Maksimum Kazanç İçin Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı

adsense-reklam-yerleşimi

Ne zaman adsense kazancı konusunda bir tartışma olsa konu döner dolaşır reklam yerleşimi nasıl olmalı sorusuna gelir. Çünkü tartışmalarda sizden daha az trafik almasına rağmen daha fazla kazanç sağlayan insanların olması “acaba ben yerleşim de mi hata yapıyorum” diye düşünmenize neden olur.

Şüphesiz Google adsense, blog yazarak para kazanmak isteyenlerin en çok tercih ettiği reklam biçimi fakat burada problem maksimum tıklama alabilmeniz için reklamı nereye yerleştireceksiniz sorusudur.

Bir blog yazarı olarak hepimizin amacı mükemmel ve kaliteli içeriği okuyucularımıza sunmaktır. Peki kimi zaman can sıkıcı olan reklamları yazının en tepesine koyarak okuyucunun yazıyı terk etme riskini kim alabilir ? Riski minimize edecek, hem dikkat çekecek ve hem de okuyucularınızı kızdırmayacak google adsense reklam yerleşimi konusunda sizlere bazı fikirler sunmak istiyorum :

Şu bir gerçek ki teknoloji siteleri harici diğer sitelerin tık sayısı ve gelirleri daha fazladır. Çünkü teknoloji içerikli siteleri ziyaret edenler neyin reklam neyin görsel olduğunu çok iyi biliyor ve reklama tıklamıyor ! Bir diğer gerçek de şu ki reklama tıklamanın blog sahibine gelir getireceğini bilen ziyaretçiler kaliteli yazının ödülünü reklama tıklamayla da verebiliyor.

Birazdan paylaşacaklarımın yanında yukarıdaki iki gerçeği de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Böylece daha iyi bir yerleşim yapabilirsiniz.

1-Header

Header kısmı adsense den en çok gelir elde edilen kısımdır. Çünkü sayfanızı ziyaret eden kişiler ilk girişte sayfayı aşağıya sürüklemeden o kısma odaklanır. Bu alanda tasarımınıza bağlı olarak 468 x 60 ya da 720 x 90 reklam birimlerinden birini seçebilirsiniz.

2-Yazı içi reklam

Son zamanlarda populer olan ve benim de sıklıkla kullandığım bir yerleşim şekli. Özellikle yazı başlığının altı, yazı sonu ve yazı içerisinde reklam ekleyebilirsiniz.

Yazı başlığı altı

Header den sonra ilk dikkat çeken kısım yazı başlığının altıdır. Çünkü okuyucuların içeriğe odaklanmadan önce göreceği ilk kısım yazı başlığı alanıdır.Bu alanda 300 x 250 ya da 336  x 280 reklam birimini yazı içerisine gömerek sağda veya solda yer verebilirsiniz. Ya da reklam yanı içerikteki resmi ekleyerek de farklı yöntem deneyebilirsiniz.

Bunun yanında responsive tasarımların ön plana çıktığı günümüz tasarımlarda bu alana esnek reklam birimi eklemenizi tavsiye ederim. Mobil görünüme uygun reklam biriminin çıkması önemli olacaktır.

Yazı Sonu

Eğer okuyucunuza yazının sonunu getirecek bir içerik sunmuşsanız içeriğinizin sonuna ekleyeceğiniz reklam, yazınıza yorum yapmaya hazırlanan okuyucunuzun ilgisini çekecektir. Aynı zamanda yukarıda ikinci gerçek kısmında bahsettiğim teşekkür mahiyetindeki tıklamayı da okuyucularınız burada size sunabilir. Bu alanda tek başına 336 x 280 reklam birimi doğru bir tercih olacaktır. Bunun yanıda yazı sonu tasarımınıza göre yatay reklam birimlerini de tercih edebilirsiniz .

Yazı ortası
adsense-reklam-yerleşim-yazı-sonu

Bu reklam birimini önceki sitelerimde denemiştim ve yeni tasarımımla birlikte kullanmaya başladım. Bildiğiniz gibi blogger üzerinde yazı ortasına müdahele şansınız yok. Sadece yazı başlığı ve yazı sonuna otomatik olarak tüm içeriğinizde görüntülenecek bir reklam ekleyebiliyorsunuz. Fakat eğer yazılarınızı kesme amaçlı "More" etiketini kullanıyorsanız bu etiketten sonra da reklam eklemeniz mümkün.

