Telefondan İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır

internet-paylaşımı

Hayatımızın çoğu bölümünü internette harcamamız bizi her anda internete bağlantısına ihtiyaç duymaya mecbur kıldı.Son dönemlerde açık alanlarda ve otobüslere yerleştirilen wifi ler, en ücra köşelere taşınılan kablolu bağlantılar bizlerin hemen hemen her bölgede internete kullanmamızı kolaylaştırdı.Bunun da ötesi mobil internet teknolojisinin gelişmesi ile birlikte artık internet paketine sahip bir telefon yardımıyla başka bir şeye ihtiyaç duymadan internete girebilmekteyiz.

Peki telefondan internet paylaşımı nasıl yapılır?

Bildiğiniz gibi taşınabilir bilgisayarımızda daima internete ihtiyaç duyabiliriz.Bu yolculuk anında olabileceği gibi hali hazırda evimizde de olabilir.Örneğin

 • İnterneti akşamları çok az kullanıyorsunuz ve bunun için harici bağlantıya fazla para ödemek istemeyebilirsiniz.
 • Sıklıkla seyahat ediyorsunuz ve olur olmaz yerlerde maillerinizi kontrol etmek istiyorsunuz.

Yukarıdaki sebeplerden ötürü mobil internetinizi paylaşarak bilgisayarınızda kullanmak isteyebilirsiniz.

Telefondan İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır

İlk olarak bunun için akıllı telefon olarak tabir edilen bir telefonunuzun olması gerekmektedir.Ben android işletim sistemine sahip xperia ve galaxy s3 mini telefonlarda bu işlemi gerçekleştirdim.Sizlere de bunlar üzerinden paylaşımda bulunacağım.

Telefonunuzdaki interneti paylaşmanın 2 yolu var:Birincisi usb kablo kullanarak ve ikincisi ise telefonu kablosuz modem olarak kullanarak.

Telefonu modem olarak kullanmakla internete erişim :

 1. Telefonunuzun mobil internetini açın.(mobil interneti kullandığınızda problem olmadığından emin olun)
 2. Menü>>>Ayarlar gelin ve kablosuz ağlar kategorisinde diğer seçeneğini seçin.
 3. İnternet p. ve taş. Hotspot ‘ u seçin.
 4. Wifi hotspot yapılandır ı seçerek modem olarak kullanacağınız telefonunuz için bağlantı şifresi belirleyin ve kaydedin.
 5. Tekrar bir önceki menüye gelerek taşınabilir Wi-fi hotspot u etkinleştirin.
 6. Şimdi bilgisayarınızda kablosuz ağı açıp az önce bağlantı ayarlarını yaptığınız telefonunuzu (modeminizi) bulun ve bağlanın.
 7. android-wifi-paylas

Telefonunuzu USB ile bağlayarak internete erişim :

 1. Telefonunuzu bilgisayara USB ile bağlayın ve yukarıdaki ilk 3 adımı uygulayın.
 2. Açılan menüde USB bağlantısını aktifleştirin.Şimdi internete bağlanabilirsiniz.

Unutmadan samsung gibi telefonlar kendilerine has Kies yazılımın bilgisayarda kurulu olmasına ihtiyaç duyabiliyorlar.Sony xperia da ise herhangi bir yazılıma ihtiyaç yok.

Belki sizlerin telefonunda farklı isimlendirmeler olabilir ama telefondan internet paylaşımı nasıl yapılır sorusu için izlenilmesi gereken ve ilgili menüler bu şekilde.Akıllı telefonlardaki şarj problemini tekrar hatırlatmak gerekirse telefonunuzu modem olarak kullandığınızda şarjınızın bayağı harcandığını fark edeceksiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.