Youtube da Video İzlemek Artık Ücretli

Dünyanın en populer video paylaşı sitesi youtube artık ücretsiz hizmetinin yanında ücretli olarak da hizmet verecek.Google ın yapıtğı açıklamaya göre ürünlerinden daha fazla gelir elde etmek isteyen kanal sahipleri ücretli abonelik karşılığında abonelerine hizmet verecek.

Youtube konu ile ilgili pilot uygulama başlatarak yaklaşık 50 adet kanal sahibi ile programını hizmete sundu.Şimdilik sayı az olsa da ilerleyen günlerde yeni kanal sahipleri ile birlikte sayının artması bekleniyor.Konuyu daha detaylı aktarmak istersek:

Örneğin youtube da bir video seyretmek istediniz ve konu ile ilgili bir kanala bağlandınız.Eğer kanal ücretli bir kanal ise videoya ulaşabilmek için ücret ödemeniz gerektiğini belirten bir yeşil dolar işareti göreceksiniz.

youtube-ücretli-kanal

>>>>>Youtube Videolarınızı Mp3’e Dönüştürebileceğiniz Ücretsiz Servisler

Play tuşuna bastığınızda sadece önizleme videosuna erişim sağlayabileceksiniz.Bir kere bilgisayarınızda abone olduğunuzda aboneliğinizi tablet-telefon araçlarında da kullanabileceksiniz.Tüm bunların yanında bu programın ülke kısıtlaması var.Örneğin şu anda youtube bağlandığınızda yukarıda linkini verdiğim ücretli kanal listesine tıkladığınızda hiç bir videonun ülkemiz için yayınlanmadığını göreceksiniz.Yani bu uygulama bölge sınırlamasını içeriyor.Ayrıca yine ülkemiz için şu anda yayın yapan herhangi bir ücretli kanal bulunmamakta.

>>>>>Youtube da Bir Kanala Ait Çalma Listesini Blogunuzda Gösterin

>>>>>Youtube Videolarınızın Hitini Artıracak 5 İpucu

Ücretler şu anda aylık 1-4 $ arasında değişmekte.Miktar belki biraz düşük ama kullanıcıların para ödeyecek olması ilk başta işi zorlaştırabilir.Şu anda o kadar kıymetli videoya ücretsiz ulaşabilirken eğer onların da ücretli olması durumu belirirse şimdiden yedeklemekte fayda olacaktır :).Yalnız bundan çok bazı serilerin yeni bölümleri, özel çekimler gibi bir takım kanalların ücretli olacağı kanısındayım.Ne dersiniz, youtube bu adımla doğru bir iş mi başlattı?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.