Siteye Reklam Almak İçin Yapmanız Gerekenler

Blog yazarak para kazanmak için farklı yöntemler mevcut.Başta adsense olmak üzere değişik yollarla blogunuzdan para kazanabilirsiniz.Adsense Olmadan Sitenizden Para Kazanmak adlı yazımda da bahsettiğim gibi farklı yöntemleri blogunuzda kullanacaksanız kendinize şu soruyu sormalısınız?Reklam veren bir blogda ne arar ?Siteye reklam almak için en doğru zaman nedir?Ben bu soruyu sizler adına sordum ve tanıtım yazısı, banner gibi farklı yollarla sitelere reklam veren kişilerin bir blogda aradığı özellikleri ve ne zaman reklam almanız gerektiği hakkında sizler için araştırdım.Eğer siz de web siteme reklam almak istiyorum diyorsanız işte size reklam veren firma ya da kişilerin blogunuza reklam konusunda karar vermesini kolaylaştıracak yöntemler:

reklam-al

Blog Populerliliği

Populerlik her blogger ın sahip olmak istediği özelliktir.Özellikle blog dizinlerinde önemli bir yere sahip olmak reklam verenleri blogumuza çekmek adına önemlidir.Yalnız ülkemizde sağlam bir blog dizini olmadığı için daha çok bumerang gibi servislerde öne çıkabilir ve forum sitelerinde adınızı duyurabilirsiniz.

Trafik Durumu

Reklam veren kişi mutlaka ziyaretçi trafik bilgisini önemseyecektir.Onun için hedefindeki tüm ziyaretçiler altın değerine sahiptir.Sitenizin günlük ziyaretçi bilgisi ona ulaşabilecek insan hakkında detaylı bilgi vereceğinden bu asla atlanmayacak bir adım olacaktır.Bu yüzden site ziyaretçi trafiği artışı için tüm çalışmaları yapmalı ve müşteri aramadan önce iyi değerlere ulaşmalısınız.

reklam-ver

Alexa Rank

Ne kadar değerleri değişik yöntemlerle manipule edilse de bazı reklam veren firmalar hala alexa değerini önemsemektedir.Bu yüzden 100k altında blogunuzu tutmayı başarabilirseniz iyi reklam teklifleri alabilirsiniz.

Kaliteli İçerik

Marka olmuş siteler marka olabilecek kalitedeki yazıları reklam verecekleri blogda görmek isterler.Yani profesyonel kişilerle çalışmak isterler.Hedef kitlesini elinde tutabilecek blog sahiplerini ararlar.Bu yüzden sitenize değer katacak kaliteli yazıları blogunuzda yer vermelisiniz.Çünkü kopyala yapıştır yaparak emeksiz bir yerlere gelme çabasında olan kişileri kimse istemez.

Takipçileriniz

Sosyal medyada sözünüzün ne kadar geçtiğini reklam veren kişiler görmek isterler.Çünkü reklamın çok fazla sayıda kişiye ulaşması önemlidir.Örneğin bir tanıtım yazısı yazdınız ve sosyal medyada paylaştınız.Takipçilerinizin sayısı ne kadar çok olursa bu yazıya da tıklanma oranını artıracaktır.Bir başka deyişle sitenizde bir çekiliş düzenleyeceksiniz.Size sponsor olan kişi de değerli ödüller dağıtıyor.Fakat bu reklam veren kişi çekilişe katılan 10 kişiye değil binlerce kişi arasından seçim yapmak ister.Çünkü daha fazla kişiyi çekilişle cezbetmek istemiştir.

Son Sözler

Yukarıda sizlerle reklam veren kişilerin dikkat ettiği bir çok noktayı paylaştım.Ne kadar siteye reklam almak gayretinde olan birisi olsanız da günün birinde reklam veren kişi konumuna gelebileceğinizi ve siteleri nasıl değerlendireceğinizi asla unutmayın.Siteye reklam ekleme kolay iş, önemli olan doğru müşteriyi bir başka deyişle ödeme konusunda cömert davranan ve söz verdiği zaman ödeme yapan kişileri bulmakta.Bunu yapacak kişiler de profesyonel çalışan kişi ya da firmalar.Bu yüzden de önce sizin siteniz profesyonel olmak zorunda.Siz bir siteye reklam verirken özellikle hangi değerlerini kontrol edersiniz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

 1. Merhaba,

  Bu konuda benim de çalışmalarım ve makalelerim olacak. Öncelikler sponsorlara ulaşma konusundaki adımları öğrenmem gerekiyor. Ben hiç birşey yapmasam dahi sık sık yazarlık teklifi alıyorum. Fakat yazarlık teklifine cevap verebilmem için işi gücü bırakmam gerekiyor. Bu tip teklifleri herzaman değerlendiriyor oalcağım ama asıl istediğim: Sponsorlar beni nasıl keşfeder?
  Ben sponsor olmak isteyen kişilere nasıl ulaşırım?
  İş ortaklığı teklifleri için hangi platformlardan destek alabilirim?

  Yazınıda faydalı bilgiler edindim Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 2. Ben bir siteye reklam vermiş olsaydım web sitenin yazmış olduğu yazıları vs. hangi periyotlar aralığında yazmış olduğuna dikkat ederdim. Çünkü düzenli yapılmış olan paylaşımlar düzenli bir ziyaretçi kitlesini beraberinde getirecektir.

  YanıtlaSil
 3. Alexa sıralaması gerçekten önemli... Teşekkürler...

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.