Anakartınızın Ne Kadar RAM Desteklediği Nasıl Öğrenilir

Bilgisayarımızda artan işlem sayısına gore artık mevcut RAM yetmeyebilir.RAM fiyatlarının da diğer bilgisayar parçalarına gore uygun olması bizi RAM değişikliğine mecbur kılmaktadır.Fakat bilgisayarınızı uzun bir süredir kullanıyorsanız ve de kendiniz kasayı toplamadıysanız eminim benim gibi mevcut RAM durumunu ve anakartınızın ne kadar desteklediğini bilmiyorsunuzdur.Bu yüzden yeni RAM almadan once anakartınızın destekleyip desteklemediğini ve ne tür RAM kullanabileceğinizi öğrenmeniz gerekmektedir.Bu durumda kasayı açmadan gerçekleştireceğiniz çözüm en iyi çözüm olacaktır.Peki anakartınızın ne tür RAM desteklediği nasıl öğrenilir?

ram

Piriform Speccy size bilgisayarınızla ilgili detaylı bilgi sunan bir program.Burada anakartımızın marka ve modelini öğrenebiliyor ve mevcut RAM miktarını görebiliyoruz.Bu programı yukarıdaki linkten indirerek bilgisayarınıza kurun ve çalıştırın.Çalıştırdığınızda sistem size bilgisayarınızın bilgilerini gösteren bir pencere sunacak.Burada anakartımızın marka model bilgilerini görebiliriz.Şimdi sıra geldi bu anakartımızın ne kadar RAM desteklediğine.Aşağıda bununla ilgili detaylı bilgi veren bir site var.Bu site üzerinden satın alma işlemiz yapmak zorunda değilsiniz elbet.Sadece sahip olduğunuz anakartın desteklediği RAM tipini öğrenerek başka firmalardan  satın alabilirsiniz.Bu adımda Crucial adlı siteye giriş yapın ve anakartınızı ilgili menüden seçin.Son adımda sistem size olabilecek RAM modelini gösterecek.Daha sonra siz istediğiniz yerden bu RAM i temin edebilirsiniz.

anakart-ram-bilgisi

Eğer anakartınızın CD sini dökümanını temin edebiliyorsanız yukarıdaki programı kurmanıza bile gerek yok. Direkt siteye bağlanarak bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

  1. Çok yararlı bir ipucu teşekkürler. Yükseltme yapmak isteyip te gereksiz yere bolca RAM almak zorunda kalmayacağız.

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.