Araç Alım-Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

arac-alim-satim-islemeleri

İkinci el araba piyasası kışın son günlerine girmeden hala hareketliliğini sürdürüyor.Özellikle bayram öncesi dönemde bayağı aktif olan piyasa bayram sonrası canlılığını az da olsa yitirse bile hala binlerce kişi araba satın alıp-satmanın telaşında.Bu telaşı yakın zamanda yaşamış biri olarak araç almadan önce dikkat etmeniz gereken konuları sizlerle paylaşmak istedim.Bu yazıyı okuyan birisi olarak daha önce araba almışsanız eminim birazdan anlatacaklarımla sizlerle karşılaşmışsınızdır fakat araç alma konusunda yeniyseniz aşağıdaki durumları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.
Öncelikle araç almaya karar verdiyseniz ilk olarak aklınızda bulunması gereken konular var : Şöyleki,
1 - Cebinizdeki son parayı kullanmayın.Arabayı satın aldıktan sonra birazdan bahsedeceğim gibi farklı masraflarınız olacak.Dikkat edin.
2 - Ne kadarlık bütçeyle yola çıkarsanız çıkın emin olun hep daha yukarısındakini beğeneceksiniz.O yüzden aralığınızı geniş tutun.
Eğer yukarıdaki adımlar tamamsa sıra geldi aracı satın almaya.

Araç satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir ?

1 - En iyisi tanıdık birinden araba almak.Arkadaşlarınıza temiz bir araba alma isteğinizde olduğunu yayın.Bu yoldan cevap gelmezse artık pazara yönelmek gerek.
2 - Araba pazarları eskisi gibi tutulmuyor.Çünkü çoğu araba satıcısı pazar tatilini araba pazarına ayırmak istemez.Getirenlerin çoğu da aracını satamayıp getirenler ve Şahin-Doğan sahipleri :)
3 - Sahibinden.com araba alım - satımında en aktif site.Oraya üye olarak kendi kriterlerinizde arama kaydı oluşturun.Site size otomatik hergün mail attığı gibi siteye girişte de otomatik olarak arama yapabilirsiniz. 
4 - Mümkün olduğunda ulaşabileceğiniz ve bildiğiniz bölgedeki arabalara yönelin.Uzak kesimlere gitmek, sizi hayal kırıcı sonuçlarla karşılaştığınızda zor durumda bırakabilir.Ayrıca bilmediğiniz bölgede servis,noter, gibi imkanlar konusunda zorluk yaşayabilirsiniz.
5 - Beğendiğiniz araç olduğunda görmediğiniz tanımadığınız adamlarla telefonda konuşacaksınız.Mümkün olduğunca anlayışlı olmaya çalışın ve unutmayın mal sahibinindir.İstediği fiyatı isteyebilir.Bu yüzden kırıcı ithamlarda bulunmayın.
6 - Bir araba ustası değilim ama öğrendiğim kadarıyla telefonda araç sahibinden öğrenmeniz gereken bilgileri sıraladım:

arac_hasar_sorgulama

 • *Aracın kazasının ve  km sinin orjinal olup olmadığı
 • *Aracın  değişen parçasının hangi kısımlar olduğunu
 • *Boya çoğu araçta olacaktır.Özellikle tamamen boyalı araçlara şüpheyle yaklaşın ve neden boyandığını iyice öğrenin.
 • *100000 km özellikle ağır bakımlar için kritik sınır.Bu ağır bakımlarının yapılıp yapılmadığını öğrenin.Özellikle dizel araçlar için 100000 km yi fazlasıyla deviren araçları elemenizde fayda var.
 • *Araç içi kullanımının nasıl olduğunu, döşemelerin temiz olup olmadığını öğrenin.
 • *Öğretmenden, bayandan, memurdan, imamdan sözlerine kapılmayın.Pis insan her meslekten de olsa pistir :)
 • *Aracın full paket olup olmadığını internetten araştırın ve satıcıya sorun.Bazı modellerde eksik ekipman olabiliyor.Abs,Hava yastığı,Klima,Sun roof gibi.
 • *Aracın pert kaydı olup olmadığını ve tramer kaydı sorugulamasını yapın.
 • *Mümkün olduğunca telefonda pazarlık yapmayın.Aracı görün beğenin ondan sonra pazarlık yapın.Çünkü araçta anlaştığınız rakam üzerinden gittiğinizde serviste çıkabilecek bir arıza sizin fiyatı aşağıya çekme çabanıza yol açacak ve rakamda da anlaştığınız için sıkıntı yaşayacaksınız.

Peki arabayı beğendik.Daha sonra yapılması gerekenler nelerdir?

 

--> LPG ruhsat işletme nasıl yapılır

Satın Alınacak Araçta Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • *Arabayı inceleyin ve modüllerin olup olup olmadığını kontrol edin.
 • *Arabanın iç döşemelerine bakın ve tekerleklerini kontrol edin.
 • *Arabanın duruşu içinize sindiyse mümkünse aracı kullanarak test edin.
 • *Arabadan tam manasıyla anlamıyorsanız en iyisi aracı bir servise götürerek expertiz yaptırın.Ortalama özel servisler 100-150 TL civarı alıyor.Önceden arayarak randevu almakta fayda var.

Servisten sonra da aracı sıkıntılı olarak görmüyorsanız, arabayı almaya karar verdiyseniz sıra geldi arabanın alım satım işlemlerine.

2-el-oto

Araç alım-satım işlemleri nasıl ilerliyor

      *En sakin noteri önceden planlamanızda fayda var.Sıra beklemezsiniz.İnternet üzerinden ya da hemen orada aracın parasını satıcıya teslim etmelisiniz.Daha sonra noter aracın satışına ilişkin herhangi bir sorunu yoksa 5dk içerisinde alım satım işlemini gerçekleştiriyor.Araç alım-satım noter ücreti 100 Tl civarı fiyatı alıcı tarafından notere ödeniyor.
      *Aracın trafik sigortası 15 güne kadar size müsaade edebiliyor.Bu süre zarfında muhakkak trafik sigortanızı yapmalısınız.Sigortanızı yaptırdıktan sonra ruhsatınız evinize gönderiliyor.Burda dikkat etmeniz gereken şey eğer ilk aracınızsa  ve 20-30 yaşları arasında iseniz trafik sigorta bedeliniz 650 TL civarında olacaktır.

Evet adım adım yapılan işlemleri sizlerle paylaştım.Benim gördüğüm olaylar bunlar.Bundan sonra yapmanız gereken kulağınızı tıkayıp insanların aracının fiyatıyla ilgili yorumları duymamak olacaktır:)

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

7 yorum:

 1. Çok yararlı bir yazı olmuş, böyle bilgilendirmeleri yakın tarihte zor buluyoruz çok teşekkürler.

  peki 1-2 sorum olacak?

  1-parayı hangi aşamada nasıl çekipte yanımızda taşıyoruz :)

  2-kilometresinin orijinal olduğunu kesin anlayabilir miyiz? Expertiz kesin sonuç mudur?

  3- araç daha önce ne zaman muayeneye girmiş kaç km de girmiş tramerden öğrenemedim, bunun başka yolu var mı?


  Tekrardan teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parayı en iyi internet bankacılığı ile göndermek. Yada yakın bankamatikte noter öncesi havale etmek.
   Expertiz anlıyor güvenebilirsiniz
   Araç sahibine sorarak da öğrenebilirsiniz . Muayene raporlarını gösterebilir. Başka türlü nasıl olur bilmiyorum

   Sil
 2. Biraz fazla anladığım bir konudur. Size tek ve güzel bir tavsiyem olacak.Alacağınız araçtan ziyade sahibi çok önemlidir. Birkaç soruyla önce dürüstlüğünü tartın sonra arabasına bakın. Araç kaç yıldır sizde sorusuna her zaman uzun yıllardır derler. Elinize ruhsatı alın ve tescil tarihine bakın. Orada yazacaktır araç ne zamandır o kişide olduğu. Her zaman kendi ustanıza götürün. Ağzı çok boş laf yapandan uzak durun. Güvenilir bir usta her zaman ihtiyaçtır...

  YanıtlaSil
 3. teşekkür ederim çok güzel bilgi vermişsiniz

  YanıtlaSil
 4. Alsatci tabir edilen galerisi olmayan 3.şahıslardan araba alırken nelere dikkat etmek gerekir.
  Tsk ler...

  YanıtlaSil
 5. Alıcılara küçük tavsiye
  telefondan kaparo göndermeyin
  10 yıldan yaşlı araçlar için illa boyasız olsun diye diretmeyin
  Kendi ustanıza götürün

  Satmak isteyenlere ise tek sözüm aracı denemek için vermeyin siz de beraber araca binin

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.