Google Webmaster Yazı Dizisi : Sağlık Ayarları

Sitemizin seo ayarları konusunda ihtiyaç duyacağımız en önemli araç google webmaster tools dur.Ücretsiz olması ve google tabanlı olması bu aracı hemen hemen herkesin kullanmasını gerekli hale getirmiştir.Bu anlamda ben de sizlere Ehl-i Blog olarak bir yazı dizisi düzenleyerek etkili bir şekilde bu aracı kullanmanız konusunda yardımcı olmaya çalışıyorum.

Önceki yazımda google webmaster a giriş yapıp yapılandırma ayarlarından bahsetmiştim. Şimdi ise Sağlık menüsünü yakından bakacağız.

Genel olarak buradaki ayarlar tarama ve dizin durumuna yönelik.Eğer sitenizde herhangi bir malware tarzı hareketler varsa bu menüde görebilirsiniz.

>>>>>Google Webmaster Yazı Dizisi :Yapılandırma Ayarları

Sağlık

google-webmaster-tools

1-Tarama Hataları

Google botları sitenizi tararken bulamadığı URL leri karşılaştığı hataları bu kısımda görebilirsiniz.Örneğin bu yazıyı hazırlarken bu menüde bir takım tarama hatalarının olduğunu gördüm.İlgili linkleri yazımda bularak düzelttim ve düzeltildi olarak işaretle butonu basarak sorunu çözdüm.

2-Tarama İstatistikleri

Bu menüde günlük taranan sayfa sayısı, günlük indirilen kbyte cinsinden veri miktarını ve bir sayfayı indirmek için harcanan süreyi görebilirsiniz.90 günlük süre içerisinde taranan sayfa sayısına baktığınızda taranan yazı adedinin değiştiğini fark edeceksiniz.Bu hitinize PR nize göre değişkenlik gösterebilir.Her üç eğride ortalama değerlerde seyretmesi önemli.Özellikle sayfa için harcanan süre ortalamasında.Burayı kontrol ederek server de yaşanan hatalarınızı kontrol edebilirsiniz.

3-Engellenen URL ler

Sitenizde arama botlarının ulaşmasını istemediğiniz linkler varsa bunları engelleyebilirsiniz.Örneğin kazayla herkese görünür yaptığınız sayfalarınız varsa bunları google aramalarında görünebilirliliğini engelleyebilirsiniz.

google_webmastertools

4-Google Gibi Getir

Yazdığınız yazıların index almaması durumunda yazılarınızı bu araçlar manuel olarak index almasını sağlayabilirsiniz.Örneğin güncel bir haber paylaştınız ve google botlarını hemen haberdar etmek için ilgili linki buraya yazabilirsiniz.Yalnız bu konuda belirli sınırlamalarınızı olduğunu unutmayın.

5-Dizin Durumu

Bu menüde dizine eklenen sayfaların grafiğini göreceksiniz.Bu garifiği takip ederek herhangi yanlış bir durum var mı görebilirsiniz.Örnek olarak aşağıdaki grafiği inceleyelim :

dizin-durumu

Grafiğe baktığınızda geçmiş dönemde bu bloga ait hiçbir yazının indexlenmediğini ve mart ayından sonra indexlerin giderek arttığını görüyoruz.Taranan ve dizine eklenen sayfa sayılarının sürekli artması, Google'ın içeriğinize düzenli olarak erişebildiğini ve sitenizin dizine eklendiğine işarettir.Dizine eklenen sayfa sayısında ani bir düşüş görürseniz, bu durum, sunucunuzun kapalı olduğu veya aşırı yüklendiği ya da Google'ın içeriğinize erişme konusunda sıkıntı yaşadığı anlamına gelebilir.

Ayrıca temel tabından ileri düzey tabına geçiş yaptığınızda taranan URL ve engellenene URL leri de göreceksiniz.Şunu unutmadan dizine eklenen URL'lerin sayısı hemen hemen her zaman taranan URL'lerin sayısından küçük olur, çünkü yinelenen veya standart olmayan şeklinde tanımlanmış URL leri içermez.

6-Kötü Niyetli Yazılım

Google ın sitenizde tespit ettiği kötü niyetli bir yazılım varsa buradan öğrenebilirsiniz.

Son Sözler

Evet google webmaster menülerine birlikte yakından bakmaya devam ediyorum.Yukarıdaki menülerde benim gözümden kaçan faydalı bulduğunuz sonuçlar varsa bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.Serinin diğer yazıları için Ehl-i Blog u takip edin Gülümseme

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

 1. Teşekkürler güzel paylaşım emeğine sağlık poyraz...

  YanıtlaSil
 2. Poyraz kardeş yorum gönderirken doğrulama kodu istiyor o seçeneği hayır yapmayı unutmuşun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hatırlattığınız için teşekkürler farkında değildim.

   Sil
 3. Gerçekten Çok teşekkürler :) , Herşeyi en açık bir biçimde yapmıssınız anlatmıssınız elinize kolunuza sağlık. Peki ya benim blog sitem için ne önerirsiniz? neler yapmam gerekir :)
  http://teknolojidunyalarim.blogspot.com/
  http://googlearamamotorum.blogspot.com/

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.