Bireysel Girişimlerle Kentsel Dönüşüme Destek Olmak

Yaşanan yıkıcı ve can alıcı depremlerden sonra geç de olsa devlet bu işe el atmış durumda. Yerleşim yerlerindeki tüm riskli ve eski binalar kentsel dönüşüm süreci kapsamında yıkılarak yeni, sağlam ve modern yaşam alanları yapılmakta. Bu doğrultuda bakanlık ilk önce özellikle deprem riski fazla olan il ve o illerdeki riskli bölgeleri mercek altına almış durumda. Bu bölgelerde kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam etmekte.

Binanız riskli ya da ekonomik ömrünü doldurmuş olacak kadar eski ise, kentsel dönüşüme girmek kaçınılmaz olacaktır. Ya bakanlık gelip de yıkım ve yenileme sürecini başlatacak ya da siz devletin gelmesini beklemeden hazırlıklarınızı yaparak bu sürece dahil olacaksınız.

kentsel-donusum Eğer bireysel girişim yapmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken bakanlık tarafından yetki verilmiş bir kuruma giderek binanız için deprem risk raporu almak. Daha sonrasında hangi inşaat firmasıyla ne şekilde anlaşacağınıza karar verip bina ortak karar protokolünü imzalamak. Bu süre içerisinde raporunuzla birlikte anlaşmalı bankalara gidip, kentsel dönüşüm kapsamı çerçevesinden binanızı yenilemek için kentsel dönüşüm kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Kentsel dönüşüm kredisi bakanlık tarafından desteklenmektedir dolayısıyla faiz oranları çok düşük seviyededir. Kredinizi alıp, inşaat firmasıyla anlaşmanızı sağladıktan sonra süreç konusunda ilk başta anlaşmış olduğunuz kentsel dönüşüm firması size yol göstercektir

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.