Windows u Bilgisayarınıza Ne Zaman Kurduğunuzu Nasıl Öğrenebilirsiniz

Bilgisayarınıza format atma periyodonu korumak ya da bilgisayarınıza format atmadan önce geçen zamanı merak ediyor olabilisiniz.Başka ne türden durumlar için kurulum tarihini öğrenmek istersiniz emin değilim ama eğer bir gün windows u bilgisayarınıza ne zaman kurduğunuzu merak ederseniz bu yazım size yardımcı olacaktır.Bunu öğrenmek için sizlerle iki farklı yöntem paylaşacağım.İkisi de basit ve size uğraştırmayacak türden.

Windows Klasörünü Kontrol Edin

En basitinden bilgisayarınızda işletim sisteminizin kurulu olduğu diske girerek windows klasörünü bulun ve bu klasör üzerinde sağ tıklayın.Daha sonar özelliklere tıklayın.Windows u ne zaman kurduğunuzu gösteren tarih bilgisini bu pencerede görebilirsiniz.

windows-ne-zaman-kuruldu

 

Bilgisayar Komut Sistemini Kullanın

Yukarıdaki yöntem her zaman sağlıklı olmayabilir.Çünkü bazen direk üzerine yazmış olabilirsiniz ya da o klasör silinmeden windows kurulmuş olabilir.O yüzden saha sağlıklı olması açısından komut yöntemiyle de kurulum tarihini öğrenebilirsiniz.Bunun için yapmanız gereken başlata CMD yazarak komut sistemini çağırın ve aşağıdaki ifadeleri yazın :

systeminfo | find /i "date"Gördüğünüz gibi 5-10 saniye içerisinde yazdığınız komut size tarih bilgisini sunacak.windows-ne-zaman-kuruldu-2Bu faydalı yazımda bir gün size lazım olabilir.Aklınızda bulunsun ….

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.