Blogger da Spam Yorumlar Nasıl Engellenir

Şüphe yok ki blog yorumlamak, backlink oluşturmak için en etkili yöntem.Fakat blog yorumlama sistemi hakkında bilgisi olmayan yeni blogcular backlink oluşturmak adına yorumlarda kalitesiz ifadeler içeren linklerine yer vermekte.Bu davranış bloguna yorum yapılan kişiler için can sıkıcı bir hal almakta ve blog yazarının zamanını boşa harcamasına sebep olmaktadır.Bu yüzden yeni blog yazarlarına tavsiyem bu tür davranışlara başvurmamaları.Eğer backlink oluşturmak istiyorlarsa kaliteli yorumlarına ilaveten konuk yazarlık sistemini kullanmalarını öneriyorum.Backlink Oluştururken Hataya Düşmeyin

Konumuza geri dönersek spam yorumları önlemek için ilk akla gelen yol yorumları yayınlamadan önce denetlemektir.Yorum denetleme ne kadar cazip görünse de bazen mantıklı olmayabiliyor.Şöyle ki okuyucularımız zaman ayırıp bizim yazımızı yorumlamak niyetindeler.Onlara elimizden geldiğince en basit ve kolay yoldan yorum yapmalarını sağlamalıyız.Captcha gibi alternatif yollar kullanmak da yorum yapmayı zorlaştıracaktır.Tüm bunların yanında yeni yazılar en çok yorum yapılan yazılardır ve okuyucularımız hemen yorumlarının yanıt bulmasını ya da yayınlanmasını beklerler.Konu sıcak bir konu olabilir bu yüzden beklenmeleri onları üzebilir.Bu yüzden en mantıklısı yeni yazılarda denetimi kaldırmak ve eski yazılarda yorumlar için denetime devam etmektir.

Bu yöntem size

 1. Spam yorumları yok etmenizi
 2. Sadece kaliteli yorumları onaylamanızı
 3. Yeni yazılar yorum denetimden uzak olacağı için okuyucularınızla olan ilişkinizi artırmanızı
 4. Yeni yazılara yapılan yorumlar derhal yayınlanacağı için okuyucularınızın blogunuzda daha aktif olmasını sağlayacaktır.

Eğer siz de yukarıda bahsettiğim yöntemi kullanmak istiyorsanız kolay bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz:

>>En Etkili Backlink Kaynağı Blog Yorumlamak mı Forumlar mı?

>>Bir Yazıya yorum Yapan İlk Kişi Siz Olun

Blogger da Spam Yorumları Engelleyin

 1. Blogger hesabınıza giriş yapın.
 2. Ayarlar>>Yayınlar ve yorumlar yolunu izleyin.
 3. Yorum denetleme kısmına gelin ve bazen i seçin
 4. Kaç günden eski yazılar için yorum denetleme olmasını istiyorsanız onu yazın.Örneğin bir günden sonraki eski yazıları denetlemek istiyorsanız 1 yazın.
 5. Ayarları kaydedin.

Artık blogunuz spam yorumlardan uzak daha temiz bir görüntüye kavuşacaktır.Unutmayın değerli yorumlar blog yazarını cesaretlendireceği gibi yorum yapanın da fark edilmesini sağlayacaktır.bu yüzden yorumlarınızda spam içeriği barındırmayın.Okuyucu yazar arasındaki ilişkiyi geliştirmek için kaliteli konuyla alakalı yorumlar yapmaya özen gösterin.

Umarım okumaya değer bir yazı olmuştur.Eğer yazımı beğendiyseniz paylaşmayı ihmal etmeyin.Teşekkürler…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

 1. Kaliteli bir makale gerçekten yapılması gerekenler açık bir şekilde anlatılmış teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.