Tarayıcılarda Yanlışlıkla Kapatılan Sekmeyi Geri Getirme

Tarayıcınızda açık sekmeler arasında yanlışlıkla kapattığınız oldu mu?Benim sıklıkla başıma gelen bir durum.Hele hatırlayamadığım bir web sitesi ise kapattığımda işte o zaman yandım.Eğer siz de tarayıcınızda birden fazla sekme açıkken bu tür bir durumla karşılaşıyorsanız yanlışlıkla kapatılan sekmeyi geri getirme ipucunu eminim önemseyeceksinizdir.

kapatılan-sekmeyi-geri-getirme

Aslında tarayıcılar sekme kapatma sırasında bir uyarı çıkarması gerektiğini düşünüyorum.Çünkü ekrana sığmayacak kadar sekme açıkken işlemciyi biraz yormuş oluyoruz.Bununla birlikte istediğimiz sekmeyi kapatmak istediğimiz zaman bazen tarayıcı geç cevap vermiş ve biz de istemediğimiz sekmeyi kapatmış durumda olabiliyoruz.

Google Chrome

Favori tarayıcım olan chrome ile yanlışlıkla bir kapatma işlemi gerçekleştirdiyseniz tarayıcı penceresi üzerinde boş bir yere sağ tıklarsanız açılan menüden “kapatılan sekmeyi yeniden aç” şeklinde bir seçeneğin olduğunu göreceksiniz.

Bununla birlikte Ctrl + Shift + T kısayolu ile de aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

kapatılan-sekme-yeniden-ac

Firefox

Firefox da bu işlemi gerçekleştirmek için sol üst köşede yer alan firefox butonuna basın.History > Recenty closed tab yolunu izleyerek az önce kapattığınız siteyi seçip geri yükleyebilirsiniz.

firefox-kapatılan-sekmeyi-geri-getirme

Kısayol olarak da chrome de yer alan Ctrl + Shift + T bu tarayıcıda da işe yarayacaktır.

İnternet Explorer

Benzer işlemi bu tarayıcı için de gerçekleştireceğiz.Herhangi bir sekme üzerine sağ tıklayın recently closed tab (son kapatılan sekme) seçeneğini seçin.Sağ tarafta az önce kapattığınız siteyi göreceksiniz.Seçerek sitenin yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Ctrl + Shift + T kısayol kombinasyonu bu tarayıcıda da geçerlidir.

Son Sözler

Arada canımı sıkanve başıma gelen bu olayı sizlerle paylaşmak istedim.Kapatılan sekmeyi açma işlemini farklı tarayıcılarda benzer yöntemlerle gerçekleştirebilirsiniz.Tarayıcınızın sekmesini yanlışlıkla kapattığınız oldu mu ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

  1. Pc yi kapatmadan once 25 e yakın sayfa acıktı.Pc yi kapattıp geri actım Ctrl + Shift + T yaptıgım halde sayfalar gelmedi. Baska cozum yok mu?Hep yaptıgım sey ama bugun calısmadı.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Aslında bunun için geçerli tek yöntem CTRL H kombinasyonuyla, geçmişten tek tek siteleri açmak olur. Çünkü kapatılan sekmeyi geri getirme, bilgisayar kapandıktan sonra işe yaramıyor. Sebebi de, tarayıcıların sayfaları bağlı liste olarak tutması. Bağlı listeler çoğunlukla bilgisayar kapandığında siliniyorlar.

      Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.