Google Reader Kapanıyor !!!

Eğer google reader ı aktif bir şekilde kullanıyorsanız eminim bugün sayfanızı açtığınızda sizi karşılayan uyarı eminim şaşırtmıştır. Uzun süredir tüm işlerimi yürüttüğüm, takip ettiğim blogları saklayabildiğim ve son yazılarını okuyuabildiğim RSS görüntüleyici servisi Google reader temmuz ayından itibaren google tarafından kapatılacak.Mail olarak gmail i sıklıkla kullandığım için tüm işlerimi tek bir yerden yürütmek adına google reader ı kullanıyordum.Artık bugünkü uyarıdan sonra kendimize yeni alternatif bulmak zorundayız.
Google konu ile ilgili bir açıklama yapmış.Açıklamada google reader ın kullanımının azaldığını ve bu kullanım oranına karşılık fazlasıyla efor sarfettiklerini bu yüzden enerjilerini diğer işler için kullanmalarının daha iyi olacağını belirtilmiş.Bu yüzden kullanıcıların kendilerine alternatif yollar bulması için 1 Temmuz a kadar kullanıcılara süre tanınmış.
google-reader-kapatılıyor
Gördüğünüz gibi İgoogle ile başlayan kapatma serüveni google reader ile devam ediyor.Sanırım ilerleyen günlerde bir diğer rss servisi feedburner a da sıra gelebilir.Bu yüzden bu servislerdeki bilgilerimizi yedeklemekte fayda var.
>>>>>Feedburner Email Takipçilerinizin Mail Adresi Nasıl Yedeklenir

Google Reader datalarımı nasıl yedeklerim?

Önceki yazılarımda google takeout servisinden bahsetmiştim.Oradaki yazımı okuyarak yedekleme işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
>>>>>Google Ürünlerine Ait Hesaplarınız Nasıl Yedeklenir

Peki Google Reader yerine hangi servisleri kullanacağız?

Google reader a alternatif olabilecek servisleri araştırmaya başladım.İlerleyen yazılarımda sizlere sunacağım.Size tavsiyem önce datalarını yedeklemeniz ve konu ile ilgili yazımı beklemeniz.
Son Sözler
Tek bir mail hesabıyla internetteki tüm işlemlerimi yapabilme kolaylılığını kaybettiğim için üzgünüm.Şimdiye kadar forum sitelerini, facebook bildirimlerini ve takip ettiğim teknoloji ve haber sitelerini hep reader üzerinden takip etmiştim.Artık farklı servislere yönelmek zorundayız.Benim için reader ın önemi gerçekten büyük.Peki siz ne düşünüyorsunuz? Google reader kullananlardan mısınız?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

 1. hidromanik14/3/13 23:01

  bizim bir şey düşünmek gibi bir lüxümüz yok ki sonuçta internete en fazla zamanı bizim millet online okey oynamak için kullandığından fazla sorun olmaz. diğerleride bulur bir yplunu aslında google forumlarında olayı direk g+ bağlamışlar yani reader g+ içine gömülü olacak sorun yok sıkma canını

  bunu neresinden uyduruyor diyen olursa
  http://www.btnet.com.tr/64058-10-milyon-kisi-internette-duzenli-olarak-okey-oynuyor.html

  + google de arat bulursun

  YanıtlaSil
 2. Feed burner ile 1500'e yakın takipçim var hepsi organik neden kapatsınlar anlamıyorum. Geliştirmek varken..

  Yapamıyorsan sat yapabilen alsın işletsin...

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.