Bir Yazı Nasıl Sonlandırılır?İşte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blogunuzda yazı yazmaya başlarken eminim en çok zorlandığınız kısım nasıl başlarım ve ne şekilde bitiririm sorularıdır.Yazmaya başlarken ne yazacağınıza karar verdikten sonra konuya giriş aşamasında okuyucularınızı etkileyecek ve bu yazının sonunda nasıl bir bilgi alacağı hakkında bilgiler veririz.Peki ya yazı sonunda?Yazı sonu da en az giriş kadar önemli olduğundan yazacağınız son cümleler onları bu yazıya katkı yapmaya itmeli ve yorum yapma konusunda cesaretlendirmelidir.İşte yazı sonlarına güzel bir final yapmanızı sağlayacak ipuçları:

Ana fikri canlı tutun

Yazı sonuna açacağınız son paragrafta mutlaka yazıyla ilgili kişisel görüşlerinize yer verin. Yazı ana içeriğinden çıkmadan - hatta giriş cümlelerinizde yararlanabilirsiniz - bu yazının bazı konularda iyi olsa da şu gibi konularda sıkıntı olabilceğini gibi gibi açıklamalar iyi bir son için uygun olacaktır. Ayrıca karşınızda okuyucunuz varmışcasına bir dil kullanmalı ve onlara bu sıcaklığı yaşatmalısınız.

>>>>>Blog Yazarı Yorumları Nasıl Cevaplamalı

>>>>>Okuyucularınız Neden Blogunuzda Fazla Kalmıyor

Okuyucularınızı Yazıya Katın

Ülkemizde internet kullanıcılarına ne kadar yapılan işe bir teşekkür mesajı bırakmak zor gelse de yine emeği takdir etmek isteyen okuyucuların olduğunu varsayarak yazıyla ilgili onların görüşlerini önemsediğimizi belirtmeliyiz.Soracağımız sorularla yorum bırakmalarını sağlamalıyız.Örnek vermek gerekirsek bir yazı yazdınız ve sonuna okuyucular yorum bıraksın diye siz ne düşünüyorsunuz ya da başka önerileriniz var mı gibi konu ile ilgili sorular sorabilirsiniz.

kaliteli-icerik
kaliteli-icerik

Onları Farklı Düşüncelere Sevk Edin

Yazdığınız yazının sonunda değişik soruları okuyucularınızın kafasında canlanmasını sağlayın.Bunu gerçekleştirdikten sonra kendinizi onların yerine koyun ve sorulara nasıl yanıt bulacakları konusunda yol gösterin.Bu bir kitap olabilir ya da bir web sitesi olabilir.Fark etmez.Örneğin yazınızı yazdınız ve “simdi deiyeceksiniz ki maden bu böyle yapılıyor ben bu işlemi de bu şekilde yapabilir miyim ? Evet ….ya da Hayır..” gibi.

>>>>>Konu Bulmakta Sıkıntı Çeken blogculara Tavsiyeler

keyifli-yazi
keyifli-yazi

Yukarıda yazı sonlarınızı nasıl bitirebileceğinize dair yorumlarda bulundum. Bunlara ilaveten söyleyebileceğim tek şey yazılarınızda okuyucunun keyifli bir vakit geçirmesini sağladığınızdan emin olun.Onlarda bu etkiyi bırakırsanız yazınız onların hafızalarına kazınacak ve günlük yaşantılarında yazınızla ilgili bir konu geçtiğinde sizi hatırlayacaktırlar.Yanılıyor muyum ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.