Yazınızın ilk 40-50 kelimelik kısmını gören kişi yazınızı okumaya devam etmese de en azından ona reklamı göstermek belki siteden ayrılma öncesi tıklama yapmasını sağlayabilir. Bu yüzden bu alanın da son zamanlarda populer bir pozisyon olduğunu söyleyebilirim.

3-Sidebar

Elbetteki sidebar.Bildiğiniz gibi adsense bir sitede 3 adet reklam yerleşimine yer veriyor.300 x 250,336 x 280 ya da 300 x 600 reklam birimi burası için ideal. Sitenizin renklerine uygun bir tasarımı bu alanda kullanabilirsiniz.

adsense-reklam-yerleşimi-sidabar

Bu alanda farklı varyasyonlar deneyebilirsiniz. Örneğin sade ve beyaz arkaplana sahip bir siteniz varsa koyu arkaplan ve sitenizin link rengine sahip bir tasarım tercih edilebilir.

En iyi yerleşim örnekleri

Poyraz başka alan kalmadı ki ! Zaten bu alanlarda başka bir alan yok dediğinizi duyar gibiyim.

Aslında reklam yerleşimi tamamen sizin tecrübelerinize bağlı olarak karar vereceğiniz bir durum. Çünkü benim sitemde işe yarayan yöntem siz de işe yaramayabilir. Yukarıda bahsettiklerim sadece birer öneri.

Şu da önemli ki reklam yerleşimi kadar renkler ve birimler de kazancınızı etkiliyor. O yüzden biraz da bu konudan bahsetmek istiyorum.

Yapılan araştırmalar daha büyük reklam birimlerinin daha fazla gelir getirdiği yönünde. O yüzden siz de aşağıdaki değişiklikleri tasarımınız el veriyorsa blogunuzda yapabilirsiniz:

 • 300×250 yerine 336×280
 • 460×60 yerine 728×90
 • 120×600 ya da 160×600 yerine 300×600
 • 120×90, 160×90 yerine 180×90
 • 468×15 link yerine 728×15 link
Yerleşim ve reklam birimine karar verirken sitenizin mobil ziyaretçi aldığını ve reklamlarınızın esnek reklam olması gerektiğini unutmayın !

Şimdi gelelim yerleşim örneklerine. Aşağıda büyüklüklerine kendiniz karar vererek kendi siteniz için  uygulayabileceğiniz örnekleri derledim :

1. Örnek

adsense-reklam-yerleşim-örnekleri

2. Örnek

adsense-reklam-yerleşim-örnekleri

3. Örnek

adsense-reklam-yerleşim-örnekleri

Blog hayatına yeni başlayan çoğu arkadaşım bir anda çok para kazanmayı hayal etse de bildiğiniz gibi bu iş sabır ve emek isteyen bir iş. Bu yüzden adsense kullanımına yeni başlayan ya da gelirinin düşüklüğünden şikayet eden okuyucularım için sitelerinde reklam yerleşiminde dikkat etmesi gerekenler konusunda bir yazı paylaşmak istedim.

Son Sözler

Bildiğiniz gibi toplamda 3 adet reklam birimine sitenizde yer verebiliyorsunuz. Bunun yanında çok reklam eklemek her zaman çok gelir demek değildir. Sizlere tavsiyem reklam alanlarınızı arar ara yer değiştirin sonucu test edin. Siteniz için adsense en iyi reklam yerleşimi hangisiyse onu tercih edin.

Peki siz nasıl bir yerleşim tercih ediyorsunuz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

25 yorum:

 1. Bu güzel hazırladığınız yazı için çok teşekkürler. Çok işime yaradı. :)

  YanıtlaSil
 2. öncelikle çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim bu reklam kodunu konu içerisine atabilmek için convert etmek gerekiyormuş. sadece bu adsense reklam kodları için mi yoksa hepsi için mi geçerli. Şimdi benim sitemdemde wordego reklamları var ancak yazı içerisine nasıl yerleştireceğim konusunda bir fikrim yok nasıl yerleştireceğim. siteme bir göz atıp bana buradan bilgi verirseniz sevinirim. Sitem http://www.elmayarisi.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. adsense reklamı yerleşimi ile ilgili yazdıklarım aynen geçerli.Sadece siz wordego reklam kodlarını ilgili yere ekleyeceksiniz

