Teknoloji İçerikli Blogların Karşılaştığı Sorunlar

Yaklaşık olarak 4 yıldır aktif olarak ehliblog da yazılar yayınlıyorum.Forumlardan olsun sosyal medyadan olsun bu sure zarfında onlarca insanlarla tanıştım.Kendi içeriğimde teknolojik konularından oluştuğu için arkadaşlarımın blogları da çoğunlukla bu içeriğe sahip.Onların yorumları ve benim gözlemlerim ile teknoloji konularında yazılar yazan blog sahiplerinin ortak sıkıntılarını paylaşmak ve görüşlerini almak için bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.Elbetteki sizinle paylaşacağım aşağıdaki konular benim de zaman zaman yaşadığım sıkıntılar ve deneyimler olacaktır.

 teknoloji-blog-problem

Alanında Uzman Profesyonel Siteler Çokluğu

Siz kendi çapınızda tek başınıza yazan bir blog yazarı olabilirsiniz ama sizinle aynı konuda yazan minumun 4-5 adet yazarı olan ve daha da ilerisi ofisi ve tam zamanını bloguna ayıran internet sayfaları var.Siz basitten bir telefon incelemesi yaparken onlar detaylı ve görüntülü bir şekilde daha profesyonelce yapabiliyorlar.Durum böyle olunca sizinle aynı başlıkta olan yazınız onların gerisinde kalacaktır.

Düşük Reklam Tıklama Oranları

Teknoloji sitelerine giriş yapanların çoğunluğu reklam sistemine alışkın ve site üzerindeki reklam görüntüsüne tıklamamak adına özel bir gayret içerisindeler.Tabii böyle olunca tekil ziyaretçi sayısına karşın tıklama oranına baktığınızda gelirinizin yerlerde süründüğünü görebilirsiniz.

adsense

>>Maksimum Gelir İçin Adsense Yerleşimi Nasıl Olmalı

Cevap Bekleyen Ciddi Yorumlar

Teknoloji sitelerinde bazen çok önemli bir araştırma gereken yorumlar gelebiliyor.Örneğin ben blogumda bir kod paylaşımı yaptığım zaman kodlar kendi blogunda çalışmayan arkadaşa yardım etmek inanın bir yazı niteliğinde olabiliyor.Bazen kodu etkileyen sebepleri bulmak 1 günümü bile alabiliyor.Bir başka örnek verirsek yazınızda ne kadar ayrıntılı olmaya çalışsanız bile yapamayan okuyucularınız olabiliyor.Mecburen bir şekilde anlatmaya çalışıyorsunuz.Tabii bunlar ciddi zaman kayıpları oluşturabiliyor.

>>Blog Yazarı Yorumları Nasıl Cevaplamalı

Günlük Hit Getiren Yazıların Azlığı

Yukarıda teknoloijk sitelerin profesyonelliğinden bahsetmiştim.O etkiden kurtulmak adına kimi zaman insanların ihtiyacı olduğu fakat anında hit getirmeyen yazılara yöneliyoruz.Örneğin gmail de şu işlem nasıl yapılır veya windows da nasıl şöyle şöyle yapılır tarzında.Bu gibi makaleler anlık tepki almayabiliyor.İnsanlar ihtiyacı oldukça bu gibi konuları arıyorlar.Örneğin kendi blogumda çok kaliteli yazılar yazdığımı düşünsem de hitim en basit indirme sitesi kurup ordan burdan aldığı linkleri koyandan da daha fazla olmuyor J.Bu da kimi zaman bizleri karamsarlığa itebiliyor.

