Siz Öldüğünüz Zaman Google Hesabınıza Ne Olacak

Başlık biraz sizi ürkütecek gibi olduysa da ölüm hayatın gerçeği.Ne zaman nerede nasıl ölüm bizi yakalayacak bilemiyoruz.İnternetin hızla yaygınlaşmasından sonra artık çoğu bilgilerimizi bu sanal dünyada sakladığımızı düşünürsek sanırım biz öldükten sonra bu bilgilerin ne olacağı sorusunu da düşünmemiz abes olmasa gerek.İnternet dünyasının devi Google da bu soruyu mantıklı bulmuş ki kullanıcılarının öldükten sonra hesaplarının nasıl şekil alması gerektiğine dair bir uygulama geliştirmiş.
>>>>>Hatırlamadığınız Blogger Şifreniz Nasıl Kurtarılır
>>>>>Google da Site Doğrulaması Nasıl Yapılır
Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi hesabınızı kullanmayı bıraktığınızda fotoğraflarınıza, e-postalarınıza ve dokümanlarınıza ne olacağı konusunda Google ın size denetimi verdiği yeni uygulaması.Kısacası nedeni ne olursa olsun, verilerinizin güvendiğiniz bir arkadaşınız veya ailenizden biriyle paylaşılmasını veya hesabınızın tamamen silinmesini isteyebilirsiniz.Google bu konuda karar verme özgürlüğünü size tanıyor.

google-hesap-etkinliği

Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi Nasıl Kurulur ?

Bu adresi google hesabınız açıkken ziyaret edin ve Kurulum butonuna basın.Butona bastığınızda herhangi bir eylem başlatmış olmayacaksınız.Karşınıza bir takım seçenekler çıkacak:
>>>>>Herhangi Bir İnternet Sayfasının Güvenli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır
Beni Uyar : Hesabınızda herhangi bir şey gerçekleşmeden önce uyarılmak istiyorsanız bir telefon numarası belirleyebilir ya da başka bir mail hesabı ekleyebilirsiniz.
Zaman aşımı süresi : Hesabınız için zaman aşımı süresi belirleyebilirsiniz.Bu zaman aşımı süresinden 1 ay önce google sizi uyaracak.
Kişilere bildirme ve verileri paylaşma : Hesabınız etkin olmadığından verilerinizi paylaşmak için en fazla on kişiye kadar kişi belirleyebilirsiniz.Aynı zamanda hesap etkinlik süreniz dolduğunda size mail gönderenlere otomatik mail gönderebilirsiniz.
İsteğe bağlı olarak hesabı silme : Tercihinize bağlı olarak hesabınızı kimseyle paylaşmadan direkt olarak silinmesini seçebilirsiniz.Açık olarak paylaştığınız youtube video,bloglarınız ve Google plus yayınlarınız da bunlara dahil olacaktır.
>>>>>Bing Duvar kağıtlarını Google Sayfanızda Kullanın
Etkin olmayan hesap yöneticisi varsayılan olarak aktif olmayacak.Yani herhangi bir işlem yapmadıysanız ben 3 ay tatildeyken hesabıma giremeyeceğim ne olacak diye düşünmenize gerek yok.Uygulamayı aktif etmediğiniz sürece herhangi bir eylem olmayacak.
Evet sizi biraz hüzünlendirecek bir yazı paylaştım ama hayatın gerçeği olduğu için önceden önlem almakta fayda var.Ayrıca google ın bu hizmetini sadece ölümden sonrası için düşünmemek gerek.Örneğin hesabınıza herhangi bir sebepten ötürü bir gün erişemezseniz vereceğiniz ikinci bir mail adresiyle bilgilerinizin paylaşılmasını sağlayabilirsiniz değil mi ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

  1. bu yazı çok enteresan geldi bana :) facebookta paylaşıcam şimdi.

    YanıtlaSil
  2. Çok güzel bir uygulama hem böylece arkamızda bıraktığımız özel şahsi bilgilerimizi sonsuza kadar silebilir tabi eğer google bilgilerimizi çalmadığı sürece.

    YanıtlaSil
  3. Gerçekten ilginç bir yazı başlığı. Kötü amaçla kullanılabilir gibi geldi bana, 1 ay boyunca uğramadığın bir sayfan çalınabilir.

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.