Blogger 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır

Kimi zaman blogumuzda yer alan linkler türlü sebeplerden ötürü kaldırılmış olabilir fakat google daha önce bu linki taradığı için arama sonuçlarında görünen link hiç bir yere varmadığından seo açısından kötü bir durum oluşturur.Bu yüzden herhangi bir yazınıza ulaşmayan bu kırık linkleri bir şekilde ya başka yazınıza ya da blogunuzun anasayfasına yönlendirmelisiniz.Peki kırık linkleri blogunuza nasıl yönlendirebilirsiniz?

Blogger da yapacağımız ayarlara geçmeden ilk olarak kırık linkten bahsetmek istiyorum.Şöyle ki diyelim bir yazı yazdınız ve bu yazıyı yayınladınız.Siz herhangi bir link ayarlamasanız bile blogger yazınıza varsayılan olarak bir link atar ve arama sonuçlarında bu görünür.Yalnız bir takım sebeplerden ötürü bu yazınızı kaldırmayı düşündünüz ya da linkini değiştirmek istediniz.Bu durumda okuyucularınız eski linkinize tıkladığında yazıya ulaşamayacak.Fakat eğer önceden yönlendirme yapsaydınız bu yazınız yeni link verdiğiniz yazınıza yönlenecektir.Tabii bir diğer örnek te eğer eski blogunuzun yerine yeni blogunuzu kullanıyor ve eski blogunuzun yeni blogunuza yönlenmesini istiyorsanız yine blogger 301 yönlendirmesine ihtiyaç duyacaksınız.

301-yonlendirme

Blogger da 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır

 • Her zamanki gibi blogger hesabımıza giriş yapıyoruz.
 • Sol taraftaki menüden ayarlar >>> arama tercihleri yolunu izliyoruz.
 • Açılan sayfada Özel yönlendirmeler kısmını göreceksiniz.Buradaki düzenle linkine tıklıyoruz.

blogger-312-yonlendirme Burada kaynak ve hedef alanını göreceksiniz.

Kaynak : Hangi url nizin yönlenmesini istiyorsanız onu yazacaksınız.Fakat bu satıra yazı url nizin tamamını değil de alan adınızdan sonraki kısmı yazacaksınız

Örnek : http://www.ehliblog.com/2012/08/outlook-mail-engelleme.html

Yazı linkiniz yukarıdaki ise sadece kırmızı ile belirttiğim kısmı yazacaksınız.

Eğer anasayfanızın yönlenmesini istiyorsanız satıra / karakterini eklemeniz gerekiyor.

Hedef:Bu satıra da yazının hangi adrese yönlenmesini istiyorsanız onu yazmanız gerekiyor.Yukarıda bahsettiğim yazım kuralı burada da geçerli.Yazınızın anasayfaya yönlenmesini istiyorsanız / karakterini ekleyin yeterli.buna ilaveten yönlendirmeyi kalıcı olarak yaptığımız için kalıcı kutucuğunu da işaretlemeyi unutmayın.

Son Sözler

Daha sonradan linklerini değiştirdiğiniz ya da sildiğiniz yazılarınızı blogger 301 yönlendirme özelliği ile yeni url lere yönlendirebilirsiniz.Bu yönlendirme blogger adresinizi değiştirmeniz ya da kalitesiz yazılarınızı kaldırmanız durumunda muhakkak işinize yarayacaktır.Böyle bir yönlendirmeye ihtiyaç duydunuz mu?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

14 yorum:

 1. Domainden subdomaine yönlendirme yapılması imkansız dimi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. domain içerisine ekleyeceğiniz kodlar sayesinde bunu yapabilirsiniz.

   Sil
  2. Tam olarak anlayamadım, domain içerisine nasıl kod eklenir?
   (yayın içine mi kast ettiniz?)

   Sil
  3. Yanlış ifade ettim.Ana domaine sahip blogunuzun html kodları içerisine kod eklemelisiniz demek istedim .

   Sil
  4. Peki bu kod mevcut mu? (sitenizde veya herhangi bir yerde gördünüzmü?)

   Sil
 2. eski wordpress adresimi,blogspot adresime yöneltmek istedim.Olmadı.
  kaynak yerine elyap.wordpress.com
  hedef yerine elyap.blogspot.com yazdım.
  Nerede yanlış yapıyorum ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çiğdem Hanım
   wordpress sitenizi yönlendirmek istiyorsaınz wordpress de işlem yapmalısınız.Blogger da bu ayarı wordpress için yapamazsınız.Bu yönlendirme blogger da sayfalar arasında yapılan bir yönlendirmedir

   Sil
 3. merhaba
  blogspot un ana sayfasını yeni bir siteye yönlendirdim fakat mobilden girince "safari çok fazla yönlendirme olduğu için sayfayı açamıyor" şeklinde hata veriyor bunu nasıl çözebilirim?

  YanıtlaSil
 4. Komple blogspot'u yeni bir blogspot adresine nasil tasirim bir turlu bulamadim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aşağıdaki adresteki yazımı kontrol edebilirsiniz :

   Sil
 5. Aşağıdaki adresteki yazımı kontrol edebilirsiniz :
  http://www.ehliblog.com/2014/02/blogger-blog-farkli-adrese-yonlendir.html

  YanıtlaSil
 6. Hocam çok detaylı bir açıklama olmuş, uzun zamandır araştırmasını yaptığım bu konu ile artık tarafınızdan bilgi sahibi oldum diyebilirim, teşekkürler..

  YanıtlaSil
 7. Blogger adresimi 2 yıl önce domaine yönlendirmiştim şimdi domaini değiştirmeyi düşünüyorum. Toplamda 10 bin civari link var. Bu linkleri yeni domaine nasıl yönlendirebilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu blogger üzerinden yapmanızın bir yolu yok. Çünü domainlere gelen istekleri doğrudan blogger karşılamıyor. Teknik detayı biraz fazla o yüzden. Tüm içeriğinizi yeni domaininize (ve blogunuza taşıyın) sonrasında, eski domaininizi 1-2 ay idare edebileceğiniz bir servera atın. Orada htaccess yardımıyla yeni domaininize yönlendirmeleri gerçekleştirin. Yönlendirmeler aramalarda ve kullanıcı tarafında oturduktan sonra, serverdaki bilgiler ve diğer gereksiz gördüğünüz şeyleri silebilirsiniz.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.