>>Google Arama Trend İle Hitinizi Artırın

Son Sözler

Yukarıda sizlerle sıklıkla karşılaştığım ve gözlemlediğim sıkıntıları paylaştım.Eminim ki benimle parallel içeriğe sahipseniz siz de bu türden sıkıntıları yaşıyorsunuzdur.Bu türden durumlarda iyi bir blog yazarı nasıl davranmalı onu da ilerleyen dönemde sizlerden aldığım geri dönüşler neticesinde yazmaya çalışacağım. Bunların dışında bir teknoloji blogu olarak ne türden sıkıntılar yaşıyorsunuz?Bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

5 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Doğru yorumlar... Blogumu kar amaçlı değil, birilerine ilginç bir şeyler, diğer "profesyonel" sitelerden farklı bir şeyler sunabilmek için yazıyorum. Zaten güncel haber, yorum vb. gibi konularda onlar ile rekabet şansım yok, bilgim değil ama zamanım yetersiz.

  Asıl sorunlardan biri de sizin yukarıda belirttiğiniz. Kendimizce süper bir içerik yaratmış olsak dahi, basit bir dosya indirme sayfası bizden çok daha fazla hit alıyor. Bunun nedenini ülkemizde teknoloji ile "gerçekten" ilgilenenlerin azlığına bağlıyorum ben. iPhone incelemesi okumakla, 1-2 uygulama indirmekle, Facebook'ta vb. gezmekle teknoloji meraklısı olunmuyor.

  Bir diğer sorun okumayı sevmemek. Biraz da teknik olduğunda konulardan çok çabuk sıkılıp, içeriği çok çabuk tüketiyoruz. Saatlerce boş boş chat yapıp oyun oynamak birçoğumuza daha cazip geliyor.

  Beni hayalkırıklığına uğratan diğer bir konu ise yeteri kadar yorum alamamak. İnsanımız telesekretere not bırakamama hastalığının bir benzerini burada yaşıyor. Yazıyı çok da beğense yapıcı bir yorum yapmaktan kaçıyor. Gerçi ben negatif ve soru soran yorumları daha çok tercih ederim kendimi geliştirmek için ama insanların bir yorumu esirgemesi motivasyonunuzu azaltıyor. Konudan çok muzfarip olduğum için de hoşuma giden tüm blog yazılarına yorum yazıyorum, karşıdaki ile empati kurmak adına.

  Bol tıklamalı ve yorumlu günler dilerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Hocam gerçekten çok güzel ve yerinde bir yazı olmuş ayrıca Fırat beyin değerlendirmesini de oldukça yerinde buldum

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Fırat bey,
  Ben bir müşteri yöneticisi olarak iş hayatındaki tecrübemi blog yazarlığına uyarlamaya çalıştığımda şu sonucu çıkartıyorum:
  Tüketici herzaman maksimum faydaya odaklıdır. Bu yüzden yazdığımız makaleler kısa sürede aranan bilgiyi okura iletmeli. Uzun ve yorucu makaleleri okutmak için tarz yaratmak gerekiyor. Yazarın kullandığı yazım dili, tarzı ve samimiyeti fanatik kitle oluşturmasını sağlayabilirken, kurumsal üslupta yazılan maksimum faydaya sahip yazılar hak ettiği değeri göremiyor.

  Sizin tespitlerinize de katılıyorum fakat bu konu birazdaha kapsamlı ve üzerinde çalışılabilecek güzel bir ödev.

  Ben kendi bloğumda "iş dünyasına ilişkin" yazılar paylaştığım için genellikle kurumsal üslup ön plana çıkıyor. Bu da okuyucu kitlesini sıkabiliyor. Son zamanlarda yazılarıma mizahi cümleler ekledim. Artık kürsüden halka seslenir gibi değil; kanepeden diğer kanepedeki arkadaşlarıma seslenir gibi yazmaya çalışıyorum. Yine de konu "İş dünyası" olunca esnemenin de sınırları dar oluyor.

  Ben de konseptime uymayan yazıları başka bloglara (konsepti uygun) gönderiyorum. Blog kültürünü yaşatmak ve değerini yükseltmek adına bir takım düşüncelerim var. Fakat zaman ve enerji sorunu yaşıyorum.

  Bu bloğu da takibe aldım. Elimden geldiğince fikir alışverişine katkım olacağından emin olun. İyi bloglar.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.