Öğrencilerin Blog Açmasını Gerektiren 5 Şey

Geriye dönüp baktığımda neden öğrencilik yıllarımda blog açmak için bir çabam olmadı diye hayıflanır dururum.Şu iş hayatımda daracık zamanda yoğun gayretlerimle kaliteli içerik çıkarma çabalarımı gördükçe üniversite yıllarımda o kadar sahip olduğum boş vakti blog yazmakla geçirmediğim için çok üzülüyorum.

Blog okuyucularımla mail alış verişinde bulunduğumda hatrı sayılır bir kitlenin öğrenci olduğunu biliyorum.Bu yüzden aynı pişmanlığı okuyucu arkadaşlarım yaşamasın diye onlara blog açmaları için gerekli sebepleri sunacağım ve eminim bunlar aklınıza yatacak ve blog açmanın yollarını aramaya başlayacaksınız.Peki öğrenciysen neden blog açmalısın?

>>Okul Döneminde Blog Nasıl Yönetilir

Eğitim

Blog yazmak emin olun her şeyden önce bir eğitim.Bir araştırma içinde bilmediğiniz konuları öğrenecek ve okuyucularınıza aktardığınızda anlatım gücünüzü artıracaksınız.Her yazdığınız yazı, her düzelttiğiniz cümle yazma kabiliyetinizi artıracak ve dilinizi geliştirecektir.Emin olun kurallarına uyulmuş her yazılan yazı giriş gelişme ve sonuç bölümlü, başlığı atılmış 30 puanlık kompozisyona bedeldir

Sanal Dünyada Ayak İzi

İnternette belki sosyal medya hesabınızla varlığınızı sergiliyorsunuz ama yazdıklarınızla, çizdiklerinizle sanal dünyada iz bırakmak beni memnun ediyor eminim sizi de edecektir.Adınızı google da yazdığınızda sonuçlarda kendinizi görmeniz eminim yüzünüzde bir tebessüm oluşmasına sebep olacaktır.Düşünseniz bir gün arkadaşınızın gelip “internette şunu aradım adam sayfasına yazmış.Bana çok faydası oldu” dediğinde o yazı benimdi demek gurur verici bir durum olmalı.

Çevreniz Genişlesin

Relaxed studygroupBelki normal yaşantınızda sessiz birisisiniz fakat sanal dünyada daha özgür olacağınızdan söyleyemediklerinizi söyleyebilir yazamadıklarınızı yazabilirsiniz.Belki yanıbaşınızdakiler sizi anlamakta zorluk çekerken hiç bilmediğiniz tanımadığınız insanların sizler gibi düşündüğünüz fark edebilirsiniz.Kim belir yazdıklarınızla bir idol insan olup hiç beklemediğiniz kadar arkadaşa sahip olabilirsiniz.

Geleceğe Yatırım

Yaşınız küçük ve blog dünyasında yeni olduğunuzdan her türlü tecrübesizliği bu dönemde yaparak atlatabilirsiniz.İlk başlarda yazılarınız kötü olacak, kimse okumayacak gibi olumsuzlukları bu dönemde atlatırsanız iyi bir kariyer sahibi olduğunuzda daha fazla okuyucu kitlesine hitap eder ve daha fazla yorum alırsınız.Aynı zamanda sizden yaşça küçük fakat iyi bir okuyucu kitlesine sahip kişilerin çekilmez kaprisleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız :).Blog dünyasının raconunu bu dönemde öğrenmek emin olun sizi ileriki dönemler için rahat ettirecektir.

Para Kazanın

Ve sanırım en önemli adım da bu.İlk dönemlerde bu pek mümkün olmasa da sabırla sürdürdüğünüzde ufak ufak kazanmaya başlayacaksın.Kazandığınız 100 TL gibi rakamlar bile harçlık olması açısından sizi tatmin edecektir.Kumbaraya para atmak gibi düşünün.Her ay üzerine biraz daha katacaksınız.Emin olun.Ayrıca iş sahibi olup da blog yazarak para kazanma telaşında olan kişileri 100 tl rakamlar komik gelecek ve blog yazma şevki en baştan kırılacaktır.En azından bu kısmı erken dönemde atlatabilirsiniz.

>>Neden İnsanlar Blog Yazarlığını Bırakıyor

>>Blog Açmak İsteyenler İçin Başlangıç İpuçları

Son Sözler

Geçmişte yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak öğrenci okuyucularıma tavsiyelerde bulunmak istedim.Eğer bu yazımı beğendiyseniz öğrenci arkadaşlarınızla paylaşarak onların da blog dünyasında yer almasını sağlayabilirsiniz.Başka hangi durumların öğrencilerin blog yazmasını gerektirdiğini düşünüyorsunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

12 yorum:

 1. Merhaba bloğunuz gerçekten bilgi verici takipteyim bundan sonra bana da bekliyorum
  Sevgiler
  www.pisimel.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorumunuz için teşekkürler.Takipteyim...

   Sil
 2. Okul yılları.. Tabiri caizse aklımızın bir karış havada olduğu yıllardı :) Keşke kaçırdığımız tek fırsat blog yazmak olsaydı o yıllar için. Ama geç kalınmış sayılmaz tabii.. Zararın neresinden dönersen kaardır hesabı..

  YanıtlaSil
 3. Okul yıllarında boş vakit çok oluyor ama yazmak için istek biraz sıkıntılı bir durum :))

  YanıtlaSil
 4. @netlobi
  @tolga
  Yazmak konusunda kendimizi motive etmeliyiz.Dediğiniz gibi bu dönemde bu tür işler en düşünülen şeyler olabiliyor.

  YanıtlaSil
 5. YGS/LYS öğrencilerine sesleniyorum burdan.Seneye abi seneye , seneye açın siz :D

  YanıtlaSil
 6. Öğrencilerin ders çalışmaktan vakti mi kalıyor da blog açsınlar :)

  YanıtlaSil
 7. Geleceğe yatırım da asıl kaygılanılması gereken asıl konu devlet okulları ve özel okullar arasındaki adaletsizliktir.

  YanıtlaSil
 8. İnsan yazacakbişey bulamıyor yav :D

  YanıtlaSil
 9. Belkide en önemliside blog açmadan önce düşüncelirinizi sadece arkadaşlarınıza yada bir kaç eşe dosta anlatabiliyorken blog yazarlığı ile birlike bu düşüncelerinizi yüzlerce hatta belki binlerce kişiye ulaştırma imkanına kavuşuyor olmanızdır.

  YanıtlaSil
 10. Öğrencilerin tabi ki bir çok zamanı var, en azından sürekli ders çalışmaktan yorulduklarında blog yazarak kafalarını dağıtabilir fakat bu iş hayatı başladığında aynı olmuyor maalesef zaman bulmak gayet zorlaşıyor.. Blog sahibi arkadaş haklı, öğrenciliğin değerini bilin. Öğrencilik zamanımı düşünüyorumda keşke o zamanlar o kadar boş vakti boşu boşuna öldüreceğime blog yazsaydım. Gerçi bizim zamanımızda çok yaygın değildi bu işler ama yine de vardı.

  YanıtlaSil
 11. Bence herkesin blog açması gerekir.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.