Bir Web Sitesinin Kaç Yıllık Olduğu Nasıl Öğrenilir

Bir web sitesinin ne kadar yıl önce açıldığını hiç merak ettiniz mi?Diyelim sürekli takip ettiğiniz bir site var ve bu sitenin ne kadar önce açıldığını öğrenmek istediniz ya da bir online alışveriş yapacaksınız işletmenin ne kadar süredir faal olduğunu öğrenmek istediniz.Bu ve buna benzer durumlar ile sürekli karşılaşabilirsiniz.Peki bu soruna karşın bir web sitesinin ne kadar yıl önce açıldığını nasıl öğrenebiliriz ?
Bunu öğrenmenin birden fazla yolu var ve bunların hepsi de online servislere dayanıyor.Gelin bu online servislere yakından bakalım:
domain-kaç-yıllık
1-Site Araçları
Bildiğiniz gibi sitenizin site analizini yapan ücretsiz servisler mevcut.Bu araçlar sitenizin daha doğrusu domaininizin kaç yıllık olduğunu size gösteriyor.Fakat eğer site blogger tabanlı ve subdomain olarak hizmet verdikten sonra kendi alan adına geçtiyse bu tarihten itibaren ne kadar süredir faal olduğunu öğrenebiliyorsunuz.Aklınızda bulunsun.
Örnek bir araç isterseniz wmaracı forum sitesinin sahip olduğu site aracını kullanabilirsiniz.
>>>>>Okul Döneminde Blog Nasıl Yönetilir ?
2-Web Arşiv
WayBackMachine düzenli olarak sitelerin ekran görüntülerini alan ücretsiz bir servis.Bu servis sayesinde web sitelerin kaç yaşında olduğunu öğrenebilir ve belirli aralıkla alınan ekran görüntleri sayesinde sitenin nasıl bir tasarımları kullandığını ve hangi yazıları ele aldığını öğrenebilirsiniz.
web-arsiv
Note:Herhangi bir sitenin ya da sitenizin nasıl bir dönemden geçip bugüne kadar geldiğini göstermek için bu servisi kullanabilirsiniz.
Evet yukarıda paylaştıklarımın dışında bildiğiniz kullandığınız farklı servisler varsa bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

  1. çok iyi bilgilendirici yazı olmuş paylaşımların devamını diliyorum
    www.vivapon.com

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.