Blogger da Google Plus Yorum Sistemi Nasıl Aktifleştirilir

Blogger blog alanında her ay yeni özelliklerle karşımıza çıkmaya devam ediyor.Bildiğiniz gibi en son blogger html düzenleme ekranında harika gelişmeler ortaya çıkardı ve daha kolay kod düzenleme imkanına kavuştuk.Şimdi ise yorum formunda değişiklik yaparak google plus yorum sistemini varsayılan yorum sisteminize ekleme özelliğini getirdi.Bu yorum sistemi daha sosyal ve daha iyi bir topluluk oluşturmak adına faydalı olacaktır.Her şeyden önce bu yorum sistemine geçmeden önce aşağıdaki durumları göz önünde bulundurmakta fayda var :

İlk olarak Google plus yorum sistemini blogunuzda kullanmak için varsayılan blogger profilinizden google plus profiline geçiş yapmalısınız.

blogger-google-plus-yorum-2

Google plus yorum sistemine geçtiğim zaman eski yorumlarım ne olacak?

Eğer blogger yorum sistemini kullanıyorsanız eski yorumlarınız görüntülenmeye devam edecek.Tabii isterseniz siz yine onları silebileceksiniz.Ama blogger için disqus yorum sistemi kullanıyorsanız oradaki yorumlarınız silinecek.

Google + hesabı olmayanlar yorum yapabilecekler mi?

Hayır.Google + hesabı olmayanlar maalesef yorumda bulunamayacaklar.Yorum kısmna tıkladıklarında yeni bir profil oluşturma sayfası karşılarına çıkacak.

Yorum yapmak isteyenler de google + profiline geçiş yapmak zorundalar mı?

Hayır onların böyle bir zorunluluğu yok.Onlar blogger profilini kullanarak google ID leri ile yorum yapabilirler.

Blog adresimi değiştirirsem eski yorumlarım ne olacak?

Eğer özel alana geçme düşünceniz varsa google plus yorum sistemine geçmeden önce alan adınızı değiştirin.Çünkü yeni alan adına geçtiğiniz zaman eski adınıza ait yorumlar blogunuzda yer almayacak.

>>>>>Google Plus da Topluluk Nasıl Oluşturulur ?

Google plus yorum sistemine nasıl geçilir

Blogger hesabınıza giriş yapın ve Google + sekmesini tıklayın.

O bölümde sağ kısımda bu blogda Google + yorumlarını kullan kutucuğu göreceksiniz.Onu işaretleyin.

blogger-google-plus-yorum

Şimdi blogunuzu görüntülediğinizde google plus yorum sisteminin geldiğini göreceksiniz.Yalnız şablonunuz özel bir şablonsa yani blogger ın varsayılan sablonları dışında bir şablonsa ek bir düzeltme daha yapmanız gerekmekte.Yukarıdaki ayarı yaptıktan sonra html düzenle kısmına gelin ve aşağıdaki kodu arayın :

<b:includable id='comment-form' var='post'>

Bu kodun solunda yer alan ok işaretine tıklayarak o kod satırını genişletin ve hemen altına aşağıdaki kodları ekleyin :


<div class='cmt_iframe_holder' expr:data-href='data:post.canonicalUrl' expr:data-viewtype='data:post.viewType'/>

 

Şablonunuzu kaydedin.Bu ayardan sonra Google plus yorum sisteminin aktif olması gerekir.

>>>>>Google Plus da Kısa URL Nasıl Oluşturulur

>>>>>Google Plus ın Facebook tan Daha İyi Yaptığı 4 Şey

Evet bu yorum sistemini ana blogunuza uygulamadan önce demo blogunuzda denemenizi öneririm.Çünkü standart yorum sisteminden biraz farklı.Örneğin bu yorum sisteminde yorumunuzu gizleyebilir ve sadece çevrenizdekilerin görmesini sağlayabilirsiniz.Ayırca google plus profiline sahip olmayan okuyucularınız yorum yapamayacak ve sitenize yorum yapanların ne yazdıklarını kontrol etmeden yazılan yorumlar direk yayınlanacaktır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

  1. Bana kalırsa pek tercih edilmeyecek bir sistem. Herkesin Google hesabı yok neticede. Mevcut yorum formunu düzenlemek daha mantıklı olurdu bana kalırsa.

    YanıtlaSil
  2. Bende sitemde deneyeceğim güzel duracağına inanıyorum :D teşekkürler paylaşımınız için

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.