Google Arama Trendleri İle Hitinizi Ve Kazancınızı Artırın

Bir blogun populer olmasındaki en büyük etkenlerden biri içeriğinin kaliteli olmasıdır.Çünkü doğru bilgiyi anlaşılır bir şekilde vermek okuyucuyu memnun eder ve sizi internette kalıcı kılar.Yalnız burada kaliteli içerik derken bu içeriiğin bayatlamamış olması da önemlidir.Yani güncelliğini koruyan, eskimemiş, hala arama potansiyelini taşıyan konuları kaliteli bir şekilde okuyucuya sunmalısınız.Örnek vermek gerekirsen en basitinden akıllı telefonların her gün çoğaldığı şu dönemde siz hala eski telefonların özelliklerinden bahseden kaliteli bir yazı yazsanız bile okuyucularınız bunu önemsemeyecektir.Bu yüzden google arama trendleri önemli olacaktır.Peki google da araması yükselen kelime veya konuları nasıl bulacağız?

google-trends

Az çok interneti takip ediyorsanız hot topics denilen yani en yeni konuları internet haberlerinden öğrenebilirsiniz.Fakat bunun yanında google son aramalarla ilgili bir servisi mevcut.Türkiye de en erken son bir haftada hangi kelimeler aranmış bunu öğrenebilirsiniz.Google ın bundan daha da öte hizmeti olan son 1 saatlik aramaları gösteren aracı da mevcut ama maalesef Türkiye desteği henüz yok.Ama dünyadaki gelişmeler bir şekilde ülkemize yansıyan konuları da içerdiğinden bu aracı da verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Google Arama Trendleri Nedir?Nasıl Kullanılır?

Yukarıda size bu servisin ne işe yaradığından bahsettim.Şimdi gelelim google arama trendlerini kullanmaya.Google arama trendleri linkine tıklayarak sayfaya ulaşın.Sayfa yüklendiğinde direkt olarak son 1 saat içerisindeki bazı ülkelerdeki son aranan kelimeleri görebileceksiniz.Az önce bahsettiğim gibi bu ülkeler arasında Türkiye maalesef yok.

google-arama-trendleri

Eğer burada kendinizi uygun içerik buluyorsanız hemen yazınızı hazırlayıp yayınlayın derim :).Gelelim ülkemizde aranan kelimelere.Sol taraftaki menüde keşfedin linkine tıklayın.Üst menüde yer alan kısmı kendinize göre ayarların.Dünya genelini Türkiye olarak değiştirin ve ilgili kategori, zaman aralığını belirleyin.Bunları yaptıysanız eğer google size ülkemizdeki son aranan kelimeleri gösterecek.

Peki şimdi ne yapacağız ?

Şimdi yapmanız gereken google arama trendleri hacmi yükselen kelimelerle ilgili yazınızı hazırlayıp bir an önce yayına almak.Daha önce seo kategorisinde yazıdğım yazılarda olduğu gibi kelimeleri arama açıklamasına, yazı başlığınıza ve linke eklemeyi de unutmayın.seo uyumlu makale nasıl yazılır başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.Bu şekilde hem internet kulanıcılarının aradığı konulara yönelmiş olup google ın anladığı dilden de yazınızı internete sunmuş olacaksınız.Bu yöntemle sitenizi hit artışı sağlayacaksınız ve bu da gelirinizin artışına yol açacaktır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

  1. Kelimenin kaç kere google da aratıldığını nasıl öğrenebileceğiz?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Dünya genelindeki en sık aramalarda bunu görebiliyorsunuz.En sık yapılan aramalara tıklarsanız görebilirsiniz

      Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.