Binası Çürük Çıkan Ne Yapmalı?

Kentsel dönüşüm yasasından yararlanarak deprem risk raporu alırsanız ve raporunuzdna binanızı çürük çıktığını öğrenirseniz ne yapmalısınz?

Çürük binada yaşamak ciddi bir risktir. Kimse kendi hayatını ve sevdiklerinin hayatını böyle bir konuda riske atmak istemez. Deprem risk raporu aldığınız kentsel dönüşüm firması (bakanlıktan onaylı olmalı) sizi zaten yönlendirecektir. Artık binanızı güçlendirmekten ya da yenilemekten başka çareniz yok. Bu konuda karar size kalmış. İsterseniz kat karşılığı bir müteahhitle anlaşabilirsiniz; isterseniz de maliyetini karşılayabilirsiniz.

kentsel-donusum

Maliyetini karşılamak da bugün kentsel dönüşüm yasası olduğu için çok avantajlı. Çünkü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı anlaşmalı olduğu bankalarda kentsel dönüşüm kredisi faizlerinin yükünü neredeyse yarı yarıya üstlenmiş durumda. Böylece bu bankalardan %0.40 gibi çok düşük bir faiz ile kredi çekip binanızı güvenli bir hale getirebilirsiniz. Kredi kullanmak istemiyorsanız eğer bakanlığın vereceği 18 ay süreli kira yardımından da yararlanabilirsiniz. Ayrıca bakanlık 8 milyarı bulan masrafları da kentsel dönüşümden yararlananlardan almamakta. Bu kadar avantaj varken hayatınızı riske etmeye değmez.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

  1. bu güzel bir bilgilendirmeydi teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. Faydalı bilgiler vermişsiniz, sağolun. Şikayet edip durmak yerine bir yerlerden harekete geçmek lazım değil mi?

    http://birdunyafikir.blogspot.com/2013/04/kamu-kurumlarindaki-deprem-hazirligi.html linkindeki yazımda Kamu Kurumlarının depreme yaklaşımı ile ilgili bazı bilgiler var. İlginiz çekebilir.

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.