Kablosuz Ağ (Wireless) Şifresi Öğrenme

Kablosuz bağlantı günümüzde en sık kullanılan bağlantı çeşidi haline geldi.Özellikle taşınabilir cihazların artması kablolu bağlantının arka planda kalmasına neden oldu.Tabii kablosuz bağlantıda  bağlantınızın sadece size ait olarak kalmasını sağlamak için bağlantınızı şifrelemelisiniz.Çünkü şifreli olmayan ağa başkaları girebilir ve dosya indirecekleri için sizin bağlantınızın yavaşlamasına neden olacaktırlar.Peki bağlantımıza şifreli hale getirdik.Olur ya bir gün unutursak ve kablosuz ağ şifresi öğrenme ihtiyacı hissedersek ne yapmalıyız?

Bu yazımda ağ güvenliğimiz için önemli olan kablosuz ağımızı ait şifremizi unuttuğumuzda farklı yollarla şifremize nasıl erişilir onu paylaşacağım.Bir gün şifrenizi değiştirmek isteyip de hatırlamazsanız ya da arkadaşınıza şifreyi vermek ister de şifrenizi bulamazsanız bu yazım size yardımcı olacaktır.Gelelim unutulan wifi şifresini öğrenme konusuna.

Kablosuz Ağ Ayarlarınıza Bakın

En basitten şifrenizi öğrenebileceğiniz yöntem kablosuz ağ ayarlarıdır.Sağ en altta kablosuz ağ ikonunu göreceksiniz.Ona  tıklayın ve şu an bağlı olduğunuz ağa sağ tıklayın.Özellikleri seçin.Şimdi karşınıza kablosuz ağınıza özel pencere çıkacak.Burada şifrenizi karakterleri göster kutucuğuna tıklayarak görebilirsiniz.Bu şifreyi elde ettikten sonra ister değiştirir isterseniz arkadaşınızla paylaşabilirsiniz.

Router Ayarlarınızı Kontrol Edin

Eğer yukarıda anlattığım menüye ulaşıp şifrenizi elde edemediyseniz router ayarlarınıza girerek şifrenizi almayı deneyebilirsiniz.

Tarayıcınıza 192.168.1.1 ya da 192.168.1.2 yazın ve sayfaya erişin.

Şimdi router ayarlarınızın olduğu sayfadasınız.Wi-Fi ayarları sekmesine tıklayın.Bu menüde şifrenizi görüntüleyeceğiniz seçeneği göreceksiniz.

Harici Program Kullanın

Eğer yukarıdakilerden yanıt alamadıysanız son çare bilgisayarımıza program kurarak şifreyi elde etmeye çalışmak olacaktır.Wireless Key Viewer sayfasına erişim sağlayarak programı indirin ve zipli dosyayı açarak exe uzantılı dosyayı çalıştırın.Ascii key inizi program size suanacaktır.

Son Sözler

Evet yukarıda  xp ya da windows 8 kablosuz kablosuz ağ şifresi öğrenme için neler yapmalısınız ondan bahsettim.Yukarıdaki yöntemlerden biriyle şifrenize erişim sağlayacağınıza eminim.Uzun süre otomatik bağlandığımız kablosuz ağımızın şifresini unutursanız bu şekilde  geri kazanabilirsiniz.Bu yazımı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.