   Sil
 3. Merhaba. Sizden bir ricam var. İki aylık bir bloğum var. Tam anlamıyla kendim hazırlayıp oluşturdum. Çoğu zaman da makalelerinizden faydalandım. Adsense den reklam almak için sabırdan ve emekten söz ediliyor hep. Ben de sabır çok:) Emek de veriyorum. Ama eksiklerimi öğrenip sitemi ona göre düzenlemek istiyorum. Adsenseye başvurum "yetersiz içerik" cevabını aldı. Doğru yolda olup olmadığımı, eksiklerimin neler olduğunu siteme bi göz atıp bana iletirseniz çok sevinirim. Vaktiniz yoksa tabi ki de anlarım. İlgilenmeyebilirsiniz. Her koşulda teşekkürler.
  http://renklipastasepeti1.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Öncelikle siteniz 6 ayı doldurması gerekiyor adsense alabilmek için.Bunun yanında yazılarınız tamamen özgün ve en az 250-300 kelimden oluşması, sosyal medya paylaşılması vs gerekli.Yine site tasarımı iletişim, hakkında sayfaları da önemli.Site şablonunuz için belki biraz toparlamamız gerekir.İletişim bölümünden yazabilirsiniz.
   Yukarıda yazdıklarım ne durumda ?

   Sil
 4. Alternatif bir reklam platformu daha var. Bence gayet de başarılı. Tavsiye ederim. Google reklamlarının yanında 3 tane de ordan reklam alınabiliyor. Kurallara aykırılık teşkil etmiyor. Sİtenin linkini ekliyorum incelemek isteyenler için.

  http://www.wordego.com/yardim-merkezi

  http://www.wordego.com/

  YanıtlaSil
 5. Hocam adsense benzeri bir reklam sistemi kullanıyorum sizce nasıl yerleştirmek iyi reklamları siteme bi bakıp yardımcı olabilir misiniz sağolun
  http://tarihvekomplo.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 6. Gerçekten çok açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 7. Bu güzel paylaşım için teşekkür ederim gerçekten bir çok kişinin işine yarayacak ve doğru reklam yerleşimi sayesinde gelirlerini artırabilecekler.

  YanıtlaSil
 8. hocam css optimize edip kaydedince çeşitli sorunlar çıkıyor. o sorunları nasıl düzeltirim ? The character reference must end with the ';' delimiter. gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam adsense kodunu dönüştürmelisiniz. Direkt aldığınız gibi şablon içerisine ekleyemezsiniz. Bu adımı yaptınız mı ?

   Sil
 9. Emeğinize sağlık.TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
 10. Merhabalar; 3 ay dır adsense başvurusu yaptım halen aktif durumda gözükmüyor nedeni nedir sizce

  YanıtlaSil
 11. More taginden sonra reklam eklenebilir demişsiniz blogger için. Bunu nasıl yapabilirim acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakın zamanda yayınlayacağım. Takipte kalın :)

   Sil
  2. Returning visitor :D

   Sil
 12. Yazınız için teşekküreler hocam, iyi bir reklam yerleşimi ile gerçekten kazançlar artıyor.

  YanıtlaSil
 13. faydalı bir paylaşım olmuş adımdaki sitede bir reklam yerleşimi yorumu yaparmısınız?

  YanıtlaSil
 14. Bizlere faydalı olacak bu güzel bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederiz. Başarılar dilerim çalışmalarınızda.

  YanıtlaSil
 15. merhaba hocam adsense reklamim kayboldu..gecen mail atmistim geri donus yapmadiniz..rica etsem bakarmisiniz.yeni konu acdigimda reklam cikiyor fakat 5 dakka sonra kayboluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar! Eğer reklamlar flash reklamlarsa, bu zaman zaman yaşanabiliyor. Sitenizi ozanbaser et yandex.com adresine maille gönderebilirseniz ya da iletişim formundan yazabilirseniz, inceleyerek geri dönüş yapabilirim :)

   Sil
 16. Blog yazarak para kazanmak isteyenler için adsense almak kadar önemli bir konu. Kendi tecrübelerimden bir seyler soylemek gerekirse; iki farkli zamanda iki farkli sekilde yerleşim ayni hitlere sahip bir site için kazanç farkına sebep olabiliyor. Bu yüzden yerleşim konusuna ayrı önem verilmesi gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Kıymetli yorumunuz için teşekkürler. Adsense yerleşimi konusunda, sıkça yapılan bir hata var. Yerleşim analizi yapılmıyor ya da eksik yapılıyor oluşu. Adsense yerleşimini değiştiren bir blog yazarı, ertesi gün gelir düşüşü görünce; bu olmadı deyip eski yerleşime geri dönüyor. Bu nedenle de reklam yerleşimi konusunda yeterince başarı sağlanamıyor.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.