Google Reader Alternatifi Olabilecek Servisler

Google ın reader servisinde ani bir şekilde kapatma kararını alması reader ı aktif bir şekilde kullanan kullanıcıları farklı servisler bulmaya mecbur etti.Ne kadar internet üzerinden bu kapatma kararına eleştiriler getirilse bile şu anlık kapatma kararında geri dönüş gibi bir şey gözükmüyor.Yalnız internette google ın farklı bir servisle reader özelliklerini birleştirebileceği konuşuluyor.Kim bilir igoogle ın özellikleri reader a taşıyan google belki reader ın özelliklerini de başka servisine entegre edebilir.Bunu zaman gösterecek.
Google reader a alternatif olabilecek servislere şöyle bir göz attığınızda çok da duyulmamış servislerin uygulamasını göreceksiniz.Bu konuda yeni proje peşinde olan digg, reader ın kapatılma kararından sonra bu projesini hızlandırdığını duyurdu.Diğer servislere nazaran digg firmasının bu sektöre atılması reader kullanıcılarının dikkatini çekeceğe benziyor.

Şu durumda size tavsiyem en azından google reader hesabınız yedeklemeniz ve kapatılana kadar beklemeniz.Çünkü bu zaman diliminde google farklı bir servisle karşımıza çıkabilir ya da digg bu alanda gayet başarılı bir servise imza atabilir.Tabii bu süre zarfında farklı servislere de yönelmek istiyorsanız aşağıdaki servisler işinize yarayabilir:
1-Feedly
Farklı platformlarda uygulaması bulunan feedly chrome tayacınıza yükleyerek de kullanabiliyorsunuz.Gayet şık kullanıcı arayüzüne sahip ve google reader ın sahip olduğu özellikleri içermekte.
google-reader-alternatif-feedly
2-NewsBlur
İyi bir google reader alternatifi olacak şık ve kullanışlı bir arayüze sahip servis.Google reader datalarınızı da içe aktarmanıza imkan veriyor.Ücretsiz olarak kullanabilirsiniz ama premium ayrıcalıklara sahip olmak için ayda 1$ ödemelisiniz.
3-Netvibes
Yine iyi bir alternatif olabilecek ücretsiz kullanabileceğiniz servis.Yukarıdaki 2 servisi kullanmak istemiyorsanız bu servisi deneyebilirsiniz.
Yukarıdaki servislere detaylı olarak göz attım.Gayet kullanışlı ve alternatif olabilicek durumda.Tabii bunlar haricinde fazlasıyla servis bulmanız mümkün.Eğer kendinize uygun bir servis arıyorsanız servisin google reader özelliklerini taşımasına ve android/IOS işletim sistemlerinden uygulamasının olmasına dikkat edin.Varsa farklı alternatifleriniz bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

  1. Google reader ve netvibes üyeliğim olmasına rağmen aktif olarak kullanmıyordum. Opera tarayıcısı kullanarak rss leri rahatça okuyabildiğim için açıkçası bu sitelere girip okumak zor geliyor. Ama illaki servis derseniz netvibes hoş bir alternatif olabilir. Bir de old reader ismini duymuştum.Yararlı olabilir.

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.