Adsense Gelirinizi Artıracak İpuçları

İnternetten para kazanma konusunda biraz araştırma yaptıysanız en uygun yöntemin blog yazarlığı yapmak olduğunu göreceksiniz.Çünkü blog yazarlığı yaparak uyurken bile para kazanabilirsiniz.Bu yüzden blog yazarlığı internetten para kazanma amacında olsun ya da sadece hobi amaçlı bir çalışma olsun populerliliğini günden güne artıran bir aktivite haline gelmektedir.Bu yazımda hobi amaçlı blog açanları bu yazımda ayrı tutarak para kazanma konusunda adsense den medet uman okuyucularım için gelirini artırabilecekleri farklı yöntemleri paylaşacağım.
Bildiğiniz gibi ülkemizde önemli kar getiren reklam firmalarının olmayışı bizleri tamamen adsense kullanmaya mahkum hale getirdi.Bu yüzden ne yapıp ediğ etkili bir çalışmayla adsense den maksimum gelir elde etmenin yollarını bulmalıyız.Eğer siz de düşük gelirli tıklamalardan şikayetçiyseniz ya da yeterli tık alamamanın sıkıntısını yaşıyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek gelirinizi artırabilirsiniz.

adsense-gelir-artir
>>Blog Yazarak Adsenseden Nasıl Para Kazanılır


Site Performansınızı Artırın

Eğer siteniz index problemi yaşıyorsa adsense gelirinizin düşük olması muhtemel çünkü sitenize erişim problemi yaşanmakta.Adsense hesap ayarlarına girerek tarayıcı hata raporuna göz atmanızda fayda var.Ayrıca sayfanızın yüksek olması da performanızı etkileyen etmenlerden.

Reklamınız Sitenizin Bir Parçası Olsun

Okuyucularınızın gözüne sokarcasına reklam alternatiflerinize sitenizde yer vermek can sıkıcı bir görünüme sebep olacaktır.Bu yüzden reklamınız sanki sitenizde bir görsele yer vermişcesine yer almalı.Sitenizin sıradan bir parçası gibi.Örneğin arkadaş topluluğunda fotoğraf çekimi gerçekleştiğinde fotoğrafın sonun yer alan kişiler kimi zaman o topluluktan bağımsız gibi yer alır ve bu da hep alay konusu olur.Aynı şekilde sizin de ekleyeceğiniz adsense bu şekilde yer almamalı
>>Adsense Reklamlarını Yerleştirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Adsense Reklam Tipi ve Rengini İyi Ayarlayın

Bildiğiniz gibi farklı boyutlarda ve tiplerde adsense reklam alternatifleri mevcut.Hangisini seçmeliyim diye soracak olursanız bunu sizin tasarımınız belirleyecektir.Yalnız bilinen bir gerçek var ki o da yazı başlığının altında ve yazı sonunda yer alan adsense reklamlarına daha fazla tıklandığı.O yüzden bu iki alana reklam ekleyerek gelirinizi artırabilirsiniz.Aynı zamanda sadece görüntülü reklam değil metin ve görüntülü reklam seçeneğinizi seçmenizi google ile birlikte ben de öneriyorum.Bir diğer konu da metin reklamların fontu ve rengi.Beyaz arkaplan ve yazı linkinizin renginde link rengi tercih etmeniz gereken renklerden.Yazı fontu olarak da varsayılanı kullanabilirsiniz.

Alakasız Reklamları Engelleyin

Bildiğiniz gibi adsense, sitenizi görüntüleyen kişinin tarayıcındaki çerezlerini kullanarak daha önceki aramalarıyla alakalı ya da makalenizle alakalı reklamlara sitenizde yer vermekte.Bunlarında dışında ya da bunlar dahilinde görüntülenmesini istemediğiniz reklamların görüntülenmesini engellemelisiniz.İstenmeyen Adsense reklamları nasıl engellenir adlı yazımı okuyarak daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Dahili Linklere Yazınızda Yer Verin

Bildiğiniz gibi sitenizi ilk kez ziyaret eden okuyucunuz sitenizde en az 3-4 yazı ziyaret edecektir.Bu 3-4 yazı şu anda okuduğu yazı olması ilgili yazı olması sitenizde alakalı adsense reklamının çıkma ihtimalini artırır.Yani makaleniz içinde o makalenizle ilgili diğer yazılarınıza atıfta bulunun.Böylece ilgili linkler google tarafından taranacak ve daha önceden istenmeyen reklamları engellediğiniz için yazınızla alakalı reklamların çıkma ihtimali de artacaktır.

Reklamların Yerlerini Ara Ara Değiştirin

Sıkı takipçilerinize farklı bir yerleşim sunmak gelir artışınıza sebep olabilir.Örneği yazı başlığı altında solda yer alan reklamınızı sağa çekebilir ya da tam ortalayabilirsiniz.Bu alışagelmiş düzeni yıkacağından insanlara farklı gelip tık sayısını artırabilir.

Google Arama Çubuğuna Sitenizde Yer Verin

Sitemde bir arama yaptığınızda yeni açılan sayfada aramanızla ilgili reklamların ilk sırada yer aldığını ve daha sonra site sonuçlarının çıktığını görmüşsünüzdür.Siz de adsense sayfanızda google arama kutusu ekleyerek bunu adsense hesabınızla ilişkilendirmelisiniz.Bu sayede sitenizde arama sonuç odaklı reklam gösterimi aktif olacak ve kazancınız artacaktır.
Son Sözler
Yukarıda denediğim ve faydasını gördüğüm yöntemleri sizlerle paylaştım.Bunların yanında yüksek gelir getiren kelimeler hakkında yazılar yazmanız da daha fazla kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.Bunun için ara ara forum sitelerini gezmeli ve o kelimelerle ilgili yazılar yazmalısınız.Tüm bunların yanında  tecrübe ettiğiniz farklı yöntemler varsa bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

6 yorum:

 1. hocam makale için teşekkürler. Adsense kazanç arttırma yolları ile ilgili yazdığınız teknikleri deneyeceğim. takipteyim

  YanıtlaSil
 2. Bunları yazmanız da guzel de.Birde tasarımını yaptığınız bloglara aynı yöntemleri uygulasanız ne iyi olur .

  YanıtlaSil
 3. Merhaba,
  Blogda reklam gösteri seçip genis dikdoetgen reklam kullandım. 729 olmasi lazim genişliği. Ama bunu kullanmak istemiyorum. Baska bir kod ekleyip bu kodu kaldirsam sorun olur mu. Mesela 250×250 den 300×250ye geçmek istiyorum. Diger kodu silip yeni kod eklesem sorun olur mu. Yoksa hep ayni reklamla mi devam etmek zorundayız. Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Reklamı kaldırıp başka format eklemek bir sorun oluşturmaz.Şablonunuza uygun herhangi bir reklam biçimini kullanabilirsiniz.

   Sil
 4. Teşekkürler faydalı bir yazı olmuş hocam.

  YanıtlaSil
 5. merhaba,

  bilgiler için teşekkürler

  benim kafama takılan alakasız reklamlar, çöp reklamlar vb. bunları engellemek ne kadar faydalı ?

  anladığım kadarı ile mantık yürütüyorum reklam veren ne kadar çok olursa o kadar iyi reklamını görüntülemek isteyenler daha fazla ücret ödeyecek bir çok reklamı, kategoriyi engellediğimizde reklam sayısı azalacak asıl para getiren firmalarda daha ucuza reklam gösterecek rekabet azalacak

  ama bir çok yazıda çöp, alakasız vb. reklamları engelleyin diyorlar kafam karıştı daha çözüme ulaşamadım

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.