Tarayıcınızı Kapattığınızda Otomatik Olarak Geçmiş Nasıl Silinir

tarayıcı-geçmişi-temizle

Web tarayıcıları normal olarak sizin gizli datalarınızı, geçmişinizi, arama sorgularınızı, indirdiklerinizi ve daha fazlasını kayıtları altında tutarlar.Siz bunları temizlemek istediğinizde manuel olarak temizleyebildiğiniz gibi tarayıcınızı kapattığınız zaman da otomatik olarak temizleyebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere populer tarayıcılarda tarayıcınızı kapattığınız zaman otomatik olaraka datalarınızı nasıl temizlersiniz onu paylaşacağım.Yalnız tarayıcınızın ön belleğini silmeniz o siteyi bir kez daha açtığınızda daha yavaş yüklenecektir.Buna rağmen ben gizliliğe daha fazla önem veriyor ve tarayıcımı kapattığımda datalarım temizlensin istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Google Chrome

Chrome maalesef tüm datalarınızı otomatik bir şekilde silecek özelliği içerisinde barındırmıyor. Sadece çerezleri silmenize imkan veriyor.Bunu gerçekleştirmek için :

Chrome tarayıcınız açıkken ayarlar sekmesine tıklayın ve gelişmiş ayarları seçin.

chrome-otomatik-gecmis-temizle

Content Settings butonuna tıklayın ve açılan pencerede Keep local data only until I quit my browser seçin.Artık chrome tarayıcınızı kapattığınızda otomatik olarak çerezler temizlenecektir.

Eğer tüm datalarınızı temizlemek istiyorsanız Click&Clean extension eklentisini kurarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Mozilla firefox

Firefox tüm datalarınızı silmeniz için bir özellik geliştirmiş durumda.Herhangi bir eklenti yüklemek zorunda değilsiniz.

Firefox tarayıcınızı açın ve menüden seçenekler sekmesini tıklayın.

Karşınıza bir pencere gelecek.Buradan privacy seçerek “Clear history when Firefox closes” Firefox kapandığında geçmişi temizleyi aktif hale getirin.

firefox-otomatik-gecmis-temizle

Hangi dataların temizleneceğini kontrol etmek istiyorsanız settings e tıklayarak ayarlayabilirsiniz.Şimdi ayarlarınızı kaydedin.Artık firefox unuzu kapattığınızda tüm geçimişinizi temizlemiş olacaksınız.

>>>>>Firefox Bellek Kullanımını Kontrol Edin

Internet Explorer

Internet explorer da aynı şekilde otomatik geçmiş temizle özelliğine sahip.

Tarayıcınız açıkken dişli ikonuna tıklayın.

Internet seçeneklerini seçin.

Genel sekmesinde yer alan “çıkışta geçmişi temizle” kutucuğunu işaretleyin.firefox da olduğu gibi ne tür dataların temizleneceğini ayarlayabiliyorsunuz.Ayarlar butonuna tıklayarak halledebilirsiniz.

explorer-otomatik-geçmiş-temizle

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.