Site İçi Linklerin Sitenize Olan Faydaları

Her an değişen google algoritmalarına karşı ayakta kalabilmek ve blogunu canlı tutabilmek için bir takım stratejiler üzerinde düşünmek her blog sahibinin görevidir.Bildiğiniz gibi google kendi kategorisinde link alan blog sahiplerini sever ve onların da değerini artırır.Rekabet ettiğiniz bloglardan link almak, onların okuyucularını blogunuza çekmek bildiğiniz gibi o kadar kolay iş değil.Bu durumda yapmanız gereken bir şekilde blogunuza arama motorları sayesinde ulaşmış kişinin hemen yazıyı okuyup sayfanızı terketmesini önlemek olacaktır.Peki bu nasıl olacak?Elbette yazı içerisine ekleyeceğiniz diğer yazılarınızın linki ile.

Bildiğiniz gibi arama motorlarının desteğini kaybetmemek ve okunabilirliliğimizi artırmanın onlarca yolu var.Bunların en önemlisi olan kaliteli backlink kapsamında dahili link kavramının yararını birlikte değerlendireceğiz.

dahili-link

Eski Yazılarınızı Ayağa Kaldırır

Yeni yazılarınız içinde eski yazılarınıza link vermek bir anda okuyucularınızın oraya yönelmesini sağlayarak eski yazınızı ayağa kaldırıp populer hale getirebilir.Bildiğiniz gibi yeni yazılarınız yayınlandıkça eski yazılarınız geriye düşer ve yeni okuyucularını onlardan haberdar olmaz.Bu yüzden eski okuyucularınıza yazılarınızı hatırlatmak ve yeni okuyucularınızın da eski yazılarınızı okunmasını sağlamak için onlara vereceğiniz link büyük önem taşımaktadır.

>>Blogunuzda Her Ay Kontrol Etmeniz Gerekenler

PageRank Değerini Artırır

Daha bir kaç gün önce page rank aralık 2013  güncellemesi duyurulmuştu.Buradaki yazılarımda bahsettiğim gibi dahili linkler PR değerinizi artırır.Çünkü dahili linkler sayesinde siteniz içinde link akışı sağlanmış olur.Aynı yazıya farklı yazılardan gelen backlinkler google dan gelen ziyaretçi sayısını artıracaktır.

Bounce Rate Değerinizi Düşürür

Türkçe hemen çıkma oranı da diyebileceğimiz bounce rate blogunuzun için önemli bir değerdir.Yani google dan bir şekilde gelen okuyucularınız başka yazılara yönlenmeden sitenizden ayrılıyorsa bu size negatif olarak yansıyacaktır.Bu yüzden dahili linkleri yazınıza serpiştirmek sayfa görüntüleme sayınızı artıracağı gibi hemen çıkma oranını da düşürecektir.

Son Sözler

Dahili linklerin blogunuza olan faydasını sizlerle paylaştım.Yeni yazı hazırlarken muhakkak eski yazılarınıza atıfta bulunun ve ilgisiz kelimelere link vermekten kaçının.Blogunuzu zenginleştireceğiniz bu alışkanlığı edinin.

Yeni yazılarınızda eski yazılarınıza link veriyor musunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

12 yorum:

 1. İstifadeli yazı olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Poyraz hocam sitemin üst kımına yatay reklam eklemek istiyorum ama htmlyı düzenle yoluyla kodu nereye yapışıayım. Site AndroidVIP

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunun için tema kodlaınızı düzenlemek gerekir.Şablonunuza bakmam lazım!

   Sil
  2. http://qfs.mobi/f2213772

   Hocam şablonum bu bi el atarsanız çok minnettar olurum

   Sil
 3. Güzel bir makaler olmuş.

  YanıtlaSil
 4. Tamam hoocam kendim yapmaya çalışacağım cevabınız için teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. Teşekkürler, bundan sonra daha çok iç link vermeye özen göstereceğim.

  YanıtlaSil
 6. Çok Teşekkürler Hocam, Yazılarınızı Hiç Sıkılmadan Okuyorum Ve Benim için Gerçekten Yararlı Makaleleriniz var.

  YanıtlaSil
 7. Çok haklısınız yararlı bir makale

  YanıtlaSil
 8. Gerçekten çok başarılı bir bloga sahipsiniz. Anlatımınız için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.