Google Arama Sonuçlarında Yazar Resmi Nasıl Gösterilir

Google da arama yaptığınızda çıkan sonuçlarda yazıyı yazan kişinin profil resmini sanırım görmüşsünüzdür.Bu durum google ın son zamanlarda uygulamaya aldığı authorship uygulamasının sonucu.Bu demek oluyor ki eğer bir google plus hesabınız var ve authorship uygulaması mevcut olan bir sitede yazıyorsanız site ister sizin olsun ister başkasının o yazının yazarı olduğunu google a belirtirseniz google yazdığınız yazının kalitesine göre sizi değerlendirecek ve arama sonuçlarında yazarın profil resmini gösterecek.Böyle bir uygulama yazdığınız kaliteli içeriğin sahipsiz kalmasını engelleyerek author rank ınızı artıracaktır.Buna ilaveten arama sonuçlarında çıkan yazar ismi arama yapan kişi tarafından yazının sağlam ve güvenilir olduğu inancını artıracağından yazınıza tıklanma ihtimali de artacaktır.

arama-sonuclari-profil-resmi-goster

Google Arama Sonuçlarında Profil Resmi Nasıl Gösterilir

Eğer yazdığınız yazıların arama sonuçlarında profil resmi ile görüntülenmesini istiyorsanız ilk yapmanız gereken google plus hesabına sahip olmak ve blogger hesabınızla google hesabınızın birleştirilmiş olması.Eğer bu adıma sahipseniz aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz:

1 – Google Plus Profil Widget Blogunuza Ekleyin

Blogger ın gadget seçeneklerinde bunu bulmanız mümkün.Sidebar alanınıza google plus profil aracını blogunuza ekleyin.Bu profilinizin sitenizde link almasına ve google ın bu sitenin sizin olduğuna inanmasına sebep olacak.

2 – rel=’author’ Etiketine Hakkımda Sayfasına Ekleyin

Eminim blogger da daha önce hakkımda sayfası oluşturmuşsunuzdur.Bu sayfayı html modda düzenleyerek aşağıdaki kodu ekleyin:

<a href="https://plus.google.com/GOOGLE+ ID/" rel='author' target=' _blank' >İsminiz</a>

Google + ID kısmına google plus profilinizi görüntülediğinizdeki ID numaranızı giriyorsunuz.

google-plus-profil-id

İsminiz yazan kısma da profil isminizi giriyorsunuz.

rel=’author’ kodu muhakkak bulunmalı.Aksi takdirde sistem çalışmayacaktır.Yukarıdaki değişikliklerden sonra sayfanızı güncelleyerek yayınlayabilirsiniz.

3 – Blog Linkinizi Google Plus Profilinize Ekleyin

Son aşamamız blog linkimizi google plus sayfamıza eklemek olacak.Yukarıdaki adımları sizin adınıza başkası kendi blogunda da yapabilir.Bu yüzden son kanıt blog linkinizi profilinizle ilişkilendirmek olacaktır.

 • Google plus profil sayfanıza giriş yapın.
 • Hakkımda sayfasına gelin.
 • Sayfayı aşağıdaya doğru sürükleyin ve bağlantılar kısmına gelin.
 • Özel bağlantı ekle seçeneğiyle sitenizi buraya ekleyin.

google-plus-profil-baglanti

Son Sözler

Okuyucularımın yoğunlukla sorduğu bir yazımı da tamamlamış oldum.Yukarıda sizlerle paylaştıklarımı doğru bir şekilde uygularsanız arama sonuçlarında profil resminizi görüntüleyebileceksiniz.Yalnız profil resminizin arama sonuçlarında belirmesi biraz zaman alabilir.O yüzden 3-4 gün beklemelisiniz.Yalnız yukarıdaki adımları doğru bir şekilde yapıp yapmadığınızı kontrol etmek için Google Yapısal Veri Aracını kullanabilirsiniz.Bir diğer önemli nokta da profil resminiz.Eğer herhangi bir avatar kullanıyorsanız google kimi zaman sahte resimleri çıkarmayabiliyor.Gerçek resminizi kullanmanız bu sistem için önem arz etmektedir.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Teşekkür ederim kıymetli paylaşımınız için.

  YanıtlaSil
 2. Her şeyi yapıp, yapısal test aracında doğruluğunu kontrol etmeme rağmen google aramalarında resmin görünmüyor. Sorun nedir sizce acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. profil resminiz gerçek resim olmadığından olabilir.Benim de gözükmüyor.Ben ona bağlıyorum.

   Sil
 3. Çok teşekkür ederim.Güzel bilgi.Test olumlu.Bakkalım dediğiniz gibi 3-4 güne google de de görünür herhalde

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.