Google Author Rank Nedir ?

Google ın yakın zamanda çok sık algoritma değiştirdiği ve kaliteli içerikleri öne taşıyarak spam ve kopya içerikleri geriye ittiği hepimiz tarafından bilinen bir gerçek.Bunun yanında bir diğer olay da google ın sosyal medyada yer alan google plus aracıyla arama sonuçlarındaki bağlantı.Yani yazılan yazılar ne kadar kaliteli olduğunu google, +1 metriklerini de ekleyerek karar veriyor.Google tüm bunların yanında yazıların kalitesini ölçtüğü kadar yazarın da kalitesini ölçmek amacıyla author rank uygulamasını kullanıyor.Yani page rank algoritmasında sayfanın değerini belirlerken author rank algoritmasında da yazarın değerini belirliyor.Tüm bunları toparlarsak yazılan bir yazının öne çıkmasını mevcut sıralama kriteri + Author Rank belirlemekte.

author rank

Peki Author Rank ı Ne Belirliyor ?

Google yazar değerlendirmesini çok yönlü olarak yapıyor.Çoğu SEO yazarı tarafından öne sürülen ortak bazı değerlendirme kriterleri mevcut.Yazarın kaç kişinin çevresinde olduğu, yazarın içeriğinin kaç defa paylaşıldığı, yazarın yazısına aldığı yorum sayılarını bunlar arasında sayabiliriz.

>>>>>Google Webmaster Yazı Dizisi:Yapılandırma Ayarları

Author Rank Nasıl Çalışıyor ?

Elimizden geldiğince google a yazımızı sevdirmek için kaliteli ve özgün içerik girmeye çalışırız.Önceden yazdığımız içeriğimiz sitenin kalitesini gösterirken artık yazıların yazarın kalitesini göstermekte.Yani bu yazının sosyal medyada fazlasıyla paylaşılması yazının değil yazarın kalitesini artırmakta.Bu da demek oluyor ki sırf siteyi güncel tutmak adına yapılan kalitesiz paylaşımlara artık dur demeliyiz.Online dünyadaki itibarımızı düşürmememiz gerekiyor!!!

author-rank-2

>>>>>Bir Yazıya İlk Yorum Yapan Kişi Siz Olun

Şimdi Ne Yapmalı ?

Google kopya içeriğin önüne geçebilmek ve yazı kalitesini artırabilmek için arama sonuçlarında yazarın profil resmini gösteriyor.Böyle olunca bizler de google da arama yaparken sonuçlarda yazarın resmi çıktığında daha güvenilir olduğunu düşündüğümüz için o linki tıklıyoruz ve bu da ilgili yazarın yazısını ön plana çıkarıyor.İster istemez author rank otomatik olarak işlevini göstermeye başlıyor.Bu durumda yapmamız gereken kendi yazar profilimizi oluşturmamız ve google a tanıtmamız.Aynı zamanda author rank ı belirleyen unsurlar arasında google plus çevrenizde etkili olacağından yüksek rank a sahip blogcuların çevresinde olmak sizin de rank ınızı artıracaktır.Tüm bunların yanında konuk yazarlık sisteminde kaliteli blogları seçerek fazla sayıda kişiye ulaşıp rankınızı artırabilirsiniz.Farklı bir site için yazı yazsanız bile o yazının yazarı, google aramalarında siz olarak görüntüleneceksiniz.Bu da Google ın konuk yazarlık sistemine ne kadar önem verdiğini ve bizi teşvik ettiğini göstermekte.

>>>>>Google Konuk Yazarlık Sistemini Destekliyor mu?

Evet google ın son dönemde yaptığı değişiklikleri sizlerle paylaştım.Bu yazım author rank olayına sadece giriş niteliğinde.Yukarıdaki anlatımları sitemize nasıl uygularız, başka sitelere yazı yazdığımızda nasıl kendi profilimizi ekleriz onu bir sonraki yazımda paylaşacağım.Takipte kalın…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

 1. Gerçekten de öyle yazılar var ki, internetin bazen çöplüğe dönüştüğünü bile düşünüyorum. Bazıları, çeviri robotlarından aldığı- cümle bile denemeyen- kelime yığıntılarını sitelerine koyuyor ya, işte bunu hiç anlamıyorum. Hem de ticaret yapılan sitelerde rastlıyorum böylesine çöplere. Google bence iyi bir uygulama yapıyor bu anlamda; sizin de elinize sağlık bu bilgilendirici yazı için..

  YanıtlaSil
 2. Hocam ''Bir Yazıya İlk Yorum Yapan Kişi Siz Olun'' dmişsiniz ya bu biraz mantıksız değilmi yani şöyleki kendi yazımıza kendimiz yorum yaptığımız zaman ziyaretçi şunu demezmi ''kendi yazısına kendisi yorum yapmış'' gibi düşünmezmi tabi siz daha bilgilisinizdir bu konuda ama benimde aklıma geldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. onu belirtmeyi atlamışım sanırım.Elbete kendi yazılarınıza değil başka yazılara ilk yorum yapan kişinin siz olmasını belirtmek istedim

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.