Blogger Şablon Düzenleyicisi Yeni Özellikleri İle Karşınızda

Blogger da şablonunuzda gerekli düzenlemeleri yaparken kodların sıkışıklığından ve yapısal olarak aynı renk tonunda olmasından eminim sıkılmışsınızdır.Blogger varsayılan olarak maalesef html düzenleme kısmında görsel olarak bizlere etkili bi çözüm sunmuyordu.Bizlerde kodlarımızı düzenlerken harici editörler kullanarak kodlarımızı düzenlerken daha rahat çalışabiliyoruz.Fakat blogger bugünden itibaren şablonunuzun HTML düzenleme ekranında harika !!! değişiklikler yaparak kod düzenleme ekranına çok hoş bir görünüm kazandırmış.Artık harici programlara gerek kalmadan kod sistemini anlayarak şık görünümlü html/Css düzenleme ekranına sahip olacaksınız.
blogger-yeni-sablon-duzenleyici
Yeni şablon düzenleyici ekranına yakından bakarsak :
 • Kod satırları numaralandırılmış.Önceden şablonunuzun şu satırında hata var diyerek uyarı veren sistemde hatanın nerede olduğunu göremiyorduk.Ama şimdi satır numaraları yer aldığı için direkt hatayı o satırda arayıp düzeltebileceğiz.
 • Widget ları düzenleme işi de basit hale getirilmiş.Şöyle ki şablon düzenleyici ekranında iken Widget’a Atla butonuna basarak düzenlemek istediğiniz widget a otomatik olarak atlayabiliyorsunuz.Yani kod yazıp aramanıza gerek kalmadı.İlgili widget ın sol baş tarafında beliren ► işarete tıklayarak kod satırını genişletebilirsiniz.
 • Kod yapısındaki girinti ve kodların farklı renklerde olması da gayet hoş.Örneğin div kodlarının nerede açılıp nerede kapandığını görebiliyorsunuz.Ayrıca farklı renklerde olması da kod yapıları arasında farkı görmemizi kolaylaştırıyor.
 • Şablonu genişlet kutucu kalkmış ve şablonda önizleme yapmak istediğiniz direkt olarak kod alanında önizleme yapıyorsunuz.
Evet ilk bakışta yeni kod düzenleyici ekranının sahip olduğu özellikler bunlar.Şablon tasarımı ile ilgilendiğim için bu özellikler bir kod düzenleyicisini oldukça rahatlatan türden özellikler.Bu yüzden blogger ı bu konuda gayet başarılı buluyorum.
Peki siz yeni şablon düzenleyici ekranını nasıl buldunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

 1. Notepad++ gibi yapmışlar. Çok güzel olmuş.

  YanıtlaSil
 2. şablonda genişlet olayı kalktığı için adsense kodunu yerleştirmede sıkıntı yaşıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şablon zaten en geniş hali ile sunulmuş durumda.Yan taraftaki ok işaretlerine basarak genişletebilirsiniz

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.