Windows da Herhangi Program Varsayılan Olarak Nasıl Değiştirilir

Bilgisayarımızda birbirine alternatfi olarak kurulu bazı programlar olabilir ve bunlar arasında sıklıkla kullandığınızı varsayılan olarak ayarlamak isteyebilirsiniz.Örneğin bilgisayarınızda chrome ve internet explorer tarayıcıları kuruluysa ve siz linklere tıkladığınızda otomatik olarak varsayılan programın açılmasını istiyorsanız bunu önceden ayarlamalısınız.Aslında çoğu program kurulumu tamamlamadan önce size varsayılan olarak ayarlanıp ayarlanmaması gerektiğini sorar.Ancak hızlıca ilerlemeden ötürü bunu kaçırabiliriz ya da daha sonra vaz geçebiliriz.İşte bu ve buna benzer durumlar için herhangi bir programı nasıl varsayılan olarak ayarlayabiliriz onu sizlerle paylaşacağım.
Bilgisayarımızda kurulu herhangi bir programı varsayılan olarak ayarlamak için haricen bir programa ihtiyaç duymayacağız.Çünkü bu seçenek windows içerisinde mevcut.

 • Bilgisayarınızın arama çubuğuna default program ya da varsayılan program yazın ve arayın.
 • Karşınıza ilgili menu gelecek.Buradan varsayılan programları seçin.

program-varsayilan-ayarla

 • 3-4 saniye sonra bilgisayarınızdaki programların listesi gelecek.Hangi programı varsayılan olarak ayarlamak istiyorsanız onu seçin ve altta yer alan varsayılan olarak ayarla butonuna tıklayın.

program-varsayilan-ayarla-2
Yukarıdaki adımları doğru bir şekilde yaptıysanız eğer seçtiğiniz program ne ile alakalı ise dosyaya tıkladığınızda otomatik olarak o programla açılacak.Eğer işlemi geri almak ve varsayılan programı değiştirmek istiyorsanız aynı yöntemi izleyebilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

 1. Şimdi iki tane aynı türde program var. Bir tane dosyayı bu programlar sayesinde açacağız. Seçilen varsayılan program ile mı açılacak o dosya ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen öyle.Hangisini seçerseniz bundan sonra çift tıkladığınızda direkt onunla açacak programı

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.