Tarayıcınız Varsayılan Ayarlara Nasıl Resetlenir

Hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın zamanla eklentiler yükledikçe yavaşlar.Ayrıca kimi zaman deneme amaçlı kurduğumuz özelliklerden de şimdi vaz geçmek isteyebiliriz.Tüm bu ve buna benzer sebeplerden ötürü tarayıcınızı varsayılan ayarlarına döndürmek istiyorsanız bu yazımdaki adımları takip ederek bu işlemi gerçekleştirebileceksiniz.Ele aldığım tarayıcılar ise  internet explorer, firefox ve chrome dur.Eminim üçünden birini muhakkak kullanıyorsunuzdur.

1-Chrome Tarayıcınızda Varsayılan Ayarlara Nasıl Dönülür?


Chrome bu ayar için hali hazırda bir buton bulundurmaktadır.Tarayıcınız açıkken ayarlar sekmesine tıklayın ve gelişmiş ayarları tıklayarak ayar penceresini genişletin.En altta tarayıcınızı sıfırlayın butonunu göreceksiniz.Buraya tıkladığınızda tarayıcınız ilk kurulum anına dönecektir.İsterseniz aşağıdaki linki adres satırına girerek de direkt olarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

chrome://settings/resetProfileSettings

chrome-reset

Unutmadan bu resetleme işleminde sık kullanılanlar ve şifreleriniz gibi kişisel datalarını hariç her şey silinecektir.

2-İnternet Explorer da Varsayılan Ayarlara Nasıl Dönülür?

Benzer bir şekilde explorer da  da resetleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.İnternet explorer açıkken sağ üst köşedeki dişli ikonuna tıklayarak İnternet Seçeneklerine tıklayın.Açılan yeni pencerede Advanced tabını seçin.Hemen aşağıda reset buonunu göreceksiniz.buna tıklayarak tarayıcınızı ilk günkü haline döndürebilirsiniz.Aynı şekilde sık kullanılan listeniz silinmeyecek fakat şifreleriniz tamamen kaldırılacaktır!!!

internet-explorer-reset

3-Firefox da Varsayılan Ayarlara Nasıl Dönülür?

Firefox kullanıcısıysanız elbette sizin de reset yapma şansınız var.Bunun için sol üst köşede yer alan firefox butonuna tıklayın ve açılan pencereden Help>>>Troublshoot information yolunu izleyin.Şimdi açılan yeni pencerede reset butonunu göreceksiniz.Reset butonuna bastığınızda eklentileriniz, temalarınız ve kişisel diğer tüm ayarlarınız silinecek.Şifreleriniz ve sık kullanılanlar listeniz ise aynı olarak kalacak.

firefox-reset

>>Tarayıcınızı Kapattığınızda Otomatik Geçmiş Nasıl Temizlenir

Evet genel olarak populer 3 tarayıcıda resetleme işlemi bu şekilde olmakta.Zaman zaman ihtiyaç duyabileceğiniz bu duruma karşı bu yazımı sık kullanılanlara almanızda fayda var.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

 1. İnternet explorer'i verdiğin iyi olmuş :):)

  YanıtlaSil
 2. Yahoo kullanıyorum ! BİLGİ VERİRMİSİNİZ ? sEVGİLER..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yahoo bir mail servisi.Ben yazımda chrome,firefox gibi tarayıcılarla ilgili bir yazı yazdım.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.