Blog Hayatınızın İlk 3 Ayında Yapılması Gerekenler

Şüphe yok ki blog yazarlığı günümüzde internet ortamında para kazanma adına yapılan önemli işlerden biri.Çünkü kaliteli içeriğinizi uygun kitleyle buluşturduğunuz andan itibaren uykunuzdayken bile para kazanabilirsiniz.Durum böyle olunca blog yazarlığı populerliliğini günden güne artırmaya devam ediyor.Yalnız blog hayatına yeni başlayan arkadaşların bilmeden yada bilerek yaptığı bir takım hatalar mevcut.Bu tür hatalar onların blog hayatının kısa sürmesine neden olabiliyor.İşte bu yazımda sizlerle yeni bir blog yazarının ilk 3 ayını göz önüne alarak neler yapması gerektiği hakkında paylaşımda bulunmak istiyorum.

Blogunuzu Daima Güncel Tutun

Blog populerliliğinizin gelişmesi için içerik çok önemli.Arama botlarını ve okurlarınızı sitenize alıştırabilmek için belirli bir yazı periyodunda kaliteli içerik yazmalısınız.Haftada en az 3 adet yazı ile okuyucularınızın istediği türden yazılara blogunuzda yer vermelisiniz.Bu alışkanlık sizin alexa değerlerinizi düşürecek ve blog populerliliğinizi artıracaktır.

Temel SEO Kurallarını Uygulayın

Sanırım SEO yu duymayan yoktur.Blogumda da paylaştığım üzere kendinizi arama botlarına iyi bir şekilde tanıtmalısınız.Arama motorları tarafından sevilen bir blog arama sonuçlarında daima öne çıkar ve bu da populerliliğinizi artırır.Ayrıca yaptığınız teknik çalışmayı sosyal medyada aktifleşerek desteklemelisiniz.İnsanlar size ulaşarak iyi bir trafik akışını blogunuza kazandırır ve bu da SEO nun başarısını artırır.

>>Seo Uyumlu Makale Nasıl Hazırlanır?

blog-ilk-donemler

Blogunuzu Güzelleştirin

İlk başlarken acemice tasarlanmış ya da belirli hataları olan bir tema kullanmış olabilirsiniz.Fakat bu ilk 3 ay içerisinde blogunuzun görünümünü tekrar tekrar gözden geçirmelisiniz.Renk tonlarının uyumuna ve yazıların göz yormamasına özen göstermelisiniz.Blogunuzun okuyucu kitlesi arttığında sık sık blog değiştirmek sitenize zarar verecektir.O yüzden bu dönemde tasarımda belirli şeyleri oturtmalısınız.

İlk 3 Ayda Para Kazanmayı Bir Kenara Koyun

Gelir konusunda aceleci davranmayın.İlk 3 ayda elinizden geldiğince trafiğinizi artırmaya çalışın.Reklam firmasıydı kazançların düşüklüğü derken zihninizi gereksiz şeylerle meşgul etmek blogunuzun inşaası döneminde sizi geriletebilir.O yüzden blogunuzun yapısını oturttuktan sonra iyi bir ziyaretçi kitlesiyle birlikte adsense gibi farklı reklam servislerini deneyebilirsiniz.

>>Acemi Blogcuların Yaptığı Hatalar

Son Sözler

Blogunuzun ilk 3 ayı tasarım ve içerik olarak önemli bir dönemdir.Bu dönemde yapınızı, kullandığınız yazı dilini ve içeriğinizi oturtun ve o doğrultuda yayın hayatınıza devam edin.İçerik kalitesi ve sıklığı sizin ziyaretçi trafiğinizi artırmada önemli rol oynayacaktır.O yüzden mümkün olduğunda enerjinizi ilk dönemlerde bu noktada kullanmayaözen gösterin.

Yukarıda belirttiklerime ilaveten sizlerinde önerileri var mı?Tecrübelerinizi bizlerle paylaşın.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

  1. Bilgiler için teşekkürler, yeni başlayanlar için önemli bir yol gösterici.

    YanıtlaSil
  2. Benim gibi yeni başlayanlar için hap bilgiler Emeğinize sağlık, okumaya ve takibe devam.

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.