Adsense Özel Reklam Boyutu İle Sınırsız Reklam Yerleşimi

Adsense son zamanda gerçekleştirdiği yeniliklerle kullanıcılarına farklı reklam deneyimi sunmaya devam ediyor.Bildiğiniz gibi değişim rüzgarı ilk olarak 300 x 600 reklam birimini duyurması ile başladı.Hemen akabinde reklam alanındaki değişimi 970 x90 reklam biriminin eklenmesi gerçekleşti.Bu değişim rüzgarını adsense in responsive tasarımlar için uygun olan reklam birimini duyurması ve deneme reklam alanlarının oluşması takip etti.En sonunda adsense standart reklam alanlarına getirdiğini ek birimlere toptan çözüm bulması açısından artık kendi ölçülerinizde reklam boyutu oluşturmanızı sağlayan özel reklam boyutu uygulamasını kullanıma sundu.Artık adsense in 99.999 den fazla reklam birimi oluşmuş oldu.Bu açıklamaları , özel reklam boyutunu nasıl oluşturacağımızı ve kısıtlamaları elbette aşağıda sizlerle paylaşacağım :

adsense-ozel-reklam-boyutu

Adsense de Özel Reklam Boyutu Nasıl Oluşturulur?

Adsense sayfanıza giriş yaptıktan sonra normal adsense reklam birimi oluşturur gibi ilgili menüye tıklayın.Burada reklam boyutu kısmında açılır menüye tıkladığınızda özel reklam boyutu seçeneğini göreceksiniz.Bunu seçtiğinizde hemen aşağıda ölçüleri gireceğiniz küçük kutucuklar belirecek.Buraya istediğiniz genişlik ve yükseklik değerini girerek reklam biriminizi oluşturabilirsiniz.

>>MAksimum Gelir İçin Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı

Burada aklınızda olması gereken bazı hususlar var.Örneğin 500 x 500 reklam birimi oluşturursanız 250 x 250 reklamdan 2 adet oluşacağından emin olabilirsiniz.Fakat adsense en iyi reklam birimini sunması için biraz zaman geçebilir.O yüzden kısa süreli de olsa gelir düşüklüğü yaşayabilirsiniz.Bunun yanında oluşturacağınız her reklam biriminin tam olarak ölçülere uyacağını beklemeyin.Adsense ölçü dışında kalan yeri boşluk olarak gösterecek.Aşağıdaki resim bunu gayet güzel açıklıyor :

adsense-özel-reklam-boyutu

Text ads seçeneği ise şu anlık sanki en iyi seçim olacaktır.Yazdığınız ölçülere daha uygun boyutlarda belirmesi text ads yi ön plana çıkarıyor.Örneğin 728 x 30 reklam birimi oluşturarak 2 x (728x15) reklamını tecrübe edebilirsiniz.

adsense-ozel-text-reklam-boyut

Özel Reklam Boyutu Oluşturmadaki Sınırlamalar

 • Ölçülerden sadece bir tanesi 300px den büyük olabilir
 • Minumun genişlik 120 px ve minumum yükseklik 50px(görüntülü reklamlar için) olmalı
 • Hem yükseklik hem de genişlik 1200px in üzerine çıkamaz.

Son Sözler

Adsense reklam boyutu anlamında devrim niteliğinde gördüğüm bu haberi sizlerle paylaşmaktan gerçekten mutluyum.Sitenize uygun reklam birimi oluşturarak reklamları sitenize ekleyebileceksiniz.Bildiğiniz gibi kimi zaman tasarımımız sırf reklam alanına uygun olmadığı için onu değiştirmek zorunda kalıyorduk yada sidebar alanını ona göre düzenliyorduk.

Umarım yeni reklam birimi istediğiniz geliri yakalamanıza yardımcı olur.Eğer kendiniz için oluşturduğubuz reklam birimi varsa tecrübenizi bizlerle paylaşın…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Çok güzel haber en kisa surede siteme uygulucam teşekkürler paylasim için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim.Umarım faydalı sonuç alırsınız

   Sil
 2. 1 sayfada 3 tane özel reklam boyutu oluşturulabiliyor mu?Yoksa sadece 1tanemi.Bir de 300x600 reklam boyutu kullanıyorsak birde özel reklam boyutu kullanabilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsense mevcut kurallar hala geçerli.Sadece boyutlarında değişiklik yapma hakkınız var.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.