Google Webmaster Yazı Dizisi: Yapılandırma Ayarları

Google webmaster tools web site sahiplerine siteleri hakkında optimizasyon konusunda bilgi veren google destekli ücretsiz servistir.Bu servisi kullanarak biz blog sahipleri sitemizin arama botları tarafından görüntülenirken bir sorunla karşılaşıp karşılaşılmadığını, sitemize gelen URL leri, google ın sitemizi nasıl gördüğü gibi konularda bilgi edinebiliriz.Bu yüzden sitemizin sağlık durumu ve arama motorları tarafından algılanışı, sitemizin populerliliği ve hiti konusunda bizim için önem taşımaktadır.Konu bu derece önemli olunca Ehl-i Blog olarak blog sahiplerine google webmaster aracını nasıl kullanacağı konusunda yazı dizisi hazırlamaya karar verdim ve seriye bu yazımla birlikte başlıyorum:

Öncelikle google webmaster aracını kullanabilmeniz için bir sitenin sahipliğini onaylamış olmanız gerekmektedir.

>>>>>Google da Site Doğrulaması Nasıl Yapılır

Şimdi doğrulanmış siteniz üzerinden devam ederek ne tür işlemler yapabilirizi adıma adım ilerleyelim:Öncelikle  google webmaster aracını giriş yaptığınızda yönetici paneli ile karşılaşacaksınız.Burada sol tarafta değişik menüler yer almakta.Sırasıyla bu menüleri açıklamaya çalışayım.İlk olarak sitenizde yaptığınız değişikler olduğu zaman bunu size mesajla dönen bir mesaj ekranı mevcut.Buraya tıkladığınızda sitenizdeki son değişiklikleri görebilirsiniz.

image

Sitemiz İçin Hedef Bölge Nasıl Belirlenir

Yapılandırma

Ayarlar:Bu kısımda sitenizin belirli bir ülkedeki kullanıcıları hedeflemesini ayarlayabilirsiniz.Örneğin Türkçe içerik giriyor ve Türkiye deki kişiler için yazılar yazıyorsanız hedef kısmını Türkiye olarak seçebilirsiniz.

Tercih Edilen Etki Alanı:Bu kısımda URl lerinizin ne şekilde yapılanmasını istiyorsanız onu seçin.Yani siteadınız www. şeklinde mi başlasın yoksa başında www olmadan mı görüntülensin.Ben kişisel tercih olarak www ile başlamısını daha uygun buluyorum.

Tarama Hızı:Bu alanda arama botlarının ne sıklıkla sitemizi ziyaret etmesi gerektiğini ayarlaması gerektiğini belirliyoruz fakat biz blogger kullanıcıları bu alana maalesef erişemiyoruz.Varsayılan ayarları kullanmak zorundayız

Arama Sonuçlarında İstemediğiniz Yazıların Görüntülenmesi Nasıl Engelenir

Site Bağlantıları

Bu kısım google arama sonuçlarında görüntülenebilirliliğinizle alakalı bir durum.Örneğin google da ehliblog diye arama yapın.Sonuçlarda blog anasayfasının altında farklı yazılara işaret eden linkler görüntüleyeceksiniz.İşte burada görüntülenmesini istemediğiniz yazılarınızı sıralamada düşürebilirsiniz.Bunun için ilgili yazının linkini “Su site bağlantısını düşür” kutucuğuna yazın ve Sıralamasını düşür butonuna basın .

image

URL Parametreleri

Google ın sitenizin URL yapısına nasıl yaklaşması gerektiğini buradan belirleyebilirsiniz.Yani amacımı sitemizi google olabildiğince kolay bir şekilde tanıtmanızı sağlamak olduğundan google ın sevmediği URL yapılarını bu menüden düzenleyebilirsiniz.Örnek vermek gerekirse birebir aynı içeriğe sahip sayfaları taramak google ın sevmediği bir durumdur.Bu yüzden bu durum arama sonuçlarında yazılarınızı geriye düşürebilir.

Yalnız bu ayarlamalar ileri düzeyde bilgi gerektiren ayarlardır.Eğer detaylı bilginiz yoksa bu kısma dokunmamanızı öneririm.

Adres Değişikliği

Eğer blogunuzun adresini değiştirdiyseniz bunu google a bu alandan bildirebilirsiniz.

Kullanıcılar

Sitenize farklı bir kullanıcı eklemek istediğinizde bu menüyü kullanabilirsiniz.

Ortaklar

Sitenizde sizin adına işlemler yapmasını istediğiniz kişiler varsa bu menüde o kişiyi ekleyebilirsiniz.Özellikle satış ortaklığı sistemlerinde kullanabileceğiniz başlangıç seviyesindeki kontroldür.

Siteniz için google webmaster da yapılandırma menüsüne ait ayarları sizlerle paylaştım.Bir sonraki yazılarımda seriye devam ederek diğer menülerin kullanımına dair yazıları sizlerle paylaşacağım.Gerekli ayarlamalar hakkında bilgi almak ve sitenizi SEO konusunda öne çıkarmak için bizi takip etmeye devam edin…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

10 yorum:

 1. Merhaba
  Kendi sitem için googlda arama yaptığımda yazınızın site bağlantıları bölümünde yazdığınız gibi farklı yazılara işaret eden linklerde çıkıyordu. Fakat bu engelleme işini yapmama rağmen uzun süredir aradığımda görünmüyor. Düzeltebileceğim birşey var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sorunu anlayamadım.Sıralamasını düşürdüğünüz linkleri geri almak mı istiyorsunuz

   Sil
 2. Doğrudur çünkü ben yanlış sormuşum. Bu engellemeyi yapmamama rağmen linkler çıkmıyor. Yani sıralamayı düşürmedim zaten ilk burada okudum bugün. Ama başka hangi yanlışla ya da işlemlede linklerin görünmesi engellemiş olabilirim? Cevabınıza teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu linkler otomatik olarak google tarafından çıkarılıyor.Öne alma gibi şansınız yok maalesef.Sadece geriye düşürebilirsiniz.

   Sil
 3. Paylaştığın bilgiler için teşekkür ederim. Bende bir blog açtım.
  edebiyatparkuru.blogspot.com.tr
  Ziyaret etmenizi isterim. Umarım beğenirsiniz.

  YanıtlaSil
 4. yorumunuz için teşekkür ederim. Blog hayatınızda başarılar

  YanıtlaSil
 5. Bölgeyi webmasterdan Türkiye yapmanın avantajı oluyor mu ? Yada deneme yanılmayla mı buna bakmalıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani içeriğiniz türkiye deki insanları hedefliyorsa Türkiye seçin.Ben öyle yaptım.

   Sil
 6. Google master'a sitemi doğrulatmak için link girdiğimde doğrudan sayfaya yönlendiriyor açıklamalarınızda olduğu gibi html kodu falan getirmiyor karşıma... Ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siteye gerçekte sahipsinizdir belki de . Ondan sormuyordur.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.