiniz yazınızı yazı editöründe düzenle linkine tıklayarak açın.
  • Sağ tarafta Özel Robot Etiketlerini göreceksiniz.Buna tıklayın.
  • Noindex etiketini seçin ve kaydedin.

yazi-index-engelle

Hepsi bu kadar.Google belirli bir süre sonra yazınızın indexlenmesini durduracak.Eğer siz bu işlemi çabuk tamamlamak istiyorsanız.Google webmaster ayarları sayfanıza girerek google gibi getir menüsünden bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.