Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır

Alan adı blog sitelerinin markalaşması için önemli bi konudur.Bu yüzden yazılarımda sıklıkla okuyucularıma kendi alan adlarını kullanmaya teşvik ediyorum.Bununla birlikte alan adı almak istediğinizde karşınıza onlarca yerli-yabancı firma çıkıyor.Bu yüzden bazı sebeplerden ötürü alan adınızı aldığınız ilk firmayı  beğenmeyip farklı firmalara yönelmek isteyebiliyoruz.  Bu sebepleri yakında incelersek;domain firmasının desteğini yetersiz görmek, firmalar arasındaki rekabetten ötürü düzenlenen kampanyalardan yararlanmak adına mevcut alan adınızı başka firmaya taşımak ya da ingilizce içerikli olmasının getirdiği dil sıkıntısından ötürü türkçe firmaya yönelmek söz konusu olabilir.

alan-adi-transfer

Alan Adı Transferi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Bu işlemi gerçekleştirmeden önce aklınızda olması gereken önemli noktalar var.Şöyleki eğer alan adınızın sona erme süresi 1 hafta kadar ise transfer işlemi başlattığınızda işlem askıda kalabilir ve tamamlanmadan domaini kaybedebilirsiniz.Bu yüzden işlemin garantili olması adına en az 1 ay dan fazla süre varsa bu işlemi gerçekleştirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Diğer bir nokta da alan adınızın durumunun active ya da OK durumunda yer alması, transfer işlemine açık olmasıdır.

domain-whois-sorgu

Yukarıdaki resme baktığınızda benim alan adımın karşısında transfer işlemi için izinli olmadığını görmekteyiz.Bunun bir kaç sebebi olabilir.Domaini yenilediğim süre itibariyle henüz 60 gün dolmadı ve ben transfer işlemi için bir talepte bulunmadım firmaya.

>>Doğru Alan Adı Seçimi Nasıl Olmalı

>>Blogunuzu Özel Alana Taşımanın Faydaları

Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır

Eğer tüm koşullar sağlandıysa ilk olarak mevcut alan adı firmanızdan transfer kodu elde etmelisiniz.Bu kimi zaman panel üzerinden otomatik alınan bir işlem olsa da bazen destek bölümünden talep ederek almanız gerekebilir.Kodu aldıysanız eğer alan adınızı taşımak istediğiniz firmanın paneline giriş yapıp transfer işlemleri bölümüne gelmelisiniz.Bu kısıma transfer etmek istediğiniz alan adını girip az önce aldığınız transfer kodunu yazmalısınız.Alan adınızı doğru girmeye dikkat edin.Bu işlemleri tamamladığınızda alan adı transfer işlemlerini başlatmış olacaksınız.

alan-adi-transfer

Bu işlem 7-21 gün arasında tamamlanmakta.Yalnız sistem transfer işlemini aldığında size onaylama maili gönderecek.İngilizce içerikli bu maili muhakkak onaylamalısınız.

Alan Adı Transferi İçin Ne Kadar Ücret Öderim

Transfer işlemi ücretsizdir.Sadece yeni firmaya geçtiğinizde 1 yıllık yenileme ücreti ödersiniz.

Son Sözler

Mevcut firmanızda şikayetleriniz varsa yukarıda paylaştığım gibi farklı bir firmaya geçebilirsiniz.Bununla birlikte godadyy firmasınıdan domain satın alarak  uygun fiyatta alan adına sahip olabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.