Laptopunuzun Pil Süresini Artırmanın Yolları Nelerdir

Günümüzde teknolojiyi yanımızda taşıma telaşından artık masaüstü bilgisayarların kullanımı oldukça azaldı.Yalnızda oyun canavarları ve çizim yapan tasarımcılar hariç masaüstü bilgisayar kullanımını terih eden kullanıcı sayısı son yıllarda gidererek azalmakta.Bunlar yerine tercih ettiğimiz laptoplar ise kullanımı ve taşıması kolay olmasına karşın batarya problemi de bizi bekleyen tehlikeler arasında.İlk kullanımdan itibaren giderek şarj süresidüşen laptoplar da 1 yıllık kullanımın ardından şarj süresinde gözle görülür bir fark yaşanmakta.Peki bilgisayarı bataryada uzun süre kullanmanın yöntemleri var mıdır?Laptop şarjlı olarak uzun süre nasıl kullanılır?Gelin birlikte bu soruların yanıtlarını tartışalım :

laptop-batarya

Ekran Parlaklığını Kısın


Ekran parlaklıpı bilgisayarımzın şarjını azaltan en önemli etkenlerden biri.Bu yüzden bilgisayarınızı kullanmadığınız zaman kapatmalı ya da kısa süreli kullanmama ihtimali olduğunda paraklığı azaltmalıyız.Normal kullanımda iken bile full parlaklık yerine biraz daha kısılmış ayarları seçmeye özen göstermeliyiz.

Güç Ayarlarını Değiştirin


Bildiğiniz gibi bilgisayarınızda farklı durumlar için güç ayarları mevcut.Yani bilgisayarınız fişe takılıyken yada şarjlı kullanımda farklı güçmodunda çalışmakta.Denetim masasına giriş yaparak Güç seçeneklerinden bu ayarlamaları yapabilirsiniz.Şarjlı kullanım için enerji save modunu seçerseniz daha iyi olur.Bunun yanında ilk maddeyle ilgili olarak bu menüden ekran parlaklık ayarlarını otomatik yapabilirsiniz.

Bluetooth ve Wifi yi Kapatın


Kablosuz bağlantılar bilgisayarın şarj süresini kısaltan etkenlerdendir.bu yüzden kullanmadığınız zaman aynı akıllı telefonlarda olduğu gibi laptoplarda da bu bağlantıları kapatın.

Sürekli şarjda Bilgisayarınızı Bırakmayın


Yaptığımız en büyük hatalardan birisi de tıpkı telefonlarda olduğu gibi laptopu sürekli şarjda bırakmak.Laptop %100 üne kadar dolduktan sonra şarj bitene kadar prizden çekmeliyiz.Bunun yanında mümkün olduğunca laptopunuzu tam şarj edin, yarıda bırakmayın.

Gereksiz Aygıtları Devre Dışı Bırakın


Size yine dakikalar kazandıracak başka bir ipucu.Eğer DVD writer, web cam gibi harici donanımları kullanmıyorsanız onları devre dışı bırakın.Örneğin CD sürücünüzde CD yi kullanmıyorsanız CD yi çıkartın ya da usb portlarına takılı herhangi bir donanım varsa onları kaldırın.

Kullanmadığınız Programları Sonlandırın


Bir diğer batarya düşmanlar ise açık olan programlar.Aktif olarak kullanmadığınız programları kapatarak işlemcinizi yormasını ve şarj süresinden bir kaç dakika çalmasını engelleyebilirsiniz.

>>Neden Akıllı Telefonların Şarj Süreleri Kısa
Son Sözler
Evet sizlerle bataryanızı sömüren bir kaç ipucunu paylaştım.Yukarıda paylaştıklarımı uygulayarak şarj sürenizde gözle görülür bir artış sağlayabilirsiniz.Tüm bunların yanında eğer kullandığınız farklı yöntemler varsa bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin...

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.