Blogunuz İçin On Page ve Off Page Seo Ayarları

Yazdığınız yazıların bir anlamı olması ve fazlasıyla kullanıcıya ulaşması için SEO tekniklerini blogunuzda uygulamalısınız.Yapılan iyi SEO ayarları sitenizi arama motorlarına sevdirecek ve arama sonuçlarında sizi ön sayfalara taşıyacaktır.Takip edenler bilirler kıymetli yazılarınızı arama motorlarına sevdirmek adına size yol gösterici yazıları blogumda paylaşmıştım.Yine bir SEO yazısıyla size bu konuda destekleyici bilgilerin olduğu yazımı paylaşacağım.Yalnız ilk olarak başlıkta belirttiğim kavramları açıklamak istiyorum:
On-Page SEO : İngilizce tabiri tam olarak karşılığı sayfa içi SEO.Yani temel olarak blogunuzda uygulamanız gereken her seo uzmanının farklı yaklaşımlar sergilediği teknikleri simgeler.
Off-Page SEO : Tam türkçe karşılığı sayfa dışı SEO dur.Yani sayfanız dışında gerçekleştirilen ayarlardır.Arama motorlarına kayıt , yazılarınızı pinglemek , backlink kazanmak , gibi ayarlar bu kategori içerisinde yer almaktadır.
>>Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?
blogger-seo-ayarları

On Page Seo Ayarları

1.Doğru anahtar kelimeyi belirleyin
Okuyucularınız sizin yazınıza nasıl bir arama sonucu ulaşabilirler onu araştırmalısınız.Yani insanlar hangi kelimeyi arayıp da sizin yazdığınız yazılara ulaşıyorlar bunun analizini yapmalısınız.Bunun için google keyword tools kullanabileceğiniz gibi daha önce yazığım ücretsiz anahtar kelime öneri aracını da deneyebilirsiniz.Burada belirlediğiniz kelimeleri yazı başlığında, yazı linkinde ve yazı açıklamasında yer vermelisiniz.
2.Yazı Başlığı karakter sayısına dikkat edin
Google da arama yaptığınızda uzun yazı başlıklarının belirli bir limitten sonra kesildiğini göreceksiniz.Bu limit de 55 karakterdir.Bu yüzden yazı başlıklarınız için 55 karakterden fazla karakter kullanmamalısınız.Daha fazla kullanmanız okuyucu açısından hiç bir anlam teşkil etmeyecektir.Bunun yanında internette online karakter sayacı bularak uzun başlıklarınızda haberdar olabilirsiniz.
3.Resimlerinize Alt ve başlık etiketlerini girin
Bildiğiniz gibi google sayfanıza eklediğiniz resmi direkt olarak tanımaz.Arama böcekleri resmi analiz edip herhangi bir sonuca ulaşamazlar.Bunun için resminizin ne ile alakalı olduğunu onlara anlatmalısınız.Bu da resme ekleyeceğiniz başlık ve alt etiketiyle mümkün.Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız blogger da resimlerinizi arama motorları için optimize edin konulu yazımı okuyabilirsiniz.
4.Yazı linklerinizi düzenleyin
Blogger geç te olsa yazı linklerimizi düzenlememize imkan veren  özelliğini duyurmuştu.Bildiğiniz gibi yazı url nizi otomatik olarak blogger a bırakırsanız yazı başlığınızın ilk kelimelerini alarak URL oluşturur.Bunun önüne geçmek ve yukarıda bahsettiğim doğru anahtar kelimeleri link olarka belirleyebilmek için manuel olarak yazı linkinizi girmelisiniz.Blogger da yazı linklerini düzenleyin konulu yazım bu konuda size yol gösterecektir.
5.Arama açıklamasını ekleyin
Yazınızı kısa 1-2 cümleyle açıklayın deseler ne derdiniz?İşte bu soruya cevabınız yazınızın açıklaması olacaktır ve google sizin yazınızı bu açıklamadan tanıyacaktır.Okuyucularınızı etkileyecek, onları yazıyı okumaya itecek içinde anahtar kelimelerinizin yer aldığı açıklamanızı 150 karakterden az olmak kaydıyla yazınıza eklemeyi ihmal etmeyin.
>>Blogger da Yazılarınıza Arama Açıklaması Ekleyin
6.Dahili linkleri yazınıza ekleyin
Bu yazımda da örnekleriniz bulabileceğiniz iç linkler, okuyucularınızın sitenizde daha fazla kalması için önemli olduğu gibi arama motorları açısından link akışının ortaya konması bakımından da önemlidir.Birbiriyle ilişkili yazılarınız muhakkak olmuştur.Bunlardan muhakkak yazı içerisinde bahsedin.O yazıyla tek başına kazanamadığınız başarıyı başka bir yazıda vereceğini dahili link ile kazanabilirsiniz.

Off Page Seo Ayarları

1.Yazınızı yayınladıktan sonra paylaşın
Eminim bunu mutlaka yapıyorsunuzdur.Yazınızı yayınladıktan sonra facebook twitter ve google plus gibi önemli sosyal medya araçlarında paylaşarak arkadaşlarınıza yazınızı duyurabilirsiniz.Bu durum fan sayınızı artırabileceği gibi yazınızın hızla da indexlenmesini sağlayabilir.
2.Blog imleme sitelerini kullanın
Yazınızı yayınladıktan sonra bir diğer alışkanlığınız da social bookmarking dediğimiz sitelere yazınızı eklemek olmalı.Digg, delicious gibi önemli araçları bunun için kullanabilirsiniz ya da ülkemizde hizmet veren bumerang  da bu amaçla kullanabilirsiniz.
3.Yazınız için backlink oluşturun
Yazınızı yayınladıktan sonra belli başlı link kullanımına izin veren sitelerde yazıları yorumlayarak linkinizi bırakabilirsiniz.Ayrıca aktif olarak kullandığınız forum sitelerine imza linkini son yazınızın linkiyle yer değiştirerek etkili geri dönüşler sağlayabilirsiniz.
Söz Sizde
Yukarıda bir yazı için belli başlı blogger SEO ayarlarını sizinle paylaştım.Gördüğünüz gibi bir yazıyı sadece başlığını atayıp içeriğini eklemekle yazmış olmuyoruz.Belli başlı tekniklerle destekleyerek onu arama sonuçlarında ön plana çıkarmalıyız.
Peki sizin yukarıdakilere ilaveten uyguladığınız etkili yöntemler var mı?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. ister on page ister off page seo olsun sizinde belirttiğiniz gibi en önemli husus doğal olmak ve abartmadan paylaşımlarda bulunmak zira doğal olmayan aşırı paylaşımlarda yapay bir çalışma olarak algılanıyor ve siteye zarar veriyor

  YanıtlaSil
 2. Site dışı seo uygulamalarının sakata uğradığı son dönemlerde site içi seo çalışmaları daha bir önem kazandı kanaatindeyim . makale için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim

   Sil
 3. yazılarınızdan faydalanıyorum, teşekkür ederim emekleriniz için

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.