Neden Akıllı Telefonların Bataryaları Çok Kötü

Telefon dünyası son 10 yılda müthiş bir değişim göstermesine rağmen telefonların şarj süreleri gittikçe geriye doğru gitmektedir.Neredeyse bilgisayarımızla yapabileceğimiz tüm işlemleri yapabileceğimiz akıllı telefonlarında şarj sürelerinin eski telefonlara nazaran gittikçe kötüleşmesi eminim sizi de düşündürüyordur.Bu yazımda eski telefonlarımızda 5-6 gün giden şarjlarımızın yeni telefonlarımızda 1-2 güne düşmesinin nedenlerini sizlerle paylaşacağım.

1-Batarya sektörü teknolojiyi yakalayamıyor

Akıllı telefon sektöründeki gelişime maalesef pil sektörü ayak uyduramıyor. Telefonların işlemcilerinden ekranına kadar her türlü noktada yenilik sergilemesi bizlerin olduğu kadar sanırım pil sektöründekilerin de başını döndürmüş durumda.Ne kadar yeni çalışmalar olsa da şu anda gözle görülür bir yenilikle karşılaşılmamaktadır.
cep-telefonu-batarya

2-Telefonlar gittikçe inceliyor

Iphone ve samsung un son dönemdeki telefonlarına baktığınız zaman yeni modellerin oldukça geniş ve ince olduğunu görmekteyiz.Durum böyle olunca şarj aletleri de olabildiğince incelmekte fakat performans olarak da bizler için uygun bir seçenek sunamamaktadır.
>>>>>Cepte En Avantajlı Tarife Hangisi

3-Daha iyi işlemci daha fazla çekirdek…

Telefonlarımız hız olarak performansının artması işlemci kalitesi ve çekirdek sayısı ile doğru orantılı.Bu donanımsal artılar da daha fazla enerji ihtiyacını ortaya çıkarmakta.Bu yüzden yeni nesil bataryalar bu ihtiyaca fazlasıyla cevap verebilmiş değiller.

4-Çalışan çok fazla uygulama

Önceki telefonlarımızda sadece arama ve mesaj gönderirken bir uygulama çalışıyordu.Yalnız şimdiki akıllı telefonlarda sosyal medya hesaplarımız, mail servisleri, wifi ve bluetooth uygulamaları gibi fazlasıyla uygulama arkaplanda çalışmakta.Bunlarda işlemciyi yormakta ve enerji ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır.
Son Sözler
Milyonlarca lira verdiğimiz akıllı telefonlarımız maalesef normal kullanımda 2 günü geçmeyen şarj sürelerine sahip.Hızlı gelişen teknolojik gelişmeler umarım batarya alanında da kendisini gösterir…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.