Blog Açmak İsteyenler İçin Başlangıç İpuçları

Günümüzdeki olanaklarla yeni bir bloga başlamak hiç de zor bir görev değil.Binlerce insan her gün farklı platformlarda blog açarak yazılarını paylaşıyorlar fakat blog dünyasına yeni adım atan yazarlarımız hemen para kazanmaya odaklı olduğundan herhangi bir stratejisi, planı ve içeriği olmadan daha yolun başındayken heyecanını kaybedebiliyor.Evet blog açmak kolay bir iş fakat hatrı sayılır kitleye ulaşmak ve para kazanmak maalesef sanıldığı kadar kolay değil.O yüzden eğer bir blog açmak istiyorsanız ve ne yapacağınız hakkında çok da bilgiye sahip değilseniz aşağıdaki adımları takip ederek blog açmadan önce aklınızda olması gerekenleri okuyabilirsiniz.

blog-baslamak

Blog Yazma İsteği

Kimi zaman harcadığınız zamana bakıp sonucunda bir şey görememek sinirlerinizi bozabilir.En kötü durumlar için bile yazma isteğinizde azalma olmaması gerekiyor.Eğer tamamen para kazanmaya odaklıysanız bunun kısa bir süre içerisinde olmayacağını bilmeniz gerekiyor.En azından yazılarınızın demlenmesi , google ın sizi tanıması ve ziyaretçi trafiğinizin artması için 3-4 ay sabretmelisiniz.

Blog Yazmadaki Amacınız

Klasik bir sözdür ama “nereye gittiğinizi bilmiyorsanız vardığınız yerin bir önemi yoktur.”Blog yazarlığında da durum bu şekildedir.Blog açmadaki amacınız nedir?Neyi başarmayı istiyorsunuz?Bu soruları kendinize sorun.Eğer bu sorulara mantıklı cevap veriyorsanız hemen eyleme geçin ve blogger dünyasında siz de yerinizi alın.

Blog Kategorisi

hedef-belirleme_thumb%25255B1%25255D[1]

İngilizce “niche” kelimesini sıklıkla duymuşsunuzdur.Blogunuz içerik olarak hangi kategoriyi yansıtacak bunu belirlemelisiniz.Bilim,eğitim,teknoloji,moda,sağlık artık hangi konuysa anahar kelimelere yönelik çalışmanız kesin olmalı.Çünkü bu kelimeler üzerinden domain alıp içerik oluşturacaksınız.Şunu unutmayın biri size sorduğunda “blogunuz için hangi kelimeye link vereyim” en az 3 kelimelik bir cevabınız olsun.

Doğru Domain İsmi

Yukarıda da belirttiğim gibi içeirğinize uygun domain ismi tercih etmelisiniz.Bunun sizin başarınızda etkisi yüksektir.Kimi zaman aklınızdaki domainlerin alındığını göreceksiniz.Aklınızdakine yakın fakat akılda kalıcı domain tercih edebilirsiniz.

>>Doğru Alan Adı Seçimi Nasıl Olmalı

Yazı Planı

Hangi sıklıkla yazı yazabilirsiniz onu düşünün.Eğer iki günde bir yazacaksanız bu sıklığı sürdürecek içeriği önceden oluşturun.Aynı zamanda okuyucu kitleniz olabilecek insanları düşünerek yazı yayınlanma süresini göz önünde bulundurun.Aşağıdaki listedeki sorulara vereceğiniz cevaplarınız hazır olsun.

   1-Haftada kaç yazı yayınlayacaksınız?

   2-Haftanın aynı gününde yayınlamayı düşündüğünüz yazı dizisi var mı?

   3-Yeni okuyucularınızın eski yazılarınızdan nasıl haberi olacak?

Ziyaretçi Trafiği

Ads%25C4%25B1z1[1]

Blog oluşturmadaki amacınız ne kadar para kazanmak olsa da bunun öncesinde sitenize ziyaretçi çekmeyi başarabilmelisiniz.Blogunuzdan internet kullanıcıları haberdar olmalı ama nasıl?Kaliteli içerik google dan kullanıcıları sitenize ulaştıracak, bu aşama tamam.Fakat blog yorumlamak, forum sitelerinde yazılar yayınlamak,sosyal medyayi etkin kullanmak gibi etkili yöntemler için planınız olmalı.Blogunuzun okuyucu sayısını artıracak yöntemleri daima göz önünde tutmalısınız.

>>Populer Yazı Oluşturmanın Sırları

>>Bir Yazıya İlk Yorum Yapan Kişi Siz Olun

Son Sözler

Yukarıda sizlerle blog hayatınıza başlamadan önce dikkat etmeniz gereken yöntemlei paylaştım.Blog yazmak eğlenceli bir iş fakat bu işi ciddi bir şekilde yapmak ve blogunuzdan para kazanmak düşünüldüğü kadar kolay bir iş değil.O yüzden belirli bir amaç çerçevesinde blogunuzun çizgisini belirlerseniz doğru bir adım atmış olursunuz.Yukarıda paylaştıklarıma ilaveten başka bloglara reklamınızı verip kendi kampanyanızı oluşturmanız da blogunuz için etkili olacaktır.

Blog açmadan önce aklımızda bulunması gereken farklı adımlar nelerdir?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

  1. faydalı bir paylaşım, teşekkürler admin

    YanıtlaSil
  2. Eyvallah teşekkürler faydalı bir yazı olmuş.

    YanıtlaSil
  3. Çok düzenli ve etkileyici bir paylaşım oluş. Emeğine sağlık